Antyplagiat online – jak działa? Najlepsze programy antyplagiatowe

05.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Antyplagiat online – jak działa? Najlepsze programy antyplagiatowe
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Napisanie pracy dyplomowej nie jest prostym zadaniem. Po przeczytaniu stosu książek i innych dokumentów, zrobienia mnóstwa notatek i wielu godzinach stukania w klawiaturę przychodzi moment na coś, czego wielu studentów obawia się najbardziej. Nie chodzi wcale o obronę swojego dzieła. Postrach wzbudza JSA – antyplagiat, przez który musi przejść każda praca. Czym jest system antyplagiatowy, jak działa i czy plagiat można sprawdzić samodzielnie? Sprawdźmy!

Co to jest plagiat?

Plagiat pochodzi od łacińskiego słowa plagium, czyli “kradzież”. Oznacza skopiowanie w całości lub częściowo cudzego utworu, bez wskazania źródła.

Nie podając autora danego dzieła, z którego skorzystałeś, zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych możesz zostać obłożony karą grzywny lub pozbawienia wolności do lat 3.

Jak zatem uniknąć plagiatu? Wpisując cytat z danego utworu, podaj jego źródło. Warto wiedzieć, że plagiatem nie jest też dodanie do konkretnego dzieła koncepcji lub pomysłu, jeśli nie zostały one wcielone w życie, a innymi słowy – wykorzystane gdzie indziej. Nie grozi Ci też żadna kara, jeśli istnieje już tekst podobny, z takimi samymi pojęciami i napisanymi w podobnym do siebie stylu.

Czym jest Jednolity System Antyplagiatowy?

Każda uczelnia w Polsce jest zobligowana do korzystania z JSA. Dla studentów system ten nie jest dostępny – stosować mogą go jedynie promotorzy lub pracownicy dydaktyczni. Czym jednak jest Jednolity System Antyplagiatowy (JSA)? To program, który wykorzystuje się do sprawdzenia prac dyplomowych pod kątem plagiatu, jednocześnie będący jedynym oficjalnym sposobem na weryfikację ich oryginalności.

Jednolity System Antyplagiatowy powstał w wyniku decyzji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MEiN obecnie) i miał na celu uporządkowanie rynku programów antyplagiatowych w Polsce. Od 2019 roku każda praca pisemna – inżynierska, licencjacka, magisterska i doktorska musi zostać przeanalizowana przy pomocy JSA, aby zostać dopuszczona do obrony.

system antyplagiatowy JSA

Jak działa program antyplagiatowy?

Algorytm JSA korzysta z Ogólnopolskiego Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych (ORPPD), czyli największej bazy prac dyplomowych w naszym kraju. Znajdują się tam teksty napisane od 2009 roku, zarówno w języku polskim, jak i innych. Wglądu do nich nie ma żaden inny, dostępny online antyplagiat.

Jak działa JSA?

Po akceptacji pracy przez promotora uczelnia wysyła ją do sprawdzenia w systemie antyplagiatowym. Odczytuje on wówczas pracę słowo po słowie i oznacza fragmenty, które znalazł w innych źródłach, takich jak:

  • strony internetowe (ponad 880 milionów stron z polskich domen), w tym Wikipedia,
  • bazy aktów prawnych i orzeczeń,
  • ORPPD,
  • bazy dokumentów OpenAccess,
  • prywatne bazy danej instytucji.

W jakim wypadku wykryty zostaje plagiat?

Sprawdzanie JSA polega na wykrywaniu podobieństw, czyli klonów prac dyplomowych, zapożyczeń fragmentów z dokumentów i tych, które są semantycznie do nich podobne, niezależnie od tego, jaki szyk słów ułożysz. Antyplagiat odkryje też manipulacje, takie jak zmiana czcionek w wyrazach, ukryte znaki specjalne czy dzielenie wyrazów mikrospacjami.

Ile trwa antyplagiatowe badanie danej pracy?

Twórcy JSA zapewniają, że maksymalnie do kilku godzin, jednak w praktyce zależy to od efektywności pracowników danej uczelni. Najczęściej wyniki otrzymasz już następnego dnia.

Jaki jest dopuszczalny poziom plagiatu?

Twoja praca została napisana samodzielnie, jednak obawiasz się wyniku, jaki zaprezentuje Ci antyplagiat? Ile procent jest dopuszczalne, aby praca mogła zostać obroniona? Najważniejszym wskaźnikiem będzie tutaj Procentowy Rozmiar Podobieństwa (PRP). Parametr ten wskazuje na poziom podobieństwa danej pracy do tekstów źródłowych z baz.

anty plagiat - dopuszczalny poziom plagiatu

PRP obliczane jest na podstawie zbiorów podobnych fragmentów przy wskazaniu najmniejszej długości fraz (5, 10, 20 i 40 wyrazów we frazie). Przyjętymi programi w JSA są:

  • 29% (wskaźnik w normie) – promotor może zaakceptować pracę bez uwag,
  • >39% (podwyższony wskaźnik) – maksymalny dopuszczalny współczynnik plagiatu; promotor może zaakceptować pracę warunkowo z uzasadnieniem,
  • >49% (przekroczony wskaźnik) – praca nie zostanie zaakceptowana.

Antyplagiat online – najlepsze programy do wykrywania plagiatu

Choć jedynym oficjalnym źródłem, by sprawdzić oryginalność pracy, jest JSA, to w Internecie bez problemu znajdziesz inne programy antyplagiatowe. Bazują one głównie na źródłach internetowych i mogą np. podpowiedzieć, czy konieczna będzie w niektórych fragmentach zmiana tekstu. Antyplagiaty online, które polecamy, znajdziesz poniżej.

Plagiat.pl – przydatny program antyplagiatowy

antyplagiat - płatny system antyplagiatowy
Plagiat.pl

Plagiat.pl to płatny system antyplagiatowy, który porównuje pracę z zasobami dostępnymi w Internecie oraz Bazie Aktów Prawnych. Raport, który zostaje wygenerowany (po opłaceniu weryfikacji – cena za 1 Token to 9,99 zł brutto = 18 000 znaków ze spacjami) przedstawia wyniki procentowe oryginalności tekstu, wraz z oznaczeniem odnalezionych fragmentów i ich źródłem. Analizowane prace mogą być napisane np. w języku polskim, angielskim, czy rosyjskim i można je wysyłać w wielu formatach.

Program antyplagiatowy Wrona – szybki antyplagiat online

Program antyplagiatowy Wrona – szybki antyplagiat online
Wrona

Nie jest to antyplagiat darmowy, jednak sprawdzi się gdy posiadasz konkretny utwór źródłowy, na podstawie którego powstał dany tekst. Działanie programu nie opiera się na żadnej bazie – za jego pomocą możesz porównać dwa pliki tekstowe. System Wrona wskaże, jaki procent treści jest splagiatowany, wykryje szyk przestawny w zdaniu czy zmianę co 4 lub 5 słowa. Twórcy twierdzą, że wynik jest w 95,9% zbieżny z tym otrzymanym w JSA. Cena za sprawdzenie plagiatu zależy od ilości użytych słów.

PlagiarismSearch – zaawansowany program antyplagiatowy

PlagiarismSearch – zaawansowany program antyplagiatowy
PlagiarismSearch

PlagiarismSearch to system, który korzysta z bazy ponad 50 milionów tekstów, 14 miliardów stron internetowych, jak i 25 tysięcy czasopism, książek i gazet. Można go wykorzystać jako darmowy program antyplagiatowy, jednak z ograniczeniem do sprawdzenia 150 słów. Jeśli zależy Ci na większej ilości tekstu, musisz wybrać jeden z dostępnych pakietów. Najtańszy kosztuje 7,95$ (ok. 33 zł). Dzięki temu szybko sprawdzisz oryginalność treści, a w przypadku plagiatu – otrzymasz informację o jego źródłach.

Plag – system antyplagiatowy online

Plag – system antyplagiatowy online
Plag

Plag.pl to antyplagiat za darmo, jednak z pewnymi ograniczeniami, które znikają po zakupieniu “kredytów” – można je wówczas wykorzystać do wygenerowania szczegółowego raportu. W wersji darmowej, po wgraniu pliku i krótkim oczekiwaniu, otrzymujesz informację, czy tekst stanowi kopię i jakie jest ryzyko podobieństwa do innych.

System wykrywa plagiat na podstawie podobieństwa z artykułami zamieszczonymi w Internecie – w bazie jest ponad 80 milionów artykułów naukowych.

Rapidus – bezpieczny antyplagiat online

Rapidus – bezpieczny antyplagiat online
Rapidus

Działanie systemu antyplagiatowego Rapidus opiera się o bazę ponad 1,8 miliarda stron internetowych, aktów prawnych, artykułów i wielu innych źródeł. Po wgraniu tekstu otrzymujesz szczegółowy raport, w którym znajdziesz poziom plagiatu i źródła zapożyczeń. Jak podkreślają twórcy, wszystkie przesłane dokumenty są bezpieczne, dzięki szyfrowanemu połączeniu SSL.

Program jest płatny – koszt to 29 zł (limit znaków – do 200 tys. na jeden dokument) lub 50 zł (do miliona znaków na dokument z możliwością podniesienia limitu).

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.