Co to za piosenka? Skuteczne aplikacje do rozpoznawania muzyki

28.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Co to za piosenka? Skuteczne aplikacje do rozpoznawania muzyki
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Nie raz wpadnie Ci w ucho piosenka, której w ogóle nie znasz, a chętnie posłuchałbyś jej jeszcze raz. W takich sytuacjach świetnie sprawdza się aplikacja do rozpoznawania muzyki. Dzięki niej wykonując kilka kliknięć, dowiesz się, co to za utwór i będziesz mógł zapisać jego tytuł, aby w dowolnej chwili do niego wrócić. Jeśli jeszcze nie masz na swoim smartfonie takiej aplikacji, zobacz które z nich są najlepsze i będziesz mógł cieszyć się nowymi muzycznymi odkryciami.

Spie treści:

Jak działa aplikacja do rozpoznawania muzyki?

Właściwie wszystkie aplikacje do rozpoznawania muzyki działają w ten sam sposób:

  • Słuchając danego utworu, którego nazwę chcesz zapisać na swoim smartfonie, uruchom aplikację i zbliż smartfon do źródła dźwięku.
Jak działa aplikacja do rozpoznawania muzyki?
  • Następnie nagranie wysyłane jest do serwera, który odpowiada za rozpoznawanie muzyki.
  • W serwerze tym znajduje się imponująca baza milionów utworów, więc dana aplikacja korzysta z nich, aby wyszukać dla Ciebie tytuł, na którym Ci zależy.
  • Jeśli system znajdzie ten sam utwór, którego szukasz, w swojej bazie, wysyła Ci informację na temat tytułu, który automatycznie zapisuje się w bazie Twojej aplikacji.

Najlepsze aplikacje do rozpoznawania muzyki – TOP 5

Aplikacje do rozpoznawania muzyki są niezwykle przydatne i bardzo szybko działają. Jeśli jesteś muzycznym fanem, warto abyś miał dostęp do swoich ulubionych utworów zawsze i wszędzie. Na szczęście możesz skorzystać z wielu świetnych aplikacji, a najlepsze z nich to:

Shazam

Shazam to najbardziej znana aplikacja do rozpoznawania muzyki, z której korzystają miliony osób na całym świecie. Działa bardzo szybko – właściwie w kilka sekund. Dzięki niej zidentyfikujesz muzykę, nawet korzystając ze słuchawek.

Odnalezioną muzykę możesz odsłuchać za pomocą Youtube czy Spotify, a dzięki Facebookowi udostępnisz dany utwór innym. Shazam współpracuje z wieloma wytwórniami muzycznymi, dzięki czemu ma solidną bazę utworów. Dużą zaletą tej aplikacji jest fakt, że może ona odszukać dany kawałek, nawet jeśli znajdujesz się w bardzo głośnych miejscach, np. w restauracji. Wiele osób uważa, że Shazam jest najlepszą aplikacją do rozpoznawania muzyki.

aplikacja do rozpoznawania muzyki
Źródło: App Store

SoundHound

Aplikacja SoundHound działa równie sprawnie co Shazam i jest prawie tak samo popularna. Przycisk, dzięki któremu rozpoznasz dany utwór, jest pomarańczowy, a na ekranie smartfona zobaczysz tytuł, autora piosenki, a także jej tekst.

SoundHound odkrywa nie tylko muzykę płynącą z głośników, ma również zdolność do odszukiwania muzyki płynącej ze śpiewu, a nawet nucenia.

Możesz również sprawdzić, co zostało ostatnio odnalezione w pobliżu Ciebie, ponieważ aplikacja ta udostępnia mapę muzycznych odkryć. Dodatkowo otrzymujesz dostęp do zdjęć oraz biografii artystów, do list przebojów, a dla zarejestrowanych czeka dostęp do historii wyszukiwania.

znajdź piosenkę po melodii
Źródło: App Store

MusiXmatch

Wiele osób szukających muzyki lubi mieć dostęp również do jej tekstu, a zwłaszcza takiego, który jest od razu przetłumaczony na język ojczysty. Taka jest właśnie aplikacja do rozpoznawania muzyki MusiXmatch, która nie dość, że odszuka dla Ciebie dany utwór, to jeszcze dodatkowo otrzymasz dostęp do tłumaczenia tekstu w języku polskim.

Aby wyszukać dany utwór, aplikacja potrzebuje tylko jedną linijkę tekstu i gotowe! Możesz połączyć ją np. z kontem na Spotify i słuchać swojej ulubionej muzyki od razu ucząc się danego tekstu, który wyświetla się na ekranie smartfona po wybraniu danego utworu.

rozpoznawanie tekstu muzyki
Źródło: App Store

Genius

Dzięki aplikacji do rozpoznawania muzyki Genius, nie tylko odnajdziesz tytuł i autora, ale także wyświetlisz cały tekst i odtworzysz jej teledysk, oczywiście jeśli jest on dostępny. Po utworzeniu konta w aplikacji Genius możesz komunikować się z resztą jej społeczności, dzięki czemu udostępnisz odkryte utwory i dowiesz się, czego słuchają inni.

aplikacja do rozpoznawania muzyki
Źródło: Google Play

Rozpoznawanie muzyki Beatfind

Prosta w użyciu aplikacja do rozpoznawania muzyki na Android. Oprócz szukania utworów umożliwia zapoznanie się z informacjami o artyście, odtworzyć podgląd piosenki, aby mieć pewność, że to jest właśnie ten utwór, którego szukamy. Po odszukaniu piosenki w bazie danych można jej posłuchać w całości w serwisie streamingowym Spotify. Rozpoznane piosenki zapisywane są w historii i można w dowolnym momencie do niej wrócić. Oprócz tego aplikacja ma tryb imprezowy, która wykorzystując synchronizację z latarką, pulsuje światłem w rytm muzyki dając efekt stroboskopowy.

Źródło: Google Play

Rozpoznawanie muzyki na iPhone

Na koniec jeszcze jedna metoda przeznaczona wyłącznie dla użytkowników iPhone. Nie wymaga ona instalowania żadnej aplikacji, jest wbudowana w system operacyjny (iOS 14.2 i nowsze). Funkcja to powstała we współpracy z Shazam. Jak ją włączyć? To proste:

  1. Otwórz „Ustawienia”
  2. Wybierz „Centrum Sterowania”
  3. Odszukaj opcję „Rozpoznawanie muzyki” i kliknij zielony plusik, aby dodać skrót do ekranu z centrum sterowania

Teraz wystarczy, że otworzysz centrum sterowania i naciśniesz ikonę Shazam, aby rozpoznać utwór. Aplikacja może rozpoznawać również utwory odtwarzane na telefonie.

rozpoznawanie muzyki iphone

Alternatywną metodą na uruchomienie tej funkcji jest komenda „Hey Siri” i zapytanie asystenta o tytuł utworu.

Rozpoznawanie utworu przez Asystenta Google

Najszybszą metodą na rozpoznanie utworu na telefonie z Androidem jest skorzystanie z Asystenta Google. Wystarczy go uruchomić komendą „Ok Google” i zapytać „Co to za utwór”. Piosenkę można odtworzyć, ale działa również jej zanucenie, gwizdanie lub śpiewanie (chociaż w tych przypadkach wszystko zależy od naszych umiejętności muzycznych).

Mogą Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.