ZUS uruchomił aplikację mobilną. Złożysz w niej m.in. wniosek o 500+

21.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
ZUS uruchomił aplikację mobilną. Złożysz w niej m.in. wniosek o 500+
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Składanie wniosków o 500+ jest dziś możliwe na kilka sposobów. Możemy zrobić to osobiście, wysyłając list lub przez Internet (w PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną). Teraz pojawia się nowa opcja – bezpłatna aplikacja mZUS.

Aplikacja mZUS na smartfony

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował dla nas nową aplikację. Już teraz możesz pobrać mZUS za darmo:

Oznacza to, że najnowsza aplikacja jest dostępna dla urządzeń działających pod kontrolą Androida oraz iOS (iPhone).

Obecnie dzięki mZUS załatwimy sprawy związane ze świadczeniem 500+ i 300+.

To jednak dopiero początek. Na stronie internetowi ZUS możemy przeczytać, że w dalszej kolejności w mZUS pojawią się kolejne opcje. Docelowo załatwimy tam większość spraw związanych z ZUS.

Bezpłatna aplikacja mZUS
Bezpłatna aplikacja mZUS

Co możemy dziś zrobić w aplikacji mZUS?

Aplikacja mZUS została uruchomiona kilka dni temu. To jej pierwsza wersja, która posiada obecnie właściwie jedynie kilka funkcji związanych z obsługą świadczeń 500+ i Dobry Start 300+.

W mZUS można:

 • łatwo wnioskować o świadczenie 500+ i Dobry Start 300+
 • zobaczyć informacje o wypłacie świadczenia 500+ i Dobry Start 300+ (np. termin wypłaty), zobaczyć status swojego wniosku
 • odczytywać wiadomości pojawiające się w koncie PUE ZUS
 • dostać powiadomienie z ZUS (np. o możliwości złożenia wniosku na nowy okres świadczeniowy)
 • skrót do strony z możliwością umówienia e-spotkania z pracownikiem ZUS
 • wywołać połączenie telefoniczne z ZUS

Aplikacja przeznaczona jest więc dla beneficjentów programów 500+ i Dobry Start 300+. Wyjątkiem są jednak dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych – oni mogą skorzystać jedynie z innych form wnioskowania o 500+ i 300+ dla swoich podopiecznych.

Aktywacja aplikacji mZUS

Pierwszym krokiem jest pobranie aplikacji mZUS ze Sklepu Google Play lub App Store. Następnie trzeba ją połączyć z profilem w platformie PUE ZUS:

 • kliknąć przycisk „Aktywuj aplikację”
 • przeczytaj regulamin i zatwierdź przyciskiem „Potwierdzam”
 • połącz aplikację z profilem PUE ZUS – kliknij „Rozpocznij konfigurację”
 • wejdź na stronę www.zus.pl i zaloguj się do PUE (jeśli zrobisz to z urządzenia, na którym konfigurujesz aplikację mZUS – nastąpi automatyczne połączenie aplikacji i konta PUE ZUS)
 • wchodząc na stronę ZUS komputera, wybierz opcję „Ustawienia” -> „Urządzenia mobilne” -> „Nowe urządzenie”. Przepisz kod lub zeskanuj kod QR
 • utworzenie kodu PIN – zabezpieczenia przy logowaniu się do aplikacji mZUS

Wnioskowanie o 500+ przez mZUS

W aplikacji mZUS składanie wniosku o 500+ jest bardzo proste. Po przejściu do sekcji związanej z wnioskami o 500+ zostaniemy poproszeni o podanie kluczowych informacji – podobnie, jak ma to miejsce na przykład wnioskując przez bankowość elektroniczną. Rodzic lub opiekun podaje dane swoje oraz dziecka, którego dotyczy wniosek.

W ostatnich miesiącach stajemy się więc świadkami powstawania i rozwoju kilku przydatnych aplikacji. Już dziś działa aplikacja mObywatel, która jest pewnego rodzaju cyfrowym portfelem. Ostatnio przedstawiciele administracji państwowej zapowiedzieli też wprowadzenie elektronicznych paszportów do mObywatel.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.