Aplikacje do picia wody – Waterful, mojeIKP i inne

22.01.2024 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Aplikacje do picia wody – Waterful, mojeIKP i inne
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wypijanie codziennie odpowiednich ilości wody to dla wielu osób nie lada wyzwanie. Większość z nich zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne jest regularne nawadnianie organizmu, tymczasem jest to bardzo skuteczny sposób na profilaktykę zdrowotną. Dlaczego tak ciężko sięgnąć po kilka szklanek napoju w ciągu dnia? Problemem może być brak odpowiednich nawyków, świetnym rozwiązaniem – aplikacja do picia wody. Mogą to być zarówno aplikacje specjalnie stworzone do tego jednego celu, jakim jest przypominanie o piciu wody (np. Waterful), jak i aplikacje zawierające dodatkowo licznik picia wody (np. mojeIKP).

TOP 5 aplikacji przypominających o piciu wody

Waterful – polska apka do picia wody (iOS i Android)

aplikacja do picia wody po polsku - waterful
Źródło: Google Play

Waterful to jedna z najlepszych aplikacji do picia wody. Na samym początku oblicza dzienne zapotrzebowanie, biorąc pod uwagę płeć, masę ciała, aktywność, ale też aktualną pogodę oraz karmienie piersią i ciążę.

Apka wysyła przypomnienia, gdy nadchodzi moment wypicia kolejnego napoju – można ustawić też własne godziny powiadomień. Aplikacja umożliwia dodanie nie tylko spożytej wody, ale też między innymi kawy, herbaty, napojów gazowanych, soków, mleka i alkoholi. Ciekawie prezentują się również statystyki na przejrzystych wykresach.

Wodny Kotek – prosta apka do picia wody (iOS i Android)

aplikacja przypominająca o piciu wody - wodny kotek
Źródło: Google Play

Wodny Kotek to bardzo prosta w użyciu aplikacja o przyjemnej szacie graficznej. Zawiera wszystkie niezbędne funkcje, które pomagają użytkownikowi wypracować sobie nawyk codziennego picia wody w odpowiednich ilościach.

Co można znaleźć w aplikacji? Warto wymienić funkcje takie, jak: przypomnienia (które można samodzielnie skonfigurować), spersonalizowane cele (pod uwagę brana jest płeć, waga, warunki pogodowe i aktywność fizyczna) oraz wykres postępów i osiągnięcia, które pomagają zmotywować użytkownika do wypijania przyjętej ilości napojów.

Przypomnienie o wodzie – aplikacja do picia wody po polsku (Android)

apka do picia wody - przypomnienie o wodzie
Źródło: Google Play

Przypomnienie o wodzie to darmowa aplikacja na smartfony z Androidem, która powiadamia użytkownika, gdy nadchodzi czas na wypicie kolejnej szklanki wody. Na samym początku należy podać swoją płeć i wprowadzić wagę. Dzięki temu apka obliczy, jaka ilość wody jest konieczna, by zadbać o potrzeby swojego organizmu.

Wśród wartych wymienienia funkcji są statystyki, osiągnięcia zachęcające do zrealizowania dziennego celu, prawie 20 różnych napojów do wyboru i możliwość wybrania za każdym razem ilości wypitej wody.

Akwarium – aplikacja do picia wody (iOS i Android)

aplikacja do picia wody ios i android - akwarium
Źródło: Google Play

Jeśli regularne picie wody jest dla Ciebie problemem, aplikacja Akwarium może Ci pomóc. Uwagę zwraca przede wszystkim jej design, czyli wirtualne akwarium, z każdą dodaną szklanką wypełniające się wodą. Po osiągnięciu swojego dziennego celu do odebrania jest prezent – np. nowe tło lub kolejne rybki.

W aplikacji można znaleźć mnóstwo opcji konfiguracji (np. ustawienie różnej wielkości szklanek/kubków/butelek) i statystyki. Nie brakuje tu również motywujących trofeów do zdobycia.

mojeIKP – licznik picia wody w rządowej aplikacji

aplikacja do picia wody mojeikp
Źródło: pacjent.gov.pl/

Systematycznie rozwijana aplikacja rządowa umożliwiająca dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, a wraz z nim m.in. do e-recept i skierowań i historii leczenia otrzymała kilka funkcji związanych z profilaktyką zdrowotną. Jedną z nich jest Licznik Wody, dzięki któremu można obliczyć i ustawić dzienny cel wypitych płynów i otrzymywać powiadomienia przypominające o tym, aby sięgnąć po coś do picia w ciągu dnia.

Ile wody powinno się pić codziennie?

Zanim przejdziemy do tego, jaka jest najlepsza aplikacja do picia wody, warto najpierw ustalić, ile powinno się wypijać codziennie wody. Zgodnie z obowiązującymi normami, mężczyźni powinni spożywać ok. 2,5 litrów płynów dziennie, z kolei kobiety nieco mniej, bo 2 litry.

Oczywiście warto mieć na uwadze też i inne czynniki – jeśli temperatura na zewnątrz jest wysoka, wówczas powinniśmy wypić nawet do 4 litrów wody w ciągu doby.

Aby obliczyć swoje zapotrzebowanie na wodę można skorzystać z poniższych sposobów:

 • pomnożyć swoją wagę przez 0,030 – na każdy kilogram masy ciała trzeba dostarczyć organizmowi 30 ml wody,
 • uwzględnić spożywane kalorie – na 1 przypada 1 ml wody, zatem np. przyjmując 2000 kcal w ciągu dnia, powinno się wypijać 2 litry napojów,
 • zainstalować aplikację przypominającą o piciu wody – w wielu z nich na początku podaje się swoją wagę i np. aktywność w ciągu dnia.

Bez wody można przeżyć w określonych warunkach (niska aktywność i maksymalna temperatura 21°C) nawet 10 dni. Im jest cieplej i więcej się ruszamy, tym czas ten się skraca. Nie warto jednak tego sprawdzać – woda jest niezbędna nie tylko do przeżycia, ale też do zadbania o swoje zdrowie, odpowiednią wagę i samopoczucie.

aplikacja do przypominania o piciu wody

Przypomnienie o piciu wody – dlaczego warto skorzystać z aplikacji?

Aplikacja do picia wody niesie ze sobą mnóstwo zalet. To źródło wiedzy o tym, czy na pewno ilość wypijanych w ciągu dnia napojów jest odpowiednia. Co więcej, aplikacja przypomni o tym, że nadszedł czas na kolejną szklankę – niemal każdy ma przy sobie smartfona, jest to zatem wygodne rozwiązanie.

Korzyści, jakie płyną z regularnego picia wody to:

 • dostarczenie tlenu całemu organizmowi,
 • utrzymanie prawidłowej równowagi płynów ustrojowych,
 • kontrola spożywanych kalorii,
 • wzmocnienie mięśni,
 • odpowiednie nawilżenie skóry,
 • prawidłowa praca nerek, jelit, mózgu i tkanek,
 • regulacja temperatury ciała,
 • dostarczenie organizmowi minerałów i składników odżywczych.

Aplikacja do przypominania o piciu wody to zatem doskonała pomoc dla każdego, kto chce zadbać o swój organizm. Którą warto zainstalować na swoim telefonie? Sprawdź, jakie propozycje mamy dla Ciebie.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.