Search icon

Antistorm.eu – polski radar burz i opadów

04.03.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Antistorm.eu – polski radar burz i opadów
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Planując wycieczkę rowerową, wyprawę w góry lub zwykły piknik w parku z pewnością jedną z pierwszych rzeczy, która Cię zainteresuje, będzie pogoda. W końcu nikt z nas nie lubi, gdy nagły deszcz lub burza rujnuje plany na wolny dzień. Jeśli nie chcesz, by zaskoczyły Cię pioruny i inne zjawiska atmosferyczne, zacznij korzystać z różnego rodzaju radarów burz i opadów. Jednym z nich jest bardzo popularny Antistorm.eu. Sprawdźmy, jak działa ten prawdopodobnie najdokładniejszy radar burzowy w Internecie.

Co to jest Antistorm?

Antistorm.eu to strona internetowa, na której łatwo sprawdzisz, kiedy w wybranej lokalizacji pojawi się burza. Ten radar pogodowy został zaprojektowany przez lekarza, Jana Górskiego, który postanowił połączyć swoje dwie pasje. Jedną z nich są wycieczki rowerowe, a drugą programowanie.

Z uwagi na to, że nieprzewidywalna pogoda często krzyżowała jego rowerowe plany, postanowił on stworzyć antistorm.eu, oparty o dane radarowe, udostępniane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a także z innych stron, takich jak obserwatorzy.info czy blitzortung.org.

Antistorm pokaże nie tylko, gdzie jest burza, ale działa także jako radar opadów.

Na stronie sprawdzisz też dane dotyczące temperatury, ciśnienia atmosferycznego, zachmurzenia, wilgotności itd. Ciekawie prezentują się też w Antistorm aktualności. W tej zakładce znajdziesz najnowsze informacje z serwisów pogodowych, także z innych krajów.

radar burz

Jak działa radar burz Antistorm?

Radar pogodowy Antistorm korzysta z silnika, który używa obrazów radarowych z darmowych stron internetowych. Wstecznie przetwarza ich prezentację graficzną w odbiciowość radarową (miara stosowana w meteorologii radarowej). Następnie, na podstawie ruchu stref opadów i aktywności elektrycznej chmur, algorytmy mogą przewidzieć kierunek i szybkość ich przemieszczania się, prawdopodobny czas trwania ulewy oraz intensywność i gwałtowność wyładowań atmosferycznych.

Niestety, przetwarzanie wsteczne to nie rozwiązanie idealne. Nie pozwala na przewidzenie wystąpienia burzy. Dopiero, jak się pojawi, radary mogą ją zarejestrować i ustalić, dokąd zmierzają chmury i deszcze. Dowiesz się zatem, kiedy będzie burza u Ciebie w mieście tylko wtedy, gdy już powstanie.

Interfejs Antistorm jest bardzo prosty w obsłudze oraz przejrzysty. Jeśli chcesz sprawdzić, jaka będzie u Ciebie pogoda, możesz przesunąć kursor w odpowiednie miejsce. Z lewej strony pojawią się różne informacje, między innymi zagrożenie burzami oraz czas do wystąpienia zjawiska.

Można także sprawdzić obecne warunki, między innymi temperaturę powietrza, ciśnienie, wilgotność względną i pokrycie chmur. Jak widać zatem, aplikacja pozwala nie tylko na sprawdzenie burzy ani tego, gdzie jest deszcz. Antistorm to znacznie większe źródło informacji.

Dostępny jest również meteogram, który pozwoli Ci śledzić zmiany warunków atmosferycznych w ciągu tygodnia. Znaleźć tam możesz wykresy – temperatury, punktu rosy, pokrycia chmury, intensywności oraz prawdopodobieństwa opadów, ciśnienia i prędkości wiatru.

Czy jest dostępna mobilna aplikacja Antistorm?

Z antistorm.eu na szczęście można korzystać nie tylko z poziomu przeglądarki, gdyż dostępna jest także aplikacja. Aby ją zainstalować, najłatwiej będzie przejść na swoim telefonie na stronę antistorm – wystarczy skorzystać z rozwijanego menu w prawym górnym rogu.

mobilny antistorm

Zainstalowałeś Antistorm mobilny? Aplikacja na samym początku lokalizuje użytkownika za pomocą modułu GPS. Informuje o ewentualnych zjawiskach pogodowych w danej lokalizacji. Można włączyć powiadomienia dotyczące burz, opadów i wyładowań atmosferycznych, a także obserwować radary zachmurzenia. Tak, jak i na stronie webowej, udostępniane są na Antistorm aktualności. Mobilny Antistorm to świetne rozwiązanie dla każdej osoby, która chce na bieżąco móc zrewidować swoje plany.

Inne radary burz i opadów

Oprócz Antistorm istnieje też kilka alternatywnych stron i aplikacji, które pozwalają na sprawdzenie burzowych ruchów. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Monitor Burz

monitor burz

Aplikacja mobilna, która pozwala na skuteczne przewidzenie pogody krótkoterminowej. Dane są uaktualniane w czasie rzeczywistym o pojawiające się zjawiska. Co więcej, istotną rolę odgrywają tutaj też ludzie w terenie, tworzący sieć obserwatorów burz. Aplikacja pozwala na otrzymanie natychmiastowych powiadomień. Ma również opcję autolokalizacji, więc niezależnie od tego, gdzie jesteś, pogoda Cię nie zaskoczy.

Radar pogodowy

radar pogodowy

Kolejna aplikacja mobilna, która posiada opcję alarmu pogodowego, a także radar z temperaturą i kierunkiem wiatru. Można również sprawdzać na bieżąco, gdzie pojawiają się opady, jak kształtuje się temperatura oraz zachmurzenie, wilgotność i ciśnienie.

Windy

windy

Ta popularna aplikacja pozwala łatwo sprawdzić kolejne dni i zapowiadaną na nie pogodę. Apka ma również radar burzowy, który podpowie, jak daleko jest burza oraz w jakim kierunku się zbliża. Aplikacja udostępnia również pomiar w dBZ (miara, która przedstawia moc odbitych przez sygnał radarowy hydrometeorów znajdujących się w chmurze).

Burzowo.info

burzowo.info

Ta aplikacja z kolei korzysta z danych, które pochodzą z serwisu Blitzortung.org. Gromadzi on informacje z amatorskich radarów burz od użytkowników z całego globu. W menu po lewej stronie można zaznaczyć, co ma pojawić się na mapie – np. prognoza burzowa oraz radar deszczu. Na stronie znajduje się też legenda, która ułatwia odczytywanie danych z serwisu.

RSO – Regionalny System Ostrzegania

regionalny system ostrzegania

System ten powstał z udziałem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dzięki aplikacji Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego mogą przekazywać użytkownikom komunikaty o różnych zagrożeniach, także tych meteorologicznych.

Na początku możesz ją z łatwością skonfigurować, wybierając interesujące Cię województwa, zezwalając na geolokalizowanie oraz wybierając kategorie komunikatów, czyli ogólne, meteorologiczne, hydrologiczne i drogowe. Następnie możesz włączyć powiadomienia o komunikatach.

Korzystając z powyższych aplikacji, a także z Antistorm, można bez problemu przygotować się na nadchodzącą burzę i w razie potrzeby zmienić swoje plany. Od Ciebie zależy, która z nich najbardziej przypadnie Ci do gustu oraz spełni Twoje potrzeby.

Więcej aplikacji do monitorowania burz:
Najlepsze radary burz i opadów. Ranking
nano google news

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.