Jak działa aplikacja do kontroli rodzicielskiej Google Family Link? Przewodnik dla rodziców

02.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 minut
Jak działa aplikacja do kontroli rodzicielskiej Google Family Link? Przewodnik dla rodziców
Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Istnieje wiele sposobów na to, by chronić swoje dzieci w Internecie. Jednym z nich jest aplikacja Family Link od Google, czyli narzędzie do kontroli rodzicielskiej, a co za tym idzie – monitorowania cyfrowej aktywności najmłodszych. W jaki sposób chroni ona przed niewłaściwymi treściami, jak ją zainstalować i co można w niej znaleźć? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o aplikacji.

Family Link to darmowa aplikacja dostępna na systemach Android oraz iOS, która umożliwia rodzicom monitorowanie aktywności swoich dzieci w Internecie, zarządzanie czasem korzystania z danego urządzenia, ustawieniami prywatności, a także zapewnienie im bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci.

family link - aplikacja
Family Link

Taki sposób kontroli rodzicielskiej, przy pomocy telefonów, telewizji czy komputera, daje też możliwość zablokowania dostępu do treści niedostosowanych do wieku dziecka. Rodzice mogą decydować o tym, w jaki sposób ich pociechy będą korzystać z Internetu, co instalują na swoich smartfonach, a także sprawdzać ich lokalizację. To jednak tylko niektóre z możliwości, jakie daje Family Link.

Aplikacja, po zainstalowaniu oraz przejściu procesu konfiguracji przy pomocy Google, tworzy tzw. Grupę Rodzinną, w której uwzględnione są dzieci poniżej 13. roku życia. Są to powiązane konta Google, które mogą korzystać z różnych benefitów przeznaczonych dla rodzin.

Rodzice mają dostęp do różnych informacji oraz funkcji, jednak nie są oni w stanie sprawdzić wszystkiego na smartfonie swojej pociechy. Niemożliwe jest między innymi wyświetlanie zawartości ekranu telefonu, poznanie historii wyszukiwania, poznanie hasła czy przeczytanie e-maili oraz wiadomości.

Jak już było wspomniane, Google Family Link działa z kontami Google dla dzieci poniżej 13 lat. Gdy dziecko przekroczy ten wiek, może nadal korzystać z aplikacji, jednak tylko wtedy, jeśli będzie tego chciało.

family link dla dzieci

Co widzi rodzic podczas korzystania z Family Link? Oto najważniejsze funkcje, jakie oferuje aplikacja:

  • określenie godzin korzystania z urządzenia (np. dzienny limit czasu lub indywidualny dla wybranych aplikacji),
  • sprawdzenie lokalizacji urządzenia,
  • kontrolowanie aplikacji zainstalowanych na urządzeniu, ich uprawnień oraz czasu korzystania z nich,
  • nałożenie filtrów wyszukiwań gier, aplikacji oraz wyszukiwania w przeglądarce Chrome (wskazanie treści, które są dostosowane do wieku),
  • zatwierdzanie i opłacanie zakupów dziecka,
  • zarządzanie szczegółami konta dziecka,
  • zmiana lub zresetowanie hasła dziecka, jeśli go zapomni,
  • sprawdzenie poziomu baterii urządzenia.

Rodzic ma ponadto możliwość zdalnego blokowania i odblokowywania urządzenia dziecka. Można to zrobić na dwa sposoby.

Albo całkowicie odciąć dostęp lub udostępnić tylko te aplikacje, z których dziecko może dowolnie korzystać. Blokadę młody użytkownik może także usunąć samodzielnie, korzystając z jednorazowego kodu od opiekuna.

Na samym początku warto zaznaczyć, że aby pobrać i zainstalować aplikację, trzeba spełnić pewne warunki. Dziecko musi mieć smartfona z systemem Android w wersji minimum 7.0. Czasami aplikacja działa też w przypadku wersji 5.0. oraz 6.0. Rodzice mają już nieco większe możliwości. Mogą używać Family Link na smartfonach z Androidem od wersji 5.0 oraz systemem iOS 11 i wyżej. Warto zatem przed zainstalowaniem aplikacji sprawdzić, z jakiej wersji Androida korzysta się na danych urządzeniach.

kontrola rodziecielska family link

Family Link można pobrać na swój telefon w Google Play oraz App Store. Następnie wystarczy uruchomić aplikację i postępować zgodnie z instrukcją.

Konfiguracja Family Link krok po kroku

Konfiguracja Family Link zajmuje kilkanaście minut, jednak jest prosta i intuicyjna. Poniżej znajdziesz kolejne kroki, które musisz wykonać, by rozpocząć korzystanie z aplikacji:

  1. Po uruchomieniu Family Link zaloguj się na swoje konto Google.
  2. Załóż konto Google swojemu dziecku i wpisz wszystkie wymagane informacje (imię i nazwisko dziecka, jego datę urodzenia i płeć).
  3. Potwierdź zgodę na założenie konta dziecku i zweryfikuj przy pomocy karty kredytowej.
  4. Zaloguj się na konto dziecka i ustaw tam swoje konto rodzicielskie.
  5. Pobierz Family Link na smartfon swojego dziecka.
  6. Nazwij urządzenie oraz zdecyduj, do jakich aplikacji może mieć dostęp na swoim telefonie.
  7. Wybierz odpowiednie funkcje na swoim smartfonie oraz ustawienia, które Cię interesują.

Przykładowo, aby sprawdzić lokalizację swojej pociechy, należy wybrać konto swojego dziecka, przejść do zakładki Lokalizacja, a następnie kliknąć Skonfiguruj. Wówczas można włączyć wymagane ustawienia dotyczące ustalania lokalizacji.

Z kolei aby monitorować, z której aplikacji korzysta dziecko i ustawić limity, należy przejść do Aktywności w aplikacjach. W Family Link skonfigurujesz również porę snu, o której wyłączy się telefon Twojej pociechy.

Aplikacja działa nie tylko na smartfonach, ale także na innych urządzeniach. Możesz korzystać z Family Link na komputerzeChromebooku z Chrome OS w wersji 71 lub wyższej. Co więcej, niemalże wszystkimi ustawieniami oraz funkcjami konta można również zarządzać z poziomu przeglądarki.

Family Link znajdziesz również w Google TV, gdzie można stworzyć dla swoich dzieci specjalne, nadzorowane konto i blokować niektóre kanały oraz treści. Umożliwia to również ograniczenie czasu, jaki spędzają one czas przed ekranem. Po osiągnięciu limitu Google TV przestanie nadawać treści.

family link na komputerze

Family Link – jak usunąć?

Jeśli chcesz zrezygnować z korzystania z Family Link, na samym początku usuń konto Google swojego dziecka. Aby to zrobić:

  • otwórz aplikację na smartfonie dziecka,
  • kliknij w Menu, a następnie Usuń konto,
  • wybierz swój e-mail i wpisz hasło.

Możesz też otworzyć aplikację na swoim telefonie, wybrać konto dziecka, a następnie:

  • kliknąć Zarządzaj ustawieniami -> Informacje o koncie -> Wyłącz nadzór,
  • potwierdzić wybór,
  • kliknąć Wyłącz nadzór rodzicielski i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Czy warto korzystać z Family Link? Opinie o aplikacji

Kontrola rodzicielska Family Link z pewnością ma zalety. Pozwala rodzicom mieć wgląd w to, w jaki sposób ich dziecko korzysta z telefonu oraz Internetu i zapewnić mu odpowiednią cyfrową higienę.

Ważne są tutaj również funkcje zapewniające bezpieczeństwo, jak chociażby lokalizacja urządzenia czy filtrowanie treści odpowiednich do wieku.

Korzystanie z Family Link pozwala też uczyć dzieci lepszego gospodarowania własnym czasem oraz spędzania go w inny sposób niż wyłącznie przed ekranem smartfona.

Warto jednak zwrócić uwagę także na mniej pozytywne kwestie. Z pewnością wielu rodziców uzna, że kontrola rodzicielska w pewien sposób ogranicza wolność dziecka oraz narusza jego prywatność. Co więcej, może to doprowadzić do problemów związanych z zaufaniem między opiekunami a dziećmi. Jeśli wyczują one, że rodzice im nie ufają, mogą znaleźć sposoby np. na ominięcie kontroli.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.