Aplikacja mPojazd – jakie ma funkcje? Czy warto z niej korzystać?

13.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Aplikacja mPojazd – jakie ma funkcje? Czy warto z niej korzystać?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

mPojazd to jedna z usług, jakie można znaleźć w aplikacji mObywatel. Dzięki niej można uzyskać dostęp na swoim telefonie do danych, jakie zawarte są w kilku niezbędnych dla każdego kierowcy dokumentach. Jakie są to informacje i co trzeba zrobić, by mieć do nich wgląd? Sprawdźmy, co warto wiedzieć.

Czym jest mPojazd?

mPojazd to jedna z kilkunastu dostępnych usług aplikacji mObywatel – wśród nich znaleźć można też mPrawo Jazdy.

Umożliwia właścicielowi pojazdu uzyskanie dostępu do informacji związanych z samochodem, w tym numerów dokumentów, terminów ważności badań technicznych oraz polisy OC.

mpojazd, czyli dowód rejestracyjny w telefonie
Źródło: gov.pl

Aplikacja mObywatel, w której znajdziesz mPojazd, dostępna jest na smartfonach z systemami Android oraz iOS i bez problemu pobierzesz ją w sklepie Google Play lub na AppStore.

Jakie dane są w aplikacji mPojazd?

Innymi słowy to karta pojazdu, polisa OC oraz dowód rejestracyjny w telefonie. Masz dostęp do wszystkich danych w nich zawartych. Usługa przypomina też o istotnych terminach, takich jak badanie techniczne oraz obowiązkowe ubezpieczenie. Powiadomi Cię o tym na 30 dni przed upływem ich ważności. Co ciekawe, pozwala też, przy pomocy kodu QR, na przekazanie danych auta innym aplikacjom.

Jakie dane konkretnie zawiera mObywatel mPojazd?

Informacje o pojeździe:

 • marka, model, rok produkcji,
 • rodzaj, pochodzenie, kategoria i przeznaczenie,
 • rodzaj i przeciętne zużycie paliwa oraz poziom emisji CO2,
 • pojemność skokowa i maksymalna moc silnika,
 • masa, dopuszczalna ładowność pojazdu oraz liczba miejsc,
 • liczba osi i ich rozstaw oraz dopuszczalny nacisk,
 • numer rejestracyjny,
 • numer VIN,
 • numer z tabliczki znamionowej.

Ważne terminy i historia pojazdu:

 • data pierwszej rejestracji,
 • data wydania dowodu rejestracyjnego,
 • data wydania i termin ważności karty pojazdu,
 • data wykonania i upływu ważności ostatniego badania technicznego,
 • data ważności aktualnego ubezpieczenia OC.

W aplikacji znajdują się również numer dowodu rejestracyjnego, nazwa urzędu, w którym został wydany, numer karty pojazdu, ubezpieczenia OC oraz nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jak zaktualizować dane w mPojazd?

Aplikacja aktualizuje wszystkie dane i nie musisz wysyłać żadnych wniosków o zmianie Twoich danych itd. Jeśli, przykładowo, kupujesz nową polisę, informacja o niej może być dostępna dopiero po 30 dniach. Jest to spowodowane tym, że dane o wykupieniu ubezpieczenia trafiają najpierw do ubezpieczyciela. Ten przekazuje je do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, skąd później trafiają do aplikacji.

mpojazd - aktualizacja danych

Aktualizacja danych przebiega zatem następująco: wystarczy tylko, że po zalogowaniu się i przejściu do odpowiedniej zakładki, klikniesz opcję “odśwież” w dolnym menu. Wszystkie aktualne informacje zostaną pobrane automatycznie i będziesz mieć do nich dostęp.

Kto może używać aplikacji mPojazd?

Przegląd swoich danych w aplikacji mogą mieć osoby, które są zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Innymi słowy są to właściciele samochodów osobowych, skuterów lub motocykli.

Jak dodać mPojazd do mObywatel?

Chcesz zacząć korzystać z mPojazd? Jak dodać tę usługę do mObywatel? Jest to bardzo proste. Wystarczy tylko pobrać aplikację mObywatel na swojego smartfona, a następnie ją otworzyć i kliknąć w oknie głównym przycisk “dodaj dokument”. Po wybraniu opcji “mPojazd”, zostaniesz poproszony o akceptację regulaminów oraz potwierdzenie swojej tożsamości przez Profil Zaufany lub bank. To wszystko!

mpojazd - jak dodać do mobywatel?

Czym różni się mPojazd od mPrawo jazdy?

mPrawo jazdy zawiera dane, które znajdują się w Twoim fizycznym prawie jazdy, pochodzące z państwowych rejestrów. Mogą one przydać się podczas kontroli drogowej, przy zakupie ubezpieczenia czy w czasie wypożyczania samochodu. Aplikacja mPojazd z kolei zawiera informacje o konkretnym pojeździe – z polisy OC, karty pojazdu oraz dowodu rejestracyjnego.

Dlaczego warto korzystać z mPojazd?

Mimo, że przepisy obecnie nie nakazują kierowcom posiadania przy sobie dokumentów, takich jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy polisa OC, to jednak warto mieć do nich dostęp w formie elektronicznej. Dzięki temu bez problemu potwierdzisz ważność badania technicznego czy ubezpieczenia OC, jeśli podczas kontroli drogowej nie będzie możliwe sprawdzenie tych danych w systemie (np. przez awarię).

Co więcej, aplikacja przypomina o upływie ważnych terminów, bez konieczności zaglądania w dokumenty. Dzięki temu można spokojnie zaplanować badanie techniczne i zakup ubezpieczenia, a co ważne – uniknąć grzywny (w tym roku za brak OC wynosi ona maksymalnie 6020 zł).

Aplikacja może się przydać również podczas samego zakupu polisy. Towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają podawania sporej ilości danych, m.in. roku produkcji pojazdu, numeru rejestracyjnego czy danych technicznych. Dostęp do nich w telefonie jest bardzo prosty i dzięki temu uzupełnianie danych może pójść sprawnie.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.