Aplikacja Gemini dostępna po polsku. Zastępuje Asystenta Google

06.06.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Aplikacja Gemini dostępna po polsku. Zastępuje Asystenta Google
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Chyba każdy korzystał kiedyś z Asystenta Google. Narzędzie łączy obsługę komend głosowych z dostępem do Internetu i możliwościami sterowania niektórymi funkcjami naszego smartfona, telewizora, czy smart home. W porównaniu z dostępnymi od dłuższego już czasu asystentami AI (np. ChatGPT) trącił jednak nieco myszką. Google najwyraźniej to zauważyło i od jakiegoś czasu pracowało nad nowym rozwiązaniem. Gemini AI to inteligentny asystent, który może zostać godnym następcą Asystenta. Trafił właśnie na polski rynek i ma też już obsługę w naszym języku.

Premiera Google Gemini AI w Polsce (i po polsku!)

Każdy posiadacz smartfona z systemem Android może teraz bezpłatnie pobrać Google Gemini. Aplikacja znajduje się w Sklepie Play, także dla użytkowników z Polski. Warto podkreślić, że Google udostępniło nam swój najnowszy produkt również w języku polskim. Obsługa Gemini powinna być więc jak najbardziej wygodna i możliwa także dla osób, które nie chcą korzystać z takiego oprogramowania w innym języku. Użytkownicy z całego świata dostali też teraz opcję obsługi w innych językach.

Gemini to nowy wirtualny asystent Google. Jest zintegrowany z systemem Android, co daje mu pewną przewagę na przykład nad ChatGPT.

Narzędzie powinno „rozumieć” kontekst naszego zapytania, choćby przez to, że „widzi” zawartość ekranu naszego telefonu lub laptopa. Obsługa może się odbywać na kilka sposobów – głosowo, poprzez polecenia (prompty) wpisywane tekstowo lub wysyłając do Gemini obrazek/grafikę.

Google Gemini AI
Gemini

Ciężko byłoby wymienić wszystkie zastosowania dla Gemini. Sztuczna inteligencja Google jest w stanie zrobić znacznie więcej, niż tylko wyszukać jakąś informację w sieci. Możemy choćby poprosić Gemini o pomoc w jakimś zadaniu (np. serwis roweru, przygotowanie posiłku, czy inna, właściwie dowolna czynność) i liczyć na otrzymanie całkiem trafnej instrukcji.

Google Gemini po polsku
Google Gemini po polsku

Gemini jak Asystent Google – doskonała integracja z urządzeniami z Androidem

Ogromną zaletą Google Gemini jest niezłe wykorzystywanie możliwości, jakie daje system operacyjny Android. W końcu także to oprogramowanie zostało stworzone przez Google. Możemy choćby wywołać asystenta Gemini poprzez powiedzenie „OK Google”. Inne sposoby wywołania asystenta AI to przeciągnięcie palcem od rogu ekranu, czy wciśnięcie przycisku zasilania. Wszystko zależy jednak od posiadanego urządzenia (np. smartfona z systemem Android) i jego konfiguracji. Warto sprawdzić dostępne opcje i znaleźć najwygodniejszą z nich. Dzięki temu uruchamianie Gemini będzie szybkie i intuicyjne, a asystent rzeczywiście pomoże nam w codziennych zadaniach.

Aby jeszcze lepiej wykorzystać możliwości Gemini, warto sprawdzić dostępne rozszerzenia. Dziś dostępne są między innymi rozszerzenia dla YouTube, Map Google, Lotów, czy usługi Hotele. Moim zdaniem najwięcej korzyści zobaczymy, aktywując rozszerzenie Gemini dla Google Workspace (Gmail, Dokumenty Google, Dysk Google).

Google Gemini po polsku
Google Gemini po polsku, na urządzeniu Android

Na jakim urządzeniu można aktywować Gemini?

Pierwszym wymogiem jest oczywiście posiadanie sprzętu z systemem operacyjnym Google. Musi być to wersja Android 12 lub nowsza. Nasz sprzęt (smartfon lub tablet) musi też mieć co najmniej 4 GB RAM. Google planuje w przyszłości udostępnić Gemini również dla urządzeń z iOS (wersja iOS 16 i nowsze). Powinno to nastąpić w ciągu kilku tygodni.

Google planuje dalszy rozwój Gemini. Wirtualny asystent powinien dostać choćby więcej rozszerzeń, zapewne także produkcji firm trzecich. Już teraz podobną możliwość daje nam… ChatGPT. Wydaje się, że te dwa narzędzia będą obecnie konkurować ze sobą o zainteresowanie klientów. Choć dziś porównanie ChatGPT i Google Gemini wypada raczej na korzyść tego pierwszego, w przyszłości może się to zmienić. Google ma w końcu spore możliwości, wynikające choćby z popularności sprzętu z Androidem, czy wyszukiwarki Google.

Gemini także jako narzędzie AI na stronie internetowej

Możemy korzystać z Gemini także z poziomu swojego komputera. Wystarczy wejść na stronę https://gemini.google.com/app i rozpocząć czat.

Google
Inteligentny chatbot Google dostępny z poziomu komputera (Windows, Google Chrome)

Możliwości są podobne do tego, co oferuje aplikacja mobilna. Mamy opcję wpisywania poleceń i podawania ich głosowo. Możemy również załączyć do konwersacji zdjęcie, czy jakąś grafikę.

Smartfony w promocyjnych cenach

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.