Aplikacje do zarządzania domowym budżetem i kontroli wydatków

28.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Aplikacje do zarządzania domowym budżetem i kontroli wydatków
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Chcąc zapanować nad swoimi finansami, warto zacząć dokładnie planować swój budżet domowy. To najlepszy sposób na to, by zaoszczędzić, ale też by zacząć bardziej świadomie rozporządzać swoimi pieniędzmi. Łatwo można to osiągnąć, instalując program do zarządzania domowym budżetem. Która aplikacja do wydatków na iPhone/Android jest najlepsza? Mamy dla Ciebie kilka propozycji.

Aplikacja do kontroli wydatków – dlaczego warto z niej korzystać?

Obecna sytuacja ekonomiczno-gospodarcza w Polsce nie napawa optymizmem. Szalejąca inflacja sprawia, że wiele osób zaczyna zwracać większą uwagę na swoje codzienne wydatki. Rozsądne zarządzanie finansami pozwala na nieprzekroczenie budżetu domowego, a co za tym idzie, uniknięcie przykrych konsekwencji, takich jak niekorzystne pożyczki, a później w efekcie długi.

Kiedyś, by kontrolować swoje wydatki, zapisywano je w specjalnie prowadzonych w tym celu zeszytach, następnie popularny stał się Excel. Obecnie istnieje wygodniejsze rozwiązanie, jakim jest aplikacja do zarządzania domowym budżetem. Zainstalowanie jej na swoim smartfonie niesie ze sobą wiele zalet.

Przede wszystkim większość osób telefon ma zawsze przy sobie, dzięki temu w trakcie zakupów można z łatwością sprawdzić, ile powinno się wydać w sklepie, by nie przekroczyć zaplanowanego budżetu i nie wydać pieniędzy na niepotrzebne rzeczy (lub zachcianki).

Kolejną zaletą aplikacji do kontrolowania wydatków jest jej prostota – nie trzeba być finansowym guru czy doświadczonym ekonomistą, by z niej skorzystać. Znajdziemy w nich przejrzyste dane, niezbędne podpowiedzi, a także mnóstwo przydatnych funkcji, jak np. kategorie czy ustawienie celu do osiągnięcia (np. odłożenie pieniędzy na dom, samochód czy spłatę kredytów).

Kontrolę wydatków masz zatem na wyciągnięcie ręki. Aplikacji do kontrolowania budżetu domowego jest całkiem sporo, dlatego też, by ułatwić Ci wybór, wybraliśmy 7 najlepszych.

TOP 7 popularnych aplikacji do planowania wydatków

Wallet (iOS, Android)

kalkulator wydatków w aplikacji Wallet
Źródło: Sklep Play

Wallet to darmowa aplikacja do wydatków domowych, która pozwala w elastyczny sposób zaplanować swój budżet i śledzić płatności. Program oferuje automatyczne aktualizacje i synchronizację transakcji z bankiem (dostępnych jest 4000 instytucji z całego świata). Co więcej, zapewnia możliwość zaplanowania budżetu na przyszłość, dzięki czemu można odłożyć pieniądze na wybrany cel.

Warte wspomnienia są również wnikliwe wykresy oraz zestawienia finansowe. Dają one wgląd w stan finansów, kont bankowych czy kart kredytowych i gotówki.

Moje Finanse (Android)

aplikacja do kontroli wydatków - moje finanse
Źródło: Sklep Play

Aplikacja Moje Finanse ma intuicyjny interfejs, dzięki któremu analizowanie transakcji i dodawanie nowych jest bardzo proste. Wśród funkcji programu można znaleźć przede wszystkim szybkie dodawanie wpływów i wydatków, możliwość tworzenia czytelnych kategorii i podkategorii oraz obsługa wielu kont. Dużą zaletą aplikacji są też zlecenia stałe, dzięki którym budżet domowy jest zawsze pod kontrolą.

Ta aplikacja do rachunków jest darmowa, z możliwością wykupienia planu premium, umożliwiającego przechowywanie danych w chmurze.

Szybki budżet (iOS, Android)

aplikacja do planowania wydatków - szybki budżet
Źródło: App Store

Szybki budżet to przejrzysta aplikacja do kontrolowania wydatków, zawierająca wiele przydatnych narzędzi do jak najlepszego zarządzania swoimi finansami. Znajdziesz w niej możliwość synchronizacji z kontem bankowych, tworzenia budżetów podzielonych na kategorie oraz przejrzyste wykresy. Szybki budżet pozwala także na tworzenie i modyfikowanie swoich kont w dowolny sposób, a także tworzy automatyczne kopie. Program jest darmowy, aczkolwiek oferuje także płatne plany, pozwalające na jeszcze lepszą kontrolę budżetu.

Finanse (iOS, Android)

aplikacja do wydatków domowych - finanse
Źródło: Sklep Play

Jeśli chcesz zadbać o budżet domowy, aplikacja Finanse będzie świetnym rozwiązaniem. Wśród jej funkcji warto wymienić przede wszystkim śledzenie wydatków i dochodów, dodawanie nowych transakcji przy pomocy kilku kliknięć i szczegółowe wykresy.

W darmowej aplikacji znajdziesz również gotowe szablony, które pozwolą kontrolować wydatki np. na transport, artykuły spożywcze, zdrowie i wiele innych. Program ponadto obsługuje różne waluty i wyświetla kurs wymiany w czasie rzeczywistym. Można w nim też ustawić przypomnienia o regularnych płatnościach.

1Money (Android)

aplikacja do rachunków - 1money
Źródło: Sklep Play

Szybkie dodawanie transakcji, wygodny wgląd we wszystkie wydatki i tworzenie planów – to najważniejsze funkcje, jakie oferuje ta aplikacja. Budżet domowy można w niej rozłożyć na kilka kategorii, określając jednocześnie, jak dużo w ciągu danego okresu chcesz na nie wydać. Aplikacja umożliwia wgląd w salda wszystkich swoich kont, korzystanie z wielu walut oraz synchronizuje dane do chmury.

1Money to darmowa aplikacja do wydatków, jednak w wersji Premium oferuje dodatkowe funkcje  – np. możliwość tworzenia dowolnej liczby kont czy nowych kategorii.

Money Lover (iOS, Android)

aplikacja do zarządzania domowym budżetem - money lover
Źródło: Sklep Play

Money Lover to świetna, darmowa aplikacja do planowania wydatków. Program tworzy kopię zapasową i synchronizuje wszystkie dane, dzięki czemu można z niego skorzystać nie tylko na smartfonie, ale też na laptopie czy tablecie. Przede wszystkim jednak pozwala na dokładne zaplanowanie swojego budżetu i wyznaczenie celów.

Aplikacja ponadto powiadomi Cię o nadchodzących rachunkach i prezentuje szczegółowe wykresy oraz raporty finansowe. Wykupując konto premium zyskuje się m.in. możliwość dodania nielimitowanej ilości budżetów.

Monefy (iOS, Android)

budżet domowy w aplikacji monefy
Źródło: Sklep Play

Monefy to przydatny kalkulator wydatków, który pozwala skutecznie śledzić swoje finanse. Aplikacja oferuje intuicyjny interfejs, łatwy w obsłudze i przejrzysty. Dodawanie nowych wydatków jest w niej bardzo proste.

Program ponadto obsługuje wiele walut, umożliwia synchronizację danych między urządzeniami oraz zapewnia wgląd w szczegółowe wykresy. Warto wspomnieć również o wielu różnych kategoriach wydatków do wyboru (komunikacja, zakupy spożywcze, ubrania itd.) i widżetach, możliwych do użycia na ekranie blokady.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.