Najlepsze aplikacje aparatu na iPhone w 2023. TOP 5

07.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Najlepsze aplikacje aparatu na iPhone w 2023. TOP 5
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Smartfony marki Apple, czyli iPhone, to urządzenia, które słyną z jednych z najlepszych aparatów na rynku. Być może niektórzy z Was złapią się za głowę, jeśli napiszemy, że firma Apple i tak nieco ogranicza możliwości fotograficzne tych smartfonów. Wynika to ze skromnych możliwości, jakie oferuje systemowa aplikacja Aparat. Podpowiadamy, jak rozwiązać ten problem. W App Store dostępne są aplikacje aparatu dla iOS, które mają o wiele więcej możliwości niż wspomniana już systemowa aplikacja Aparat.

Aplikacja Aparat w iPhone i jej ograniczenia

Wiele osób uważa, że najlepszym i jedynym aparatem, którego potrzebują, jest smartfon, ponieważ cały czas mają go przy sobie. Współczesne modele iPhone’ów robią zdjęcia, których nie powstydziłby się profesjonalny fotograf. Smartfony te wyposażane są w coraz większe i lepsze obiektywy. Co więcej, firma Apple oferuje także wiele rozwiązań programowych, które sprawiają, że jakość zdjęć jest coraz wyższa.

Wydaje się jednak, że pewnym ograniczeniem jest aplikacja Aparat, która nie oferuje zbyt wielu funkcji.

Służy między innymi do ustawienia trybu aparatu, zbliżenia przechwytywanego obrazu oraz ustawienia lampy błyskowej. Można także ustawić ekspozycje oraz format ProRAW (tylko w niektórych nowszych modelach Pro i Pro Max).

Brakuje przede wszystkim tak zwanego trybu manualnego, z którego korzystają bardziej zaawansowani użytkownicy oraz fotografowie. Umożliwia on na przykład ustawienie ekspozycji, czułości, przysłony (głębi ostrości) oraz czasu naświetlania migawki. Pozwalają na to jednak aplikacje aparatu dla iOS, które pobrać można ze sklepu App Store. Takie funkcje przydadzą się zarówno profesjonalnym fotografom, którzy od czasu do czasu korzystają z iPhone’a jako aparatu oraz osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z profesjonalną fotografią i chcą nauczyć się korzystać z trybu manualnego.

Aplikacja foto dla iPhone – ranking TOP 5

Edytor zdjęć i wideo Lightroom

Edytor zdjęć i wideo Lightroom
Lightroom w App Store

Lightroom dla iOS to darmowa aplikacja. Aparat iPhone zyskuje dzięki niej możliwość ustawień różnych parametrów przed zrobieniem zdjęcia. Do wyboru jest tryb Raw, Profesjonalny oraz HDR. Jednak Lightroom to przede wszystkim bardzo dobra aplikacja do edycji zdjęć i wideo. Do wyboru jest wiele predefiniowanych filtrów, a w postprodukcji pomoże nawet sztuczna inteligencja. Jest także możliwość tworzenia własnych filtrów. W wersji Premium dostępne są też narzędzia do edycji wideo, które umożliwiają między innymi montaż oraz retusz nagranych filmów.

ProCam 8 – Pro Camera

ProCam 8 – Pro Camera
ProCam 8 w App Store

Płatna aplikacja foto dla iPhone, która oferuje wiele możliwości. W rękach osoby, której niestraszne takie pojęcia jak przysłona, czas otwarcia migawki czy ISO ta aplikacja zamienia iPhone’a w niemal profesjonalną lustrzankę. Do wyboru jest kilka trybów robienia zdjęć, opcje zwalniania migawki, ustawienie liczby klatek na sekundę czy rozdzielczości nagrywanego wideo. Możliwości jest jednak znacznie więcej. Warto wspomnieć chociażby o opcjach trybu manualnego. Ustawić można między innymi wspomniane wyżej parametry – ekspozycję, czas otwarcia migawki, ISO oraz ostrość i balans bieli. Nie brakuje także filtrów do edycji wideo.

Halide Mark II – Pro Camera

Halide Mark II – Pro Camera
Halide Mark II w App Store

Aplikacja Aparat z powodzeniem zastąpiona może być przez Halide Mark II. To jedna z tych aplikacji, która niemal zawsze wymieniania jest w tego typu rankingach. Wyróżnia się ona między innymi intuicyjnym interfejsem, a przy tym oferuje wiele funkcji związanych z fotografowaniem na iPhonie. Bogaty tryb manualny, możliwość wybrania wielu formatów plików, sztuczna inteligencja wspomagająca optymalizowanie ustawień dla plików RAW to dopiero początek. Warto skorzystać z darmowego 7-dniowego okresu próbnego. Trzeba jednak wiedzieć, że podobnie jak ProCam 8, Halide Mark II to płatna aplikacja.

Slow Shutter Cam

Slow Shutter Cam
Slow Shutter Cam w App Store

Tworząc ranking zawierający aplikacje aparatu dla iOS trudno nie wspomnieć o Slow Shutter Cam. Znana jest przede wszystkim z możliwości związanych z długim czasem naświetlania, dzięki któremu uzyskuje się efekt rozmycia ruchu czy malowania światłem. Aplikacja oferuje trzy tryby. Pierwszy to Motion Blur, służący do tworzenia zdjęć z efektem rozmycia ruchów. Light trial pozwala na malowanie światłem. Idealnie nadaje się na przykład do efektownego fotografowania jadących nocą samochodów z włączonymi światłami. Zaś tryb Low light umożliwia robienie zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych.

Proshot

ProShot
ProShot w App Store

Kolejna aplikacja do robienia zdjęć dla iPhone. Skupia się przede wszystkim na możliwościach związanych z trybem manualnym podczas robienia zdjęć oraz nagrywania wideo. Oferuje między innymi ustawienie takich parametrów jak przysłona, czas otwarcia migawki czy ISO, ale to nie wszystko. Wbudowany tryb Infinite Shutter pozwala na malowanie światłem. W przypadku wideo można między innymi wybierać rozdzielczość, liczbę klatek na sekundę czy formaty plików. Na uwagę zasługuje chociażby monitorowanie poziomu nagrywanego dźwięku w czasie rzeczywistym czy możliwość zmiany parametrów kamery podczas nagrywania.

Jaka aplikacja do robienia zdjęć dla iPhone jest najlepsza?

Trudno wskazać faworyta. Każda aplikacja z naszego rankingu świetnie sprawdzi się w swojej roli i sprawi, że z (i tak dobrego) aparatu iPhone’a będzie można wycisnąć jeszcze więcej.

Warto zwrócić uwagę, że płatne aplikacje aparatu dla iOS oferują znacznie więcej niż te darmowe, ale nie każdy potrzebuje aż tylu możliwości. Wybór należy do Was.

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.