Aplikacje do paragonów – jak działają i czy warto z nich korzystać?

19.10.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Aplikacje do paragonów – jak działają i czy warto z nich korzystać?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Paragony są nie tylko dowodem zakupu, który może pomóc w przypadku zwrotu czy reklamacji. Ich zbieranie w jednym miejscu, a następnie analizowanie wydatków, pozwala zachować pełną kontrolę nad domowym budżetem, a co za tym idzie – zaoszczędzić. Jaka aplikacja do paragonów jest najlepsza? Mamy dla was 5 propozycji.

Aplikacja do przechowywania paragonów – jakie funkcje oferuje?

Aplikacje do paragonów pozwalają zamienić dowolne papierowe dowody zakupu w kopię cyfrową, a następnie podzielić je na odpowiednie kategorie. Działa to bardzo prosto – wystarczy tylko zeskanować rachunek, a program automatycznie rozpozna dane (data, kwota, kategoria, dane sprzedawcy) za pomocą technologii OCR.

archiwizacja paragonów - dlaczego warto przechowywać paragony?

Paragonów nie trzeba już wówczas przechowywać w swoim portfelu. Zapisane w wersji cyfrowej są pełnoprawnym dowodem dokonania zakupów. Na ich podstawie można bez problemu dokonać zwrotu i reklamacji.

Oprócz tej podstawowej funkcji, aplikacje do paragonów na smartfony oferują też dodatkowe opcje, takie jak np. przechowywanie kart lojalnościowych, przypomnienie o terminie gwarancji czy informacje o aktualnych promocjach.

Archiwizacja paragonów – dlaczego warto?

Jedną z pierwszych zalet aplikacji do skanowania paragonów jest utrzymanie porządku. Możesz przenieść wszystkie swoje rachunki do cyfrowego świata i nie trzymać zbędnych papierków w swoim portfelu czy w kieszeniach.

Znacznie ułatwia to dostęp do swoich wydatków – wystarczy tylko zajrzeć do smartfona i mieć wszystkie informacje pod ręką. Dodając na bieżąco swoje rachunki, otrzymuje się dostęp do statystyk, co pozwala, podobnie jak w przypadku aplikacji do zarządzania budżetem domowym, skuteczniej kontrolować swoje finanse i planować wydatki, jednak nie tylko.

To także możliwość porównania cen tych samych produktów w poszczególnych sklepach, co pozwoli zaoszczędzić np. na podstawowych artykułach.

5 przydatnych aplikacji do zbierania paragonów na Androida i iOS

PanParagon – kompleksowy skaner paragonów (iOS i Android)

panparagon - skaner paragonów

Pan Paragon to aplikacja, która oferuje mnóstwo przydatnych funkcji. Przechowuje zdjęcia paragonów, odczytując z nich niezbędne dane, takie jak kwota, data zakupu oraz sklep. Rachunek jest automatycznie przypisywany do danej kategorii (np. elektronika, odzież, jedzenie).

Aplikacja zapewnia również dostęp do statystyk wydatków, kuponów rabatowych i gazetek promocyjnych, a także umożliwia przechowywanie kart lojalnościowych. Ciekawą opcją jest też tworzenie list zakupowych oraz możliwość ubezpieczenia sprzętu elektronicznego.

Billy – przydatna aplikacja do paragonów (Android)

BILLY - wygodna aplikacja do paragonów

Kolejna aplikacja, na którą warto zwrócić uwagę, to Billy. Umożliwia ona łatwe kontrolowanie swoich wydatków oraz prowadzenie domowego budżetu. Wystarczy tylko zrobić zdjęcie swojego paragonu i na jego podstawie program automatycznie rozpozna informacje o produktach oraz usługach, a następnie przypisze je do prawidłowej kategorii.

Aplikacja dodatkowo filtruje wydatki według dat oraz zakresu kwot oraz pozwala wyszukać produkty po słowach kluczowych występujących na rachunkach. Co ciekawe, może z niej korzystać kilka osób, by dodawać wydatki do jednego budżetu.

e-Paragony – rządowa aplikacja do zbierania paragonów (iOS i Android)

e-paragony - rządowa aplikacja do zbierania paragonów

e-Paragony to aplikacja Ministerstwa Finansów. Można w niej zarządzać swoimi wydatkami, dokumentować zakupy oraz przeglądać statystyki. Umożliwia również na bieżąco uzupełnianie informacji o gwarancjach. Jedną z funkcji, która wzbudziła sporo kontrowersji, jest zgłaszanie nieprawidłowości w wydatkach lub paragonach – program umożliwia zgłoszenie niewydania paragonu przez sprzedawcę lub podejrzenie, iż jest fałszywy.

Jak podkreśla rząd, aplikacja jest bezpieczna i anonimowa – wszystkie informacje są zapisywane tylko na urządzeniu użytkownika.

MintCloud – prosta archiwizacja paragonów (Android)

MintCloud - prosta archiwizacja pragonów

W MintCloud można zapisywać i przechowywać swoje paragony w wybranych przez siebie kategoriach. Przejrzyste statystyki pozwalają ponadto przeanalizować swoje wydatki. W aplikacji można przechowywać także swoje karty lojalnościowe – wystarczy tylko zrobić im zdjęcie.

Aplikacja oferuje dostęp do gazetek promocyjnych i pozwala tworzyć listy zakupowe, które następnie można udostępniać innym osobom. Podczas dodawania produktów warto skorzystać z automatycznych podpowiedzi i poznać orientacyjną cenę artykułów.

Genius Scan – aplikacja do paragonów (iOS i Android)

aplikacja do przechowywania paragonów genius scan

Genius Scan to prosta aplikacja do skanowania nie tylko paragonów, ale też innych dokumentów. Można w niej zdigitalizować wszystkie rachunki i wysłać je do Dysku Google, Evernote, OneNote, Dropboxa i wielu innych aplikacji.

W aplikacji dostępne są wszystkie niezbędne, podstawowe funkcje, takie jak np. obracanie czy wycinanie. Co więcej, może zeskanować nawet kilka paragonów jednocześnie. Dodatkowo rachunki można oznaczyć, by łatwiej było je znaleźć i wyeksportować do formatu JPG lub PDF.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.