Aplikacje do obserwacji nieba i rozpoznawania gwiazd – TOP 7 aplikacji astronomicznych

13.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Aplikacje do obserwacji nieba i rozpoznawania gwiazd – TOP 7 aplikacji astronomicznych
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Niebo nocą potrafi zachwycić, zwłaszcza jeśli spojrzycie w górę w odpowiednim miejscu i czasie. I wcale nie potrzebujecie do tego magistra z astronomii ani specjalistycznego sprzętu – wystarczy smartfon, bo aplikacja do rozpoznawania gwiazd pomoże zinterpretować to, co udało się Wam zobaczyć. Sprawdźcie, z jakich apek warto skorzystać, aby odkryć nocne niebo na nowo.

Star Walk 2 – rozbudowana aplikacja do rozpoznawania gwiazd

aplikacja do gwiazd - star walk
Źródło: Sklep Play

Star Walk to kompletna mapa nieba w Twoim smartfonie. Podczas obserwacji możesz wyświetlić dodatkowe informacje o wybranych obiektach, zobaczyć modele 3D oraz zdjęcia. Ponadto aplikacja może Ci przypomnieć o ważnych i zjawiskowych wydarzeniach astronomicznych, które warto zaobserwować.

Star Walk 2 wyróżnia się wspaniałą oprawą graficzną i klimatyczną muzyką. Aplikacja dostępna jest wyłącznie w języku angielskim. Możesz wybrać wersję darmową z reklamami albo płatną – bez reklam (14 zł). Dodatkowo masz opcję wykupienia pakietu z rozszerzonymi informacjami za 28 zł.

Stellarium Mobile – aplikacja do obserwacji nieba po polsku

Stellarium Mobile – aplikacja do obserwacji nieba po polsku
Źródło: Sklep Play

Prosta w obsłudze aplikacja do obserwacji nieba i gwiazd, z przyjaznym w obsłudze interfejsem, po którym łatwo się poruszać. To oczywiście nie oznacza, że brakuje w niej rozbudowanych funkcji. Widok nocnego nieba jest niezwykle realistyczny, możesz przybliżać i oddalać mapę, wyświetlić informacje o wybranych obiektach, zmieniać dzień w noc.

W Stellarium sprawisz, że czas popłynie do przodu lub do tyłu, a Ty zobaczysz, jak gwiazdy poruszają się po niebie. Co ważne, jeśli skierujesz telefon w niebo za dnia, aplikacja wyświetli tylko te obiekty, które rzeczywiście jesteś w stanie dostrzec.

Aplikacja jest dostępna w języku polskim. Podstawową wersję pobierzesz za darmo. Rozszerzona wersja (Stellarium Mobile Plus) kosztuje 77 zł.

Night Sky – najlepsza aplikacja do gwiazd na iOS

Night Sky – najlepsza aplikacja do gwiazd na iOS
Źródło: App Store

Bardzo rozbudowana aplikacja do rozpoznawania gwiazd i obserwacji nieba. Night Sky ma wszystkie funkcje znane z innych aplikacji do gwiazd, a jednocześnie oferuje kilka innych, ciekawych rozwiązań:

  • obserwacja nieba wspólnie ze znajomymi w czasie rzeczywistym;
  • dodawanie własnych znaczników na mapie nieba;
  • AR Sky Window – nie musisz wychodzić z domu, aby wyświetlić mapę nieba, wystarczy, że skierujesz telefon w sufit.

Dodajmy do tego animowane planety, zdumiewający zoom, świetną oprawę graficzną oraz dźwiękową, a otrzymujemy aplikację, w której można spędzić długie godziny na obserwacji firmamentu nieba.

Aplikacja Nisht Sky jest w języku angielskim. Podstawową wersję można pobrać za darmo, wersja rozszerzona kosztuje 35zł/miesiąc.

Sky Map – prosta aplikacja do oglądania gwiazd

Sky Map – prosta aplikacja do oglądania gwiazd
Źródło: Sklep Play

Przyjemna w obsłudze i łatwa w nawigowaniu aplikacja jest dobrą propozycją dla mniej zaawansowanych użytkowników. Mapa nieba w Sky Map zawiera gwiazdy, konstelacje i planety. Dodatkowo możesz przejść do galerii, gdzie zobaczysz świetne ujęcia ciał niebieskich z możliwością wyświetlenia ich dokładnej lokalizacji. Ciekawą opcją jest również podróż w czasie – wybierasz zakres dat i możesz obserwować niebo sprzed kilku miesięcy.

Aplikacja jest w pełni darmowa i nie zawiera reklam. Twórcy pracują nad stworzeniem pełnej polskiej wersji, więc zdecydowana większość nazw wyświetla się w rodzimym języku.

Sky Live: Heavens Above Viewer – darmowa aplikacja do rozpoznawania gwiazd i planet na iOS

Sky Live: Heavens Above Viewer – darmowa aplikacja do rozpoznawania gwiazd i planet na iOS
Źródło: App Store

Sky Live to świetna aplikacja do obserwacji nieba, z której skorzystają wyłącznie użytkownicy iOS. Otwierając aplikację, od razu ujrzysz najważniejsze informacje: jakie planety, gwiazdy i konstelacje pojawiają się nocą na niebie. Oprócz tego ujrzysz indeks zanieczyszczeń warunków obserwacji, który obliczany jest co godzinę i odświeża automatycznie przy każdym uruchomieniu aplikacji. Warto nadmienić, że Sky Live może współpracować z aplikacją Star Walk 2, dając dostęp do obszernej bazy informacji o wybranych ciałach niebieskich.

Aplikacja jest dostępna wyłącznie w języku angielskim. Jest w pełni darmowa i nie zawiera reklam.

Star Tracker – mobilna mapa nieba w smartfonie

Star Tracker – mobilna mapa nieba w smartfonie
Źródło: Sklep Play

Star Tracker to przyjemna i prosta w obsłudze aplikacja, która pozwala obserwować niebo w czasie rzeczywistym. Wyświetla wszystkie podstawowe informacje: gwiazdy, konstelacje i obiekty głębokiego nieba. To świetny wybór na początek, jeśli dopiero zapoznajesz się z mapą nieba i nie chcesz, aby przytłoczył Cię nadmiar informacji. Bardziej zaawansowani mogą poczuć lekki niedosyt, spowodowany szczątkową ilością informacji o obserwowanych obiektach.

Star Tracker jest dostępny w języku angielskim. Podstawowa wersja (z reklamami) jest dostępna za darmo, natomiast pełna wersja kosztuje 3$.

SkySafari Plus – najlepsza płatna aplikacja do obserwacji nieba i gwiazd

SkySafari – najlepsza płatna aplikacja do obserwacji nieba i gwiazd
Źródło: Sklep Play

Jeśli aspirujesz do bycia prawdziwym astronomem, to SkySafari jest właśnie dla Ciebie. W aplikacji znajdziesz ogrom informacji o planetach gwiazdach i innych ciałach niebieskich, nawet w trybie offline.

Niebo w trybie AR, z dostępem do historii, odkryć naukowych czy nawet mitologii to bardzo obszerna baza informacji. Możesz też zmieniać widok nocnego nieba czy wyszukiwać w bibliotece. Jakby tego było mało, to do Twojej dyspozycji pozostaje lista najciekawszych rzeczy, które możesz zaobserwować danego dnia na niebie.

SkySafari to aplikacji płatna – 100 zł za dostęp do 7. wersji. Oczywiście nie zawiera reklam, jednak działa wyłącznie w języku angielskim.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.