Najlepszy antywirus na Androida – ranking TOP 5

17.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Najlepszy antywirus na Androida – ranking TOP 5
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Czy antywirus na Androida jest potrzebny?? Jakie zagrożenia czyhają na osoby korzystające ze smartfonów z Androidem? Czym należy kierować się podczas poszukiwania najlepszego antywirusa na Androida? Na te i wiele innych pytań szczegółowo odpowiadamy w poniższym artykule. 

Dlaczego antywirusy na Androidzie są przydatne?

Znajomość różnych technologii i terminów jest kluczowa, jeśli chcemy cieszyć się bezpieczeństwem podczas surfowania po sieci. Pojęcia takie jak spyware czy keylogger nie powinny być nam obce. Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy z tego, jak ważne jest, by posiadacze urządzeń z systemem Android instalowali profesjonalne oprogramowanie antywirusowe. 

Android to popularny system operacyjny, który jest wykorzystywany na urządzeniach mobilnych: smartfonach, tabletach i netbookach. Wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w oprogramowanie antywirusowe na urządzenie z Androidem jest w ogóle potrzebna. Większość użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, jak istotna jest rola antywirusów na komputerze. Czy rozmaite zagrożenia czyhają także na osoby korzystające z urządzeń z Androidem? Okazuje się, że tak. 

antywirus Android

Wirusy na Androidzie w większości przypadków są „przemycane” na urządzenie w formie aplikacji, która może np. wykraść podawane przez nas dane.

Wirusy na Androidzie mogą też polegać na przesyłaniu fałszywych wiadomości e-mail i SMS-ów, które będą przekierowywać na nas zainfekowane strony internetowe. 

Wydawać by się mogło, że korzystając ze smartfona z Androidem w sposób rozsądny i odpowiedzialny, zwracając szczególną uwagę na aplikacje pobierane ze sklepu Google Play, ustrzeżemy się przed wirusami. Niestety, doświadczenia wielu użytkowników pokazują, że nawet pobierając aplikacje z wiarygodnego źródła ryzyko zainfekowania naszego smartfona wirusem jest wyjątkowo wysokie. W internecie nie brakuje relacji osób, które skarżą się, że zhakowano im telefon. Przed tymi wszystkimi niebezpieczeństwami chronią nas właśnie antywirusy na Androida. 

Przed czym uchroni cię dobry antywirus?

Dobry antywirus zapewnia ochronę naszemu urządzeniu z Androidem przed wirusami, spyware, złośliwym oprogramowaniem i wszelkiego rodzaju innymi zagrożeniami. Oprogramowanie tego typu oferuje również ochronę tożsamości i zapewnia bezpieczeństwo wszystkich transakcji realizowanych online. Niektórzy producenci oferują także możliwość tworzenia kopii zapasowych danych, co również wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa. 

Antywirusy zapewniają też funkcję zaawansowanego skanowania w celu wykrycia niezabezpieczonych sieci WiFi, które atakują cyberprzestępcy podsłuchujący ruch WiFi. Dobry antywirus sprawia, że zostają zablokowane wszelkie podejrzane aplikacje, strony internetowe i pliki, a użytkownik chroniony jest przed oprogramowaniem, które mogłoby przejąć kontrolę nad połączeniami, wiadomościami czy lokalizacją.

Cechy dobrego antywirusa

Złośliwe oprogramowanie pobrane na smartfon z Androidem może działać w różnorodny sposób – np. wyświetlać agresywne reklamy, wyłudzać nasze dane do logowania do konta bankowego czy całkowicie zablokować możliwość korzystania z urządzenia. Czym powinien wyróżniać się dobry antywirus?

  • Bblokować wszelkie podejrzane aplikacje,
  • Umożliwiać przeprowadzenie skanowania, by na bieżąco identyfikować podejrzane oprogramowanie, 
  • Wyszukiwać niebezpieczne strony WWW,
  • Skanować zainstalowane wcześniej aplikacje,
  • Pozwalać na zdalny dostęp do utraconego telefonu – jest to funkcja, która chroni nas przed ewentualną kradzieżą urządzenia. 
antywirus na telefon

Jakich antywirusów unikać?

Zanim zdecydujemy się na wybór oprogramowania antywirusowego, powinniśmy zapoznać się z wynikami testów niezależnych serwisów, które specjalizują się w cyberbezpieczeństwie i cyklicznie publikują rozmaite rankingi skuteczności poszczególnych programów antywirusowych. 

Jedną z takich organizacji jest na przykład AV-Test. Ten podmiot prowadzi badania antywirusów zarówno na urządzenia z Androidem, jak i iOS czy Windowsem. Rankingi są publikowane co około dwa miesiące, a wyniki są ukazane w tabelach. Dzięki temu łatwo można zweryfikować, który antywirus wykazuje się odpowiednią skutecznością, a których lepiej unikać. 

Ranking 5 najlepszych antywirusów na Androida

Do najlepszych antywirusów na Androida zaliczamy:

  • bitdefender Antivirus Free – jest to oprogramowanie, które wyróżnia szereg funkcji – oferuje skanowanie w chmurze i ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. Jego zaletą jest też niewielki wpływ na baterię urządzenia.
  • Avira Antivirus – do jego najważniejszych funkcji należy m.in. bezpieczne przeglądanie stron, ochrona prywatności czy blokada niebezpiecznych aplikacji. 
  • Antiy Labs AVL 2.7 – program ten oferuje nie tylko ochronę przed niebezpiecznymi aplikacjami, ale także m.in. możliwość blokowania połączeń od niechcianych numerów. 
  • AVG Antywirus – wyróżnia się tym, że posiada funkcję zabezpieczania danych osobistych dzięki funkcji blokady aplikacji. Posiada też opcję skanowania zabezpieczeń WiFi. 
  • Panda Dome – jest to oprogramowanie antywirusowe chroniące przed różnymi typami zagrożeń. Aplikacja monitoruje urządzenie i dzięki temu mamy pewność, że żadna aplikacja nie przechwyci naszych danych osobowych. 

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.