Aplikacja mOchrona zadba o bezpieczeństwo dziecka w sieci

21.10.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Aplikacja mOchrona zadba o bezpieczeństwo dziecka w sieci
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

mOchrona to aplikacja do kontroli rodzicielskiej. Jest to bardzo ważne narzędzie służące do zapewnienia bezpieczeństwa dziecku w sieci. Dowiedz się, jak działa mOchrona, jak ją skonfigurować i w jaki sposób ochroni Twoje dziecko.

Czym jest aplikacja mOchrona i gdzie ją pobrać?

mOchrona to darmowa aplikacja ochrony rodzicielskiej, opracowana przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK), czyli krajowy instytut badawczy zajmujący się cyberbezpieczeństwem.

Program można pobrać ze sklepu Google Play na platformę Android, z App Store na iOS (iPhone) oraz z AppGallery na smartfony Huawei. Aplikacja mOchrona może być również wyświetlona z przeglądarki na komputerze lub pobrana na system Windows tutaj.

Jak działa mOchrona i jak skonfigurować aplikację?

W tej części tekstu wyjaśniamy, jak korzystać z aplikacji mOchrona. Za przykład posłuży wersja mobilna na Androida.

Po pobraniu aplikacji ze sklepu, musimy założyć konto rodzica, podać email i hasło, a następnie utworzyć kod PIN do naszego profilu. Dalszym krokiem jest instalacja aplikacji mOchrona na urządzeniu dziecka. Na tym etapie dostajemy wygenerowany kod QR, który powinno zeskanować dziecko na swoim urządzeniu.

jak korzystać z aplikacji mOchrona - konfiguracja konta

Ustawienie aplikacji dla dziecka na jego urządzeniu powinno być dokonane także przez rodzica. Przy zeskanowaniu kodu QR (lub wpisaniu emaila i hasła) w aplikacji mOchrona zainstalowanej na smartfonie dziecka, będzie on już połączony z naszym kontem rodzica i będziemy mogli kontrolować tam ograniczenia. Początkowa konfiguracja wymaga 5 kroków, które są wyszczególnione na ekranie, a aplikacja je przez nas przeprowadzi. Wszystkie kroki i zgody są obowiązkowe – bez nich mOchrona nie zadziała.

Po skonfigurowaniu urządzenia dziecka, wracamy na telefon rodzica – konto dziecka jest już widoczne w profilu kontroli rodzicielskiej.

Na profilu rodzica będziemy mogli na bieżąco śledzić, jaką aplikację czy stronę ma obecnie otwarte dziecko, ile czasu przeznacza na korzystanie z telefonu na danych treściach, zablokować niepożądane aplikacje czy strony (szereg z nich jest domyślnie zablokowanych) czy odpowiadać na prośby dostępu do danych witryn i programów.

Najważniejsze funkcje aplikacji mOchrona

  • Monitorowanie odwiedzanych stron, aplikacji i czasu spędzonego na nich. Aplikacja ochrony rodzicielskiej mOchrona pozwala nam mieć wgląd na bieżąco, jakie są najczęściej używane strony i aplikacje przez dzieci oraz ile spędzają czasu na ich przeglądaniu.
aplikacja mOchrona i monitoring aktywności dziecka
  • Przeglądanie historii filmików oglądanych na YouTube. W zakładce Obejrzane filmy możemy zobaczyć, jakie treści oglądało nasze dziecko na YouTube i ewentualnie zareagować, jeśli znalazła się tam nieodpowiednia dla niego zawartość.
  • Wybór dozwolonych i niedozwolonych stron internetowych i aplikacji. Aplikacja mOchrona ma domyślnie utworzone kategorie bezpiecznych oraz niedozwolonych dla dzieci stron internetowych oraz aplikacji. Możemy również zdefiniować własne ograniczenia, dodając nowe portale i programy na zablokowaną listę.
  • Raporty aktywności, powiadomienia i prośby o udzielenie dostępu. Każde działanie naszego dziecka w Internecie lub dotyczące aplikacji skutkuje przesłaniem powiadomienia – w aplikacji oraz na nasz e-mail. Jeśli syn lub córka chcieliby wejść na niedozwoloną stronę lub zainstalować niedozwoloną aplikację, otrzymamy także prośbę o udzielenie dostępu. Ponadto w aplikacji mamy również raporty aktywności – dniowe, tygodniowe i miesięczne, które wyświetlają, jakie aplikacje i strony odwiedzało dziecko oraz przez jaki czas. Jest również tutaj funkcja czatu rodzinnego.
jak działa mOchrona - ograniczenia w dostępie
  • Definiowanie ograniczeń wiekowych. Aby uprościć zarządzanie dozwolonymi treściami, mOchrona pozwala użyć systemu klasyfikacji wiekowej PEGI do dostępu do aplikacji ze sklepu mobilnego. Jeśli np. ustawimy PEGI 13, wtedy dziecko będzie mogło instalować aplikacje z ograniczeniem wiekowym do lat 13.

Jak chronić dziecko w sieci?

Sieć to niebezpieczne miejsce, także dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci. Oto kilka ogólnych porad pomocnych w ochronie dziecka w sieci.

Zainstaluj aplikację kontroli rodzicielskiej

Jedną z nich może być wspomniana tutaj mOchrona. Także poszczególne konsole, jak Xbox czy Nintendo Switch mają swoje osobne aplikacje, które pozwalają m.in. regulować możliwość grania w sieci.

Ogranicz komunikatory

Nigdy nie wiadomo, kto kryje się po drugiej stronie klawiatury. Ogranicz komunikatory albo całkowicie, albo przynajmniej do porozumiewania się z zaufanym gronem osób, które znasz.

Zainteresuj się ograniczeniami wiekowymi stron, aplikacji, gier

Pomimo popularności, niektóre treści są nieodpowiednie dla dzieci. Nie można tego ignorować, bo potem np. 10-letnie dziecko może natrafić na serial „Squid Game”, który jest przeznaczony dla widzów od 16 roku wzwyż.

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka w serwisie YouTube
kontrola dziecka na youtube
Jak zablokować YouTube na komputerze i telefonie dziecka?

Warto ograniczać treści także wewnątrz aplikacji

Oprócz blokowania nieodpowiednich aplikacji, warto także ustawić profile dziecięce np. w serwisach VOD, jak Netflix czy Disney+. W ten sposób syn lub córka będzie widzieć wyłącznie treści odpowiednie do jego/jej wieku.

Źródło: grafika otwierająca – Microsoft

Może Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.