Search icon

Aplikacja mObywatel w pełni zastąpi dowód osobisty być może już przed wakacjami

10.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Aplikacja mObywatel w pełni zastąpi dowód osobisty być może już przed wakacjami
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Od 2023 w życie wchodzą zupełnie nowe przepisy dotyczące cyfrowych dokumentów w Polsce. Już w tym roku będziemy mogli wyświetlić dowód w mObywatel, co będzie tak samo skuteczne, jak pokazanie fizycznego dokumentu w formie plastikowej karty. Gdzie skorzystamy z tego udogodnienia?

Dowód w mObywatel na równi z plastikowym

Ustawa o aplikacji mObywatel przynosi bardzo istotną zmianę. Dziś możemy wyświetlić dowód osobisty (a także inne dokumenty, np. mPrawo Jazdy) w aplikacji mObywatel. Nie zawsze było to jednak traktowane na równi z fizycznym dokumentem w formie „plastiku”. Cyfrową wersję dowodu mogliśmy pokazać m.in. podczas kontroli policyjnej, w trakcie wyborów powszechnych, aptece, czy podczas kontroli biletów w pociągu.

mObywatel

Przedstawiciel władz, Adam Andruszkiewicz, zapowiadał trwają pracy, aby już niedługo każdy dokument w cyfrowej wersji w mObywatel był traktowany na równi z oryginałem. Warto dodać, że poseł Andruszkiewicz był wiceministrem cyfryzacji. Obecnie pełni funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak najbardziej jest więc osobą, która ma wiele do powiedzenia w kwestii cyfrowych dokumentów. Mowa o dowodzie osobistym, legitymacji szkolnej, legitymacji studenckiej, czy paszporcie. Niedługo mogą być pełnowartościowymi dokumentami, nawet wyświetlone w mObywatel.

Projekt ustawy zrównującej ważność obu typu dokumentów 9 marca 2023 roku został przyjęty przez Sejm przy powszechnym poparciu wszystkich partii.

Obecnie trwają dalsze prace legislacyjne, co oznacza m.in. przekazanie go do Senatu, ewentualne głosowanie poprawek w Sejmie i podpisanie go przez prezydenta.

Jeśli proces legislacyjny przebiegać będzie szybko, można oczekiwać, że ustawa wejdzie w życie jeszcze przed tegorocznymi wakacjami.

Warto również dodać, że cyfrowy dokument tożsamości to zupełnie nowy dokument funkcjonujący niezależnie od fizycznego dowodu osobistego, a nie jego elektroniczny odpowiednik. Nie ma również planów na likwidację tradycyjnej formy dokumentów i przejście wyłącznie na cyfrowe.

Po wejściu nowych przepisów dowód w mObywatel (a następnie także inne dokumenty) będzie traktowany na równi z fizycznym odpowiednikiem w:

  • urzędzie,
  • banku (termin wdrożenia cyfrowego dokumentu tożsamości może się wydłużyć do września 2023),
  • szkole,
  • na lotnisku,
  • u notariusza,
  • w sądzie,
  • u operatora komórkowego,
  • w innych miejscach.

Tradycyjny dowód osobisty (lub paszport) wciąż będzie potrzebny przy przekraczaniu granicy Polski), a także przy składaniu wniosku o nowy dowód osobisty.

Dopłaty do ogrzewania i zmiana limitów taniego prądu w mObywatel

Czy cyfrowe dokumenty są ważne za granicą?

W listopadzie informowaliśmy o tym, że w mObywatel pojawi się cyfrowy paszport. Czy oznacza to, że paszport lub dowód w mObywatel będą funkcjonalne także za granicą? Niestety nie, a przynajmniej nie w najbliższej przyszłości. Polskie przepisy obowiązują na terenie naszego kraju. Możliwość uznania cyfrowej wersji dokumentów także za granicami Polski są uzależnione od umów międzynarodowych. Z pewnością polskie władze postarają się o to, by choć w niektórych krajach (np. krajach Unii Europejskiej) obywatele RP mogli korzystać z cyfrowego portfela – aplikacji mObywatel.

nano google news

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.