Aplikacja BeReal – jak działa Instagram bez filtrów i sztucznego pozowania?

12.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Aplikacja BeReal – jak działa Instagram bez filtrów i sztucznego pozowania?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Masz dość pozowania, filtrów oraz sztucznego kreowania rzeczywistości w serwisach społecznościowych? Marzy Ci się aplikacja, która nie zabiera Twojego cennego czasu, stawia na spontaniczność oraz naturalność? Rozwiązaniem może być BeReal – jak działa, co można zobaczyć w serwisie i czy w przyszłości zastąpi Instagram? Sprawdźmy!

Co to jest BeReal?

BeReal to aplikacja, która stawia na autentyczność przekazu. Zdjęcia, które można w niej znaleźć są spontaniczne, niepozowane i pokazują codzienne, zwyczajne chwile oraz wygląd użytkowników. Już sam opis aplikacji jasno wskazuje: „jeśli chcesz zostać influencerem, możesz pozostać na TikTok i Instagramie”.

BeReal skupia się na czymś zupełnie innym, zachęcając do pokazania swoim znajomym, kim naprawdę się jest.

Aplikacja istnieje od 2020 roku, jednak na samym początku nie była powszechnie znana. Używali jej głównie francuscy studenci. Od początku tego roku jednak liczba jej pobrań wzrosła aż o 315% i zajmuje wysokie miejsce na liście najczęściej pobieranych aplikacji społecznościowych, zaraz za Instagramem czy Snapchatem.

Samo w sobie używanie BeReal jest bardzo proste – wystarczy tylko zrobić zdjęcie, w momencie, w którym wskaże aplikacja. Ma się na to krótki czas, który nie pozwala na żadne pozowanie czy odpowiednie przygotowanie się. Po opublikowaniu można przeglądać wpisy swoich znajomych i zobaczyć, czym w tym samym momencie się zajmują.

O której godzinie wysyłany jest BeReal?

Istotnym elementem działania aplikacji jest to, że nie wiemy kiedy otrzymamy powiadomienie. Nie ma konkretnej godziny, o której BeReal poinformuje jest o konieczności wrzucenia nowego zdjęcia. Ma to zwiększyć spontaniczność i autentyczność aplikacji i umieszczanych w niej zdjęć, mających dokumentować dany moment i chwilę naszego dnia, a nie dokładnie wystudiowaną i zaplanowaną fotkę.

BeReal to aplikacja, która nie zachęca do spędzania w niej wielu godzin – publikujesz zdjęcie, sprawdzasz, co u Twoich znajomych. Generalnie na tym możesz zakończyć swoją interakcję z telefonem i zająć się światem rzeczywistym.

Kto jest twórcą BeReal?

BeReal powstał z inicjatywy francuskiego dewelopera – Alexisa Barreyata, byłego pracownika GoPro oraz Kévina Perreau. Aplikacja dedykowana jest głównie najmłodszemu pokoleniu Z, jednak może korzystać z niej oczywiście każdy, kto jest zmęczony Instagramem oraz innymi platformami społecznościowymi, nastawionymi na pokazywanie nieco wyidealizowanego świata.

Jak działa BeReal?

Każda osoba, która zainstaluje aplikację na swoim smartfonie, powinna, w ciągu 2 minut od otrzymania powiadomienia push, zrobić zdjęcie oraz je udostępnić. Aktywowane są przy tym zarówno przednia, jak i tylna kamera, dzięki czemu użytkownik może pokazać jednocześnie czym się zajmuje oraz samego siebie, bez masy filtrów.

Jeśli przegapisz powiadomienie, możesz opublikować swoje zdjęcie z opóźnieniem. Jednak warto wiedzieć, że nie zobaczysz fotografii swoich bliskich, dopóki nie opublikujesz własnej. W aplikacji znajduje się również tablica “Discovery”, w której pojawiają się posty osób z całego świata, które ustawiły widoczność swoich zdjęć na globalne.

bereal - zdjęcia globalne

Spontaniczne materiały pokazują codzienne życie i stanowią podstawę do interakcji ze swoimi znajomymi. Twórcy udostępnili opcję skomentowania lub dodania reakcji na wpisy, za pomocą RealMoji – zamiast dawać “serduszko” lub “lajka” można zrobić selfie i w ten sposób wyrazić swoje odczucia co do prezentowanego zdjęcia. Materiały udostępnić można tylko swoim znajomym lub na publicznej osi czasu.

Jak korzystać z aplikacji BeReal?

Aby zacząć korzystać z aplikacji, wystarczy tylko ją ściągnąć z Google Play lub App Store. Po zainstalowaniu w kilku krokach dowiesz się, na czym dokładnie polega i co w niej jest wyjątkowego.

aplikacja bereal

Następnie aplikacja poprosi o podanie swojego imienia, daty urodzenia oraz numeru telefonu w celu weryfikacji kodem SMS. Potem możesz zaprosić do aplikacji swoich znajomych i opublikować swoje pierwsze zdjęcie – masz na to dwie minuty! Po jego wykonaniu aplikacja umożliwia też dodanie krótkiego opisu, który może stanowić doskonałe podsumowanie sytuacji, w której się aktualnie znajdujesz.

Nowe funkcje BeReal

Aby podtrzymać zainteresowanie użytkowników i zdobyć nowych wprowadzane są co jakiś czas kolejne usprawnienia aplikacji BeReal. Jedną z najważniejszych jest zmiana dotycząca zakładki Discovery.

  • Wprowadzono kanał, w którym można zobaczyć aktywność znajomych naszych znajomych. Aby nasze treści były widoczne w tym miejscu, musimy ustawić odpowiednią opcję na naszym koncie i wybrać pomiędzy udostępnianiem naszych treści tylko znajomym lub również znajomym naszych znajomych.
  • Pojawiła się również opcja blokowania konkretnych osób (nie będą widzieć naszych aktywności i my nie będziemy widzieć tego, co oni udostępniają).
  • Kolejna nowość to przypinanie wybranych postów (maksymalnie trzech) oraz możliwość oznaczania znajomych w swoich postach.
  • Twórcy aplikacji poinformowali również, że pracują nad wprowadzeniem czatu. Pozwoli on na wysyłanie wiadomości do naszych znajomych. Komunikator BeReal umożliwiać będzie także blokowanie i usuwanie wiadomości.

Czy BeReal zastąpi Instagram? Opinie użytkowników

Aplikacja jest coraz chętniej pobierana przez użytkowników, lecz co sądzą o BeReal? Opinie, zarówno na Google Play, jak i App Store są bardzo pozytywne – ocena to 4,8/5 przy 36 tys. recenzji w App Store oraz 4,6/5 przy 225 tys. w Google Play. Wśród pozostawionych komentarzy pojawia się wiele zalet aplikacji.

Użytkownicy uważają ją za doskonały sposób na utrzymywanie kontaktów z przyjaciółmi, z którymi niemożliwy jest kontakt na co dzień. Można dostrzec ich normalne, codzienne życie. Kolejny plus – aplikacja jest poniekąd notatnikiem z codziennego życia – można w niej przeglądać swoje zdjęcia z każdego dnia.

opinie o aplikacji

Również chwalona jest sama jej idea. BeReal, jako aplikacja bez filtrów i promowania perfekcji, jest idealna dla tych, którzy chcą utrzymywać kontakt i wiedzieć, co się dzieje u swoich znajomych, jednak nie chcą spędzać dużo czasu na ciągłym sprawdzaniem social mediów.

Czy aplikacja ta będzie następcą Instagrama? Trudno powiedzieć – istnieje wiele osób zmęczonych IG, jednak tak samo dużo nie wyobraża sobie bez niej życia. Z pewnością jednak dobrze jest zaznaczyć, że BeReal nie jest pierwszą tego typu koncepcją. Warto przytoczyć chociażby aplikację Minutiae, która została uruchomiona w 2017 roku. Korzysta dokładnie z tego samego pomysłu, co teraz BeReal – raz dziennie, o losowej porze, prosi o zrobienie zdjęcia. Ma się na to dokładnie minutę. Aplikacja jednak nie stała się popularna i z pewnością niewiele osób o niej słyszało.

Na razie wygląda na to, że BeReal nie pójdzie w ślady Minutiae i dalej będzie rozwijał – jak będzie później i czy całkowicie zmieni nasze podejście do social mediów? Z pewnością warto będzie obserwować.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.