Aplikacja Autopay – wygodne płatności za autostrady w Polsce

01.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Aplikacja Autopay – wygodne płatności za autostrady w Polsce
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Od 1 grudnia 2021 r. na płatnych odcinkach autostrady zarządzanych przez GDDKiA, czyli A2 Konin – Łódź oraz A4 Wrocław – Gliwice, nie ma już możliwości skorzystania z Manualnego Systemu Poboru Opłat dla samochodów osobowych oraz motocykli. Opłacenie przejazdu możliwe jest przy użyciu aplikacji e-TOLL lub kupując wcześniej bilet autostradowy. Jednak nie tylko – trzecią opcją jest aplikacja Autopay, która ze względu na wygodę oraz dodatkowe funkcje zyskuje coraz większą popularność. Jak płacić za autostrady w Polsce za pomocą Autopay?

Co to jest e-TOLL?

e-TOLL to nowy system poboru opłat drogowych, pozwalający na przejechanie przez punkt poboru bez zatrzymywania się na bramkach. Istnieją 3 sposoby na przekazywanie danych lokalizacyjnych do systemu: poprzez darmową aplikację na telefonie, lokalizator zamontowany fabrycznie w pojeździe lub urządzenie pokładowe, takie jak np. A4Go.

Jaka jest kara za brak biletu na autostradzie?

W przypadku przejazdu autostradą A4 opłaty za brak biletu na odcinkach, gdzie znajdują się bramki automatyczne, są surowe. Brak opłaconej podróży w ciągu 3 dni będzie skutkował mandatem o wysokości 500 zł. Opłatę należy uiścić w ciągu 14 dni. W przypadku opłacenia mandatu w ciągu 7 dni kwota wyniesie 400 zł. Nie inaczej jest w przypadku innych przejazdów, np. autostradą A1 – opłaty za brak biletu są takie same, jak na pozostałych trasach.

Co to jest Autopay?

Jeśli szukasz wygodnej alternatywy dla e-TOLL, to z pewnością spodoba Ci się Autopay.

Aplikacja pozwala zapłacić za niemal każdy kilometr autostrady w Polsce, bez konieczności korzystania z telefonu w trakcie jazdy.

To doskonały system do szybkich i automatycznych płatności online oraz offline. Usługa oparta jest o technologię GPS i lokalizuje pojazd tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Autopay – jak działa aplikacja?

Działanie aplikacji jest bardzo proste. Na samym początku wystarczy założyć konto w systemie Autopay i uzupełnić dane swojego pojazdu, a także wybrać preferowaną metodę płatności. Można skorzystać z kilku opcji:

  • karta płatnicza,
  • usługa Zapłać z Play,
  • pobranie opłaty automatycznej z rachunku bankowego.
Sprawdź także, jak działa aplikacja Spark:
Aplikacja Spark – kolejny sposób na kupno biletu na autostradę

Autopay – logowanie

Żeby założyć konto w Autopay, należy pobrać aplikację mobilną, zarejestrować się w systemie za pośrednictwem strony www albo aktywować usługę w bankowości internetowej.

W przypadku skorzystania z rejestracji przez stronę internetową, należy najpierw podać swój e-mail oraz hasło, a także zaakceptować regulaminy.

REJESTRACJA AUTOPAY

Następnie aplikacja poprosi o wybranie rodzaju konta – prywatnego lub firmowego.

autopay - rodzaj konta

W przypadku konta prywatnego, należy podać swoje dane i potwierdzić numer telefonu za pomocą kodu SMS.

AUTOPAY PRYWATNE

Wybierając konto firmowe, konieczne będzie wskazanie, czy posiada się w swojej flocie pojazdy ciężkie (powyżej 3,5t DMC).

AUTOPAY FIRMOWE

Po potwierdzeniu danych, aplikacja przenosi do ekranu głównego, gdzie można dodać formy płatności:

DODAJ PŁATNOŚĆ

Oraz dane swojego pojazdu:

DODAJ SAMOCHÓD

Dzięki aplikacji Autopay, A1 można pokonać bez problemu, korzystając z bramek oznaczonych “AmberGO” lub “A4 Go”. System zidentyfikuje pojazd po numerze rejestracyjnym i podniesie szlaban, a płatność dokona się w tle. Przy pomocy Autopay, A4 na odcinku Katowice – Kraków można pokonać w analogiczny sposób.

Jeśli chodzi o opłaty, w przypadku najnowszej wersji Autopay, A2 na odcinku Konin – Łódź oraz A4 Wrocław – Gliwice mogą być one pobierane automatycznie. Warto tylko pamiętać o tym, aby wyłączyć tryb oszczędzania baterii lub samolotowy, a także wyrazić zgodę w telefonie na odczytywanie lokalizacji oraz otrzymywanie powiadomień push. Automatyczne opłacenie przejazdu wymaga jedynie uruchomienia apki.

Bilet autostradowy AutoPay

Jeśli z jakiegoś powodu Twój przejazd nie został zarejestrowany lub chcesz kupić bilet na przejazd dla innej osoby podróżującej autem zarejestrowanym w Twojej aplikacji, może kupić e-bilet autostradowy. Na dedykowanej stronie wystarczy wypełnić formularz (odcinek autostrady, datę oraz numer rejestracyjny i kategorię pojazdu) oraz dokonać opłaty.

Bilet autostradowy można kupić do pięciu dni wstecz od daty przejazdu.

Jakie pojazdy mogą korzystać z AutoPay?

Z Autopay mogą korzystać wszystkie pojazdy z kategorii od 1 do 5 (bez motocykli):

  • kat. 1 – pojazd o dwóch osiach, bez podwójnych kół, nieciągnący przyczepy,
  • kat. 2 – pojazd o dwóch osiach, gdzie na co najmniej jednej z nich zamocowane są podwójne koła (oraz kategoria 2A, czyli pojazd, który ma więcej niż dwie osie, ale nie ma podwójnych kół),
  • kat. 3 – pojazd lub zespół pojazdów o trzech osiach, z podwójnymi kołami na co najmniej jednej osi,
  • kat. 4 – pojazd lub zespół pojazdów o więcej niż trzech osiach, z podwójnymi kołami na co najmniej jednej osi,
  • kat. 5 – pojazd lub zespół pojazdów, które nie mieszczą się w pozostałych kategoriach, w tym nienormatywne, określone w przepisach Prawo o Ruchu Drogowym.

Gdzie można płacić za pomocą Autopay?

System Autopay działa na wszystkich bramkach AmberOne na autostradzie A1, autostradzie A4 Kraków – Katowice oraz na odcinkach A2 Konin – Łódź i A4 Wrocław – Gliwice zarządzanych przez GDDKiA.

Czy Autopay jest bezpieczne?

Przejazdy autostradą A4 z aplikacją Autopay, a także trasami A2 i A1 są w 100% bezpieczne.

Za płatności odpowiada spółka Blue Media, która dostarcza rozwiązania technologiczne w Polsce od 1999 roku.

Firma ta jest krajową instytucją płatniczą, ściśle nadzorowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wszystkie wprowadzone w aplikacji dane są odpowiednio chronione, a każda transakcja jest zabezpieczona protokołem SSL.

Aplikacja Autopay czy e-TOLL – co wybrać?

Porównując Autopay i e-TOLL, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na łatwość obsługi. Rządowa aplikacja, niestety, nie należy do najbardziej intuicyjnych, trzeba podać sporą ilość informacji i potwierdzić tożsamość profilem zaufanym. Ponadto, trzeba mieć przez cały czas połączenie z Internetem. Utrata łączności z siecią lub sygnału GPS na dłużej niż 15 minut oznacza konieczność zjazdu z trasy i odczekanie, aż aplikacja zacznie działać. Alternatywnie możemy kupić bilet na stacji.

W przypadku aplikacji Autopay system działa w oparciu o lokalizację GPS. Nie raportuje położenia przez całą podróż, a tylko określa punkt wjazdu i zjazdu z płatnego odcinka. Po wjeździe na trasę otrzymuje się powiadomienie o rozpoczęciu przejazdu, a na koniec podróży opłata jest pobierana automatycznie. To wygodniejsze rozwiązanie, które jest zintegrowane z e-TOLL na odcinkach, gdzie obowiązuje.

Gdzie jeszcze można zapłacić z Autopay?

Z aplikacją autostrada A4, a także A2 i A1, może być pokonana znacznie szybciej. Jednak Autopay to nie tylko koniec z czekaniem na bramkach, ale także możliwość skorzystania z samoobsługowych myjni. Wkrótce dodana będzie też opcja opłacenia postoju na parkingu.

Obowiązek płacenia przez aplikację za przejazd autostradami w Polsce sprawia, że dobrze jest wybierać rozwiązania proste i zapewniające wygodę –  dla wielu kierowców jest nim Autopay. Warto przetestować różne opcje i wybrać tę odpowiednią dla siebie.

Również w tej aplikacji opłacisz przejazd za autostradę:
Orlen Pay
Aplikacja Orlen Pay – płać za paliwo przy dystrybutorze

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.