AnyDesk – co to jest? Jak działa i czy jest bezpieczny?

08.03.2022 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
AnyDesk – co to jest? Jak działa i czy jest bezpieczny?
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Na pewno wielu z nas znalazło się kiedyś w sytuacji, gdy trzeba było pomóc w rodzinie komuś z komputerem na odległość. Nikt nie lubi komunikacyjnego miszmaszu prowadzonego przez telefon bez możliwości zobaczenia ekranu u drugiej osoby. W takich chwilach w sukurs przychodzą aplikacje obsługujące tzw. pulpit zdalny. Jedną z najpopularniejszych z nich jest AnyDesk.

Czym jest AnyDesk?

Program Anydesk to aplikacja do zdalnego dostępu do komputera.

Dzięki niej dwie osoby po podaniu sobie kilkucyfrowego kodu dostępu mogą się ze sobą połączyć i pozwolić drugiej stronie na kontrolowanie komputera, np. w celu rozwiązania problemu technicznego.

Z programu korzystają również często duże firmy, aby lepiej zarządzać aktualizacjami i oprogramowaniem, które pracownicy powinni mieć zawsze zainstalowane, np. żeby zachować wysoki poziom bezpieczeństwa.

AnyDesk można również używać do współpracy nad projektami oraz do celów prezentacyjnych.

aplikacja anydesk

Do czego potrzebna jest aplikacja AnyDesk?

Konkretne przykłady zastosowania AnyDesk mogą być następujące:

 • Usuwanie usterek technicznych w komputerach.
 • Przesyłanie plików z jednego komputera na drugi.
 • Dostęp do plików lub załatwienie sprawy na domowym komputerze spoza miejsca zamieszkania.
 • Instalowanie aplikacji na tysiącach komputerów w firmie bez potrzeby przemieszczania się w biurze.
 • Dbanie o bezpieczeństwo w wielu komputerach w firmie przez dopilnowanie, że zainstalowano na nich aktualizacje.
 • Cele prezentacyjne – pokazanie złożonych prezentacji czy też projektów, tak aby osoba po drugiej stronie także mogła przetestować pewne funkcje.
zdalny dostęp do komputera

Na jakich urządzeniach jest dostępny AnyDesk?

Z AnyDesk możemy skorzystać na różnego rodzaju sprzęcie – komputerach i urządzeniach mobilnych. Jeśli chodzi o komputery osobiste, AnyDesk jest dostępny jako program na następujących systemach:

 • Windows
 • Linux
 • FreeBSD
 • MacOS
 • Raspberry Pi
 • Chrome OS

Aplikacje mobilną można natomiast pobrać na:

Ile kosztuje AnyDesk?

AnyDesk oferuje zarówno wersję darmową, jak i te płatne. Bezpłatna edycja to mała, 3 MB aplikacja, którą pobieramy i uruchamiamy bez instalowania. Jest przeznaczona do użytku osobistego dla jednego użytkownika i jednego urządzenia wraz z możliwością zdalnego sterowania komputerem.

AnyDesk w wersji darmowej jest użyteczny wtedy, gdy chcemy komuś ze znajomych lub rodziny pomóc w problemie z komputerem. Wersja darmowa oferuje funkcjonalność płatnej wersji (Performance) i pozostaje bezpłatna dopóki nie używamy jej w „profesjonalnym kontekście”. Twórcy aplikacji nie zdefiniowali sztywnych ram użycia, jedynie informują o tym, że wykonują regularny monitoring, aby zapobiec nadużyciom darmowej licencji przez firmy.

anydesk połączenie bez akceptacji

Jeśli chodzi o płatne plany, istnieją trzy wersje: Licencja Essentials oraz Licencja Performance i Enterprise. Essentials kosztuje 9,90 euro za miesiąc, Performance to koszt rzędu 19,90 euro za miesiąc i użytkownika, a plan Enterprise wymaga wyceny w porozumieniu z twórcami aplikacji.

Wersje Performance i Enterprise to narzędzia dla dużych organizacji, które pozwalają na zdalny dostęp do ogromnej liczby firmowych komputerów bez żadnej interakcji użytkowników, wraz z takimi opcjami jak np. nagrywanie sesji wideo.

Jak działa AnyDesk?

Główną funkcją AnyDesk jest zdalny dostęp do drugiego komputera. Aby tego dokonać, należy pobrać program z oficjalnej strony. Muszą tego dokonać obydwie osoby (właściciel komputera docelowego oraz osoba łącząca się z nim).

Następnie osoba, która chce użyczyć wirtualnie komputera drugiej stronie musi przekazać 9-cyfrowy numer identyfikacyjny swojego sprzętu (jest widoczny na wierzchu), tak aby można było się połączyć.

Przy połączeniu pojawia się ekran z opcjami udostępniania wybranych funkcji dla łączącej się osoby. Zanim dojdzie do przejęcia kontroli, możemy wybrać, na co pozwolimy drugiej stronie. Wybierać możemy spośród bardzo szczegółowych akcji (np. czy możemy korzystać ze schowka) lub spośród kilku gotowych profili, do których poszczególne akcje są przypisane.

Gdy wreszcie pozwolimy drugiej osobie na kontrolę naszego komputera, będzie ona mogła na nim wykonywać zdefiniowane czynności, w tym korzystać z klawiatury, myszki i wielu innych.

aplikacja anydesk

Obydwie strony będą mogły również rozmawiać tekstowo (i głosowo) oraz przesyłać pliki.

Po skończeniu sesji w głównym menu programu zobaczymy sekcję Ostatnie Sesje, z poziomu której możemy np. dodać daną osobę do Ulubionych, skąd w wygodny sposób można połączyć się ponownie. Natomiast będąc w obrębie jednej sieci, ujrzymy pozostałe komputery z zainstalowanym AnyDesk w zakładce Wykryte.

Pozostałe ważne funkcje AnyDesk to:

 • Możliwość czatu tekstowego i głosowego z połączonym użytkownikiem, co może okazać się przydatne w rozwiązywaniu problemu z komputerem lub przy pracy nad wspólnym projektem.
 • Książka adresowa do zapisywania kontaktów i monitorowania ich statusu (np. czy są online).
 • Opcja przesyłania plików między dwoma komputerami metodą „przeciągnij i upuść” w dowolną stronę.
 • Pełny dostęp do podłączonych urządzeń zewnętrznych, w tym możliwość zdalnego wydrukowania dokumentu.
 • Możliwość instalowania oprogramowania na zdalnym komputerze.
 • Opcja podłączenia się do zaufanego komputera bez udziału drugiej osoby.

Czy AnyDesk jest bezpieczny?

AnyDesk jest bezpieczny, aczkolwiek w ciągu ostatnich lat zwiększyła się liczba oszustw przeprowadzanych z użyciem oprogramowania do zdalnego łączenia się z komputerami.  Najczęściej atakujący wmawiają ofiarom, że ich komputer (bądź dane) jest w niebezpieczeństwie, proszą o zainstalowanie aplikacji takiej jak AnyDesk, a następnie przejmują kontrolę i robią, co chcą. Warto jednak pamiętać, że domyślnie AnyDesk nie oferuje możliwości dokonywania zmian systemowych na komputerze. Do tego może dojść dopiero po podwyższeniu uprawnień – takie żądanie wysyła druga strona, a my musimy je na swoim komputerze zaakceptować. Tak możemy zrobić w przypadku zaufanej osoby.

Jeśli zaś udostępnimy obcej osobie komputer w ten sposób, wtedy dojść nawet do kradzieży danych, tożsamości czy wykonania niepożądanych operacji na koncie bankowym. Dlatego też w takich sytuacjach obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Jeśli nie jest to osoba z kręgów naszej rodziny/przyjaciół, z którymi się kontaktujemy regularnie, warto się wystrzegać takich próśb – tym bardziej że oszuści mogą podszywać się pod znane nam osoby.

anydesk czy to bezpieczne

Najsłabszym ogniwem zabezpieczeń zawsze jest człowiek i trzeba pamiętać o tym, aby założyć uwierzytelnienie dwuskładnikowe (z ang. Two Factor Authentication, w skrócie 2FA).

Aby tego dokonać, należy po zainstalowaniu AnyDesk udać się do prawego górnego rogu aplikacji, następnie wybrać z rozwijanego menu opcję Ustawienia, po czym przejść do zakładki Bezpieczeństwo, a stamtąd wybrać Uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Następnie zostanie wygenerowany obrazek z kodem QR na ekranie komputera, który trzeba zeskanować za pomocą aplikacji uwierzytelniającej na telefonie, np. Microsoft Authenticator czy też Google Authenticator przy opcji dodawania konta. Następnie trzeba wpisać wygenerowany w aplikacji mobilnej 6-cyfrowy kod w AnyDesk na komputerze i druga warstwa zabezpieczeń już jest gotowa.

Programy do zdalnego zarządzania komputerem

Oprócz aplikacji AnyDesk, istnieje wiele innych programów czy też rozszerzeń oferujących zdalny dostęp do komputera.

Do najpopularniejszych z nich należą: Team Viewer, Zdalny pulpit Chrome, czy też Remote Utilities. W Windows 10 i 11 w wersji Pro można skorzystać także z aplikacji Remote Desktop Microsoftu.

TeamViewer

TeamViewer to jedna z najbardziej znanych aplikacji do zdalnego dostępu do komputera. Program wyróżnia się wieloma opcjami, w tym przesyłu danych, czy też wideokonferencji, a także łatwym w obsłudze dla każdego interfejsie. Jego dużą zaletą jest również darmowa wersja do użytku osobistego oraz dostępność na wielu platformach: Windows, Mac, Linux, jak również wersje mobilne na Androidzie i iOS.

Zdalny pulpit Chrome

Zdalny pulpit Chrome dostępny jest w formie darmowej wtyczki do przeglądarki internetowej (Chrome lub Edge) lub witryny internetowej. Wystarczy zainstalować rozszerzenie lub wejść na stosowny adres i upewnić się, że używamy tego samego konta Google na obydwu komputerach. Co ciekawe, zdalny pulpit Chrome pozwala na współdzielenie schowka między dwoma komputerami, co może być przydatne przy kopiowaniu i wklejaniu. Nie jest to najbezpieczniejsza pod kątem zabezpieczeń opcja, ale jest wygodna i można tego dokonać także z urządzeń na iOS, Android (oraz macOS i Linux).

Remote Utilities

Remote Utilities to darmowe (do 10 komputerów) narzędzie, które posiada szereg bardzo przydatnych funkcji, jak zdalne drukowanie i dostęp do wiersza poleceń, czat tekstowy oraz opcja transferu danych. Plusem Remote Utilities jest także obsługa uwierzytelniania dwuskładnikowego. Aby zacząć działać z Remote Utilities, należy zainstalować program na obydwu komputerach. Warto wspomnieć, że tutaj platformą docelową jest Windows, aczkolwiek wersja beta obsługuje Mac i Linux.

Na pewno wielu z nas znalazło się kiedyś w sytuacji, gdy trzeba było pomóc w rodzinie komuś z komputerem na odległość. Nikt nie lubi komunikacyjnego miszmaszu prowadzonego przez telefon bez możliwości zobaczenia ekranu u drugiej osoby. W takich chwilach w sukurs przychodzą aplikacje obsługujące tzw. pulpit zdalny. Jedną z najpopularniejszych z nich jest AnyDesk.

Może Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.