Najlepsze aplikacje do robienia notatek. Ranking 2024

03.01.2024 |
| Clock Przeczytasz w 7 Minuty
Najlepsze aplikacje do robienia notatek. Ranking 2024
Przeczytasz w 7 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Notowanie na zwykłej kartce papieru nie do końca Ci odpowiada? Dzisiejsza technologia daje Ci więcej możliwości, które z pewnością możesz wykorzystać! Aplikacje do robienia notatek mogą być zainstalowane na każdym urządzeniu przenośnym lub stacjonarnym. Taki program do notatek sprawia, że nie musisz już nosić przy sobie długopisów i kartek. Wystarczy, że na zajęcia, lub do pracy zabierzesz ze sobą laptopa lub smartfon.

Poniżej prezentujemy 10 najlepszych aplikacji do notatek dostępnych w Internecie. W rankingu znalazły się zarówno apki na urządzenia mobilne (telefon, tablet), jak i telefon, tablet i laptopy oraz komputery stacjonarne. Zestawienie TOP 10 z pewnością pomoże w zdecydowaniu, który program do notatek jest najlepszym wyborem do codziennych zastosowań.

Ranking aplikacji do notatek

Microsoft OneNote – wygodna, darmowa aplikacja do notatek (iOS, Android, Windows, Mac)

Microsoft OneNote – wygodna, darmowa aplikacja do notatek
Źródło: Google Play

Jeśli szukasz sprawdzonego i darmowego rozwiązania, które pozwoli Ci na robienie szybkich notatek w wygodny sposób, wówczas powinieneś zapoznać się z funkcjonalnościami oferowanymi przez aplikację OneNote. Pozwala ona nie tylko zapisywać informacje, ale również rysować, umieszczać grafiki, a także dołączać informacje głosowe. Jest to opcja dostępna dla systemów: iOS, Android, Windows oraz Mac. Użytkownicy cenią OneNote za to, że jest to aplikacja prosta i przejrzysta w użytkowaniu.

Cena: za darmo, aplikacja jest dostępna w ramach subskrypcji platformy Microsoft 365

Evernote – darmowa aplikacja z notatkami dla systemu Android, iOS, Windows, Linux oraz Mac

Evernote – darmowa aplikacja z notatkami
Źródło: Google Play

Program do notatek Evernote dostępny jest w całkowicie darmowej oraz płatnej wersji, dla osób oczekujących czegoś więcej. Nie jest to tylko i wyłącznie wirtualny notatnik z podstawowymi funkcjami. Evernote oferuje m.in. wyszukiwanie treści na zdjęciach, pozwala zarządzać zadaniami, połączyć wiele notatek w jedną, pozwala udostępniać notatki innym jego użytkownikom, jak i oferuje system kategoryzacji notatek. Aplikacja do notatek Evernote dostępna jest dla systemu Android, iOS, Mac oraz Windows.

Cena: za darmo (Evernote Free), 15,00 zł miesięcznie (Evernote Personal), 19.17 zł miesięcznie (Evernote Professional), 36,00 zł miesięcznie za użytkownika (Evernote Teams)

Google Keep – notatnik online zintegrowany z dyskiem Google

Google Keep – notatnik online zintegrowany z dyskiem Google
Źródło: Google Play

Wymieniając najlepsze darmowe notatniki online, nie można zapomnieć o Google Keep. Aplikacja ta jest dostępna na każdym urządzeniu z systemem Android, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać jej również na iOS lub online na komputerze/laptopie. Porządkowanie notatek odbywa się tu na kolorowej przestrzeni. Posiada ona świetny design i jest bardzo funkcjonalna. Łączy się ona z dyskiem Google, więc będziesz mieć do niej dostęp na wszystkich urządzeniach. Pozwala dodawać notatki głosowe, zdjęcia, tworzyć checklisty czy udostępniać notatki innym osobom. Każda notatka przybiera formę osobnej karty, którą można łatwo przewijać.

Cena: za darmo

Xmind: Mind Map & Brainstorm — aplikacja do notatek szkolnych i map myśli (iOS, Android, Windows, Linux i Mac)

XMind: ZEN — aplikacja do notatek szkolnych i map myśli
Źródło: Google Play

Nie lubisz tradycyjnych notatek, ale za to doskonale czujesz się w tworzeniu tzw. mapy myśli? Jeśli jesteś raczej wzrokowcem i ściana tekstu nie do końca do Ciebie przemawia, powinieneś zainteresować się aplikacją do notatek – Xmind: Mind Map & Brainstorm. Pozwala ona na tworzenie map w różnej formie graficznej wraz z dobranymi kolorami. Znajdziesz w niej cliparty i stemple, które pomogą Ci w zapamiętywaniu poszczególnych zagadnień. Jeśli istnieje taka potrzeba, możesz również dodawać tu dłuższe notki. Aplikacja ta jest dostępna na urządzeniach z systemem iOS i Android, można ją również zainstalować na komputerach z Windows, Linux i Mac.

Cena: za darmo (Xmind: Mind Map & Brainstorm Free), 5,99 $ miesięcznie (Xmind: Mind Map & Brainstorm Pro)

Notion — aplikacja do robienia notatek typu open source

Notion — aplikacja do robienia notatek typu open source
Źródło: Google Play

Notion to program do notatek typu open source, z którego chętnie korzystają firmy. W aplikacji można tworzyć nie tylko notatki, ale także prowadzić listy zadań, przesyłać pliki oraz integrować z oprogramowaniem biznesowym typu OneDrive czy Asana i udostępniać obszary robocze innym członkom zespołu. W ramach bezpłatnej wersji Notion możliwe jest dodanie do zespołu do 10 osób, tymczasem plany Plus oraz Business rozszerzają zespół do 100, a nawet i 250 osób, oferują także dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak np. możliwość rozszerzenia o Notion AI.

Cena: za darmo (Notion Free), 8 $ miesięcznie (Notion Plus), 15 $ miesięcznie (Notion Business), ustalana indywidualnie (Notion Enterprise)

Obsidian — zaawansowana aplikacja do notatek (Windows, Linux, Mac, Android, iOS)

Obsidian — zaawansowana aplikacja do notatek
Źródło: Google Play

Obsidian to najbardziej zaawansowana spośród wymienionych w tym rankingu aplikacji do notatek. iPad, iPhone, telefony i tablety z Androidem oraz komputery z systemem Windows, Linux i Mac — program działa na wszystkich tych platformach. Oferuje on całkowicie nowy sposób podejścia do robienia notatek, poprzez tworzenie cyfrowej bazy danych oraz atrakcyjnych wizualnie wykresów. Dodatkowo możliwe jest instalowanie licznych wtyczek i motywów, tak, aby dostosować aplikację z notatkami do swoich potrzeb.

Cena: za darmo (Obsidian for personal use), 50 $ rocznie (Obsidian for commercial use)

Bear — aplikacja do notatek na Mac oraz iPhone i iPad

Bear — aplikacja do notatek na Mac oraz iPhone i iPad
Źródło: App Store

Bear to bardzo estetyczna aplikacja do zarządzania notatkami, przeznaczona na urządzenia marki Apple (komputery, iPhone’y i iPad’y). Program do notatek zawiera wbudowaną wyszukiwarkę, która pozwala na selekcjonowanie notatek pod kątem konkretnych fraz lub nawet tagów. Po rozszerzeniu aplikacji Bear do wersji Pro użytkownik zyskuje dostęp do automatycznej synchronizacji za pośrednictwem iCloud, funkcji eksportu notatek do formatu JPG/PDF/DOC oraz 12 dopracowanych motywów graficznych.

Cena: za darmo (Bear Free), 2,99 $ miesięcznie (Bear PRO)

Notatnik — bardzo prosta w obsłudze aplikacja do notatek na Androida

Notatnik — bardzo prosta w obsłudze aplikacja do notatek na Androida
Źródło: Google Play

Notatnik to prosta w użyciu, darmowa aplikacja do tworzenia notatek dedykowana smartfonom z systemem Android. Po ostatniej aktualizacji, która miała miejsce 23 października 2023 roku program działa bardzo szybko i wydajnie. Jego zaletą jest możliwość edycji utworzonych wcześniej notatek, blokada przy pomocy hasła oraz współdzielenie zapisków z innymi programami, np. wysyłanie ich pocztą przez Gmaila.

Cena: za darmo

Goodnotes — popularna wśród uczniów i studentów aplikacja do notatek (Windows, Mac, Android, iOS)

Goodnotes — popularna wśród uczniów i studentów aplikacja do notatek (Windows, Mac, Android, iOS)
Źródło: App Store

Goodnotes 6 to darmowa aplikacja do robienia notatek, która jest szczególnie popularna wśród uczniów i studentów. Po wielu aktualizacjach możliwości programu zostały znacznie rozszerzone. Obecnie apka nie tylko umożliwia tworzenie notatek, ale także rozpoznaje pismo ręczne, parafrazuje treści oraz sprawdza poprawność pisowni. Pełen zestaw nowoczesnych funkcji aplikacji, wykorzystujących sztuczną inteligencję, jest dostępny za opłatą.

Cena: za darmo (Goodnotes w wersji podstawowej), 49,99 złotych rocznie (Goodnotes z potężną aktualizacją i szeregiem nowoczesnych funkcji) 

Easy Notes, Notatnik — darmowa aplikacja do robienia notatek i list na Androida oraz iOS

Easy Notes, Notatnik — darmowa aplikacja do robienia notatek i list na Androida oraz iOS
Źródło: Google Play

Easy Notes, Notatnik to aplikacja do notatek i list o bardzo estetycznym interfejsie. Dodawanie wpisów jest możliwe zarówno metodą tradycyjną, z poziomu klawiatury, jak i przy pomocy zdjęć lub poleceń głosowych. Program oferuje funkcję tworzenia kolorowych notatek, list kontrolnych i przypomnień, dostępny jest także kalendarz oraz możliwość ohasłowania prywatnych zapisków. Apka jest dostępna w wersji bezpłatnej (z reklamami) i płatnej (bez uciążliwych reklam).

Cena: za darmo (wersja podstawowa aplikacji), 3,49 dolarów miesięcznie (wersja VIP bez reklam)

Która aplikacja do robienia notatek jest najlepsza?

Wybór najlepszej aplikacji do robienia notatek zależy w dużej mierze od naszych potrzeb. Istotne jest przede wszystkim to, czy preferujemy dodawanie wpisów w formie tradycyjnej, z poziomu klawiatury czy może wolimy dyktować notatki lub wprowadzać je przy pomocy rysika albo w postaci zdjęć. Jeśli chodzi o wybór redakcji, spośród wszystkich aplikacji do notatek wymienionych w powyższym rankingu, na szczególne uznanie zasługuje Evernote.

Największe zalety aplikacji do notatek Evernote to:

  • dostęp offline na urządzeniach mobilnych i komputerach stacjonarnych (Android, iOS, Windows, Linux oraz Mac);
  • elastyczne funkcje wyszukiwania;
  • funkcja tworzenia harmonogramów zadań;
  • możliwość przesyłania do aplikacji wiadomości e-mail;
  • możliwość szybkiej synchronizacji pomiędzy wpisami z różnych urządzeń;
  • możliwość wprowadzania notatek tradycyjnych i nowoczesnych (obrazy, dźwięk, skany, pliki PDF, dokumenty);
  • pełny zestaw funkcji także z poziomu strony internetowej, którą można otworzyć w dowolnej przeglądarce;
  • synchronizacja z kalendarzem Google;
  • wiele różnych planów do wyboru (bezpłatny, do użytku indywidualnego, do użytku w firmie);
  • zapisywanie w pamięci aplikacji ważnych stron internetowych.

Evernote aplikacja do robienia notatek, która w ogóle się nie starzeje, wręcz przeciwnie, jest stale aktualizowana i rozwijana. Użytkownicy doceniają nie tylko jej liczne praktyczne funkcje, ale także łatwy w obsłudze interfejs oraz estetyczne wykonanie.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.