Antistorm.eu – radar burz i opadów stworzony w Polsce. Czy warto z niego korzystać?
Planując wycieczkę rowerową, wyprawę w góry lub zwykły piknik w parku z pewnością jedną z pierwszych rzeczy, która Cię zainteresuje, będzie pogoda. W końcu nikt z nas nie lubi, gdy nagły deszcz lub burza rujnuje plany na wolny dzień. Jeśli nie chcesz, by zaskoczyły Cię pioruny i inne zjawiska atmosferyczne, zacznij korzystać z różnego rodzaju radarów burz i opadów. Jednym z nich jest bardzo popularny Antistorm.eu. Sprawdźmy, jak działa ten prawdopodobnie najdokładniejszy radar burzowy w Internecie.
- Co to jest Antistorm?
- Jak działa radar burz Antistorm?
- Czy jest dostępna mobilna aplikacja Antistorm?
- Inne radary burz i opadów
Co to jest Antistorm?
Antistorm.eu to strona internetowa, na której łatwo sprawdzisz, kiedy w wybranej lokalizacji pojawi się burza. Ten radar pogodowy został zaprojektowany przez lekarza, Jana Górskiego, który postanowił połączyć swoje dwie pasje. Jedną z nich są wycieczki rowerowe, a drugą programowanie.
Z uwagi na to, że nieprzewidywalna pogoda często krzyżowała jego rowerowe plany, postanowił on stworzyć antistorm.eu, oparty o dane radarowe, udostępniane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a także z innych stron, takich jak obserwatorzy.info czy blitzortung.org.
Na stronie sprawdzisz też dane dotyczące temperatury, ciśnienia atmosferycznego, zachmurzenia, wilgotności itd. Ciekawie prezentują się też w Antistorm aktualności. W tej zakładce znajdziesz najnowsze informacje z serwisów pogodowych, także z innych krajów.
Jak działa radar burz Antistorm?
Radar pogodowy Antistorm korzysta z silnika, który używa obrazów radarowych z darmowych stron internetowych. Wstecznie przetwarza ich prezentację graficzną w odbiciowość radarową (miara stosowana w meteorologii radarowej). Następnie, na podstawie ruchu stref opadów i aktywności elektrycznej chmur, algorytmy mogą przewidzieć kierunek i szybkość ich przemieszczania się, prawdopodobny czas trwania ulewy oraz intensywność i gwałtowność wyładowań atmosferycznych.
Niestety, przetwarzanie wsteczne to nie rozwiązanie idealne. Nie pozwala na przewidzenie wystąpienia burzy. Dopiero, jak się pojawi, radary mogą ją zarejestrować i ustalić, dokąd zmierzają chmury i deszcze. Dowiesz się zatem, kiedy będzie burza u Ciebie w mieście tylko wtedy, gdy już powstanie.
Interfejs Antistorm jest bardzo prosty w obsłudze oraz przejrzysty. Jeśli chcesz sprawdzić, jaka będzie u Ciebie pogoda, możesz przesunąć kursor w odpowiednie miejsce. Z lewej strony pojawią się różne informacje, między innymi zagrożenie burzami oraz czas do wystąpienia zjawiska.
Można także sprawdzić obecne warunki, między innymi temperaturę powietrza, ciśnienie, wilgotność względną i pokrycie chmur. Jak widać zatem, aplikacja pozwala nie tylko na sprawdzenie burzy ani tego, gdzie jest deszcz. Antistorm to znacznie większe źródło informacji.
Dostępny jest również meteogram, który pozwoli Ci śledzić zmiany warunków atmosferycznych w ciągu tygodnia. Znaleźć tam możesz wykresy – temperatury, punktu rosy, pokrycia chmury, intensywności oraz prawdopodobieństwa opadów, ciśnienia i prędkości wiatru.
Czy jest dostępna mobilna aplikacja Antistorm?
Z antistorm.eu na szczęście można korzystać nie tylko z poziomu przeglądarki, gdyż dostępna jest także aplikacja. Aby ją zainstalować, najłatwiej będzie przejść na swoim telefonie na stronę antistorm – wystarczy skorzystać z rozwijanego menu w prawym górnym rogu.
Zainstalowałeś Antistorm mobilny? Aplikacja na samym początku lokalizuje użytkownika za pomocą modułu GPS. Informuje o ewentualnych zjawiskach pogodowych w danej lokalizacji. Można włączyć powiadomienia dotyczące burz, opadów i wyładowań atmosferycznych, a także obserwować radary zachmurzenia. Tak, jak i na stronie webowej, udostępniane są na Antistorm aktualności. Mobilny Antistorm to świetne rozwiązanie dla każdej osoby, która chce na bieżąco móc zrewidować swoje plany.
Inne radary burz i opadów
Oprócz Antistorm istnieje też kilka alternatywnych stron i aplikacji, które pozwalają na sprawdzenie burzowych ruchów. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
- Monitor Burz
- Radar pogodowy
- Windy
- Burzowo.info
RSO – Regionalny System Ostrzegania
System ten powstał z udziałem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dzięki aplikacji Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego mogą przekazywać użytkownikom komunikaty o różnych zagrożeniach, także tych meteorologicznych.
Na początku możesz ją z łatwością skonfigurować, wybierając interesujące Cię województwa, zezwalając na geolokalizowanie oraz wybierając kategorie komunikatów, czyli ogólne, meteorologiczne, hydrologiczne i drogowe. Następnie możesz włączyć powiadomienia o komunikatach.
Korzystając z powyższych aplikacji, a także z Antistorm, można bez problemu przygotować się na nadchodzącą burzę i w razie potrzeby zmienić swoje plany. Od Ciebie zależy, która z nich najbardziej przypadnie Ci do gustu oraz spełni Twoje potrzeby.
Może Cię zainteresować: