Jak zrobić ankietę na Messengerze? Do czego można ją wykorzystać?

21.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Jak zrobić ankietę na Messengerze? Do czego można ją wykorzystać?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dzisiaj w dobie digitalizacji możemy kontaktować się z naszymi przyjaciółmi na całym świecie za pośrednictwem social mediów. Stwarzają nam one również szereg możliwości, jeżeli chodzi o badanie opinii czy dzielenie się swoimi przemyśleniami na dany temat. Jednym z narzędzi w Messenger, z których w tym celu możemy skorzystać, jest opcja ankiety. Na czym to polega i jak ją utworzyć, odpowiadamy w poniższym materiale. Zapraszamy do lektury.

Ankieta na Messengerze – czy jest dostępna w 2023?

Ankieta to przydatne narzędzie, które możesz wykorzystać do tego, by poznać opinię innych osób na dany temat – zarówno w rozmowach prywatnych jak i służbowych. W ten sposób znacznie łatwiej decydować o zarówno błahych sprawach (jak wybór planów na wieczór), jak i bardziej poważnych tematach związanych z zawodową działalnością.

ankieta w messengerze

Obecnie aplikacja Messenger pozwala na tworzenie ankiet wyłącznie w aplikacji na Windows. Nie jest to możliwe w aplikacji Messenger na Android, iPhone, ani w przeglądarce (opcja ta została wyłączona).

Ankietę można utworzyć w istniejących grupach bądź stworzyć nową grupę i tam po rozpoczęciu rozmowy grupowej dodać formularz. Wcześniej jednak należy do grupy zaprosić wszystkich zainteresowanych.

Ważną informacją jest również fakt, że ankiety nie utworzymy w chacie prywatnym, a więc w takim, w którym biorą udział wyłącznie dwie osoby.

Taka ankieta po utworzeniu pojawi się w rozmowie grupowej, a każdy znajomy obecny w konwersacji będzie mógł ją zobaczyć i wziąć w niej udział.

Dowiedz się więcej o zaletach messengera na komputerze:
Aplikacja Messenger na komputerze – warto instalować?

Jak zrobić ankietę na Messengerze?

Przygotowanie ankiety nie jest trudne. Wystarczy wejść w aplikację Messenger i w oknie aplikacji kliknąć w dolnej części ekranu znak plusa (+) a następnie wybrać opcję „ankiety”. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie pytania i odpowiedzi oraz zatwierdzenie formularza przyciskiem „utwórz ankietę”.

Z kolei, gdy chcemy zagłosować, należy wybrać odpowiadającą nam odpowiedź i wcisnąć przycisk „prześlij”. To, co ważne podczas wypełniania ankiety to fakt, że możemy również dodać swoje odpowiedzi. Wystarczy w tym celu kliknąć opcję „zmień głos” i wpisać w pojawiające się pole swoje odpowiedzi.

Jakie są alternatywy dla messengerowych ankiet?

Ponieważ dostępność ankiet w Messengerze jest mocno ograniczona, to nie dziwi fakt pojawienia się na rynku wielu alternatyw. Pponiżej prezentując najbardziej popularne aplikacje z ankietami:

  1. Crowdsignal: to proste narzędzie do ankietowania, które występuje w wersji demo bezpłatnej bądź w wersjach rozszerzonych płatnych.
  2. Ankiety WhatsApp: to najchętniej wybierane narzędzie alternatywne wobec ankiet na Messengerze, zwłaszcza gdy chcemy przeprowadzić drobną ankietę wśród znajomych. Tutaj ankietę możemy utworzyć z poziomu smartfona, jak i komputera, a następnie udostępnić kod za pomocą aplikacji na komputer stacjonarny lub w wersji internetowej. Należy w tym celu odwiedzić sondaże, a następnie dodać nazwę do ankiety i uzupełnić pytania, podając opcje maksymalnie 4 odpowiedzi. Następnie klikamy „wyślij”. Taką ankietę możemy bezpośrednio udostępnić z aplikacji bądź przez link, który skieruje nas do naszej ankiety.
jak zrobić ankietę na messengerze?

Zaawansowane narzędzia do tworzenia ankiet

Inne narzędzia, bardziej zaawansowane, które zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są w celach komercyjnych to:

  1. Survicate: to program dedykowany tworzeniu ankiet, który posiada możliwość tworzenia wielu rodzaju pytań takich jak NPS, CSAT czy CES. Z pomocą tego narzędzia możemy przeprowadzać m.in. badanie satysfakcji klientów.
  2. GetFeedback: to narzędzie również do badania satysfakcji. Pozwala na ankietowanie nie tylko w aplikacji, ale również na stronie internetowej czy za pomocą e-mail, chatu bądź SMS. Jest to aplikacja w pełni profesjonalna i płatna.
  3. mOpinion: to tańsza wersja w stosunku do GetFeedback oferująca podobne możliwości.
  4. Doorbell: to narzędzie występujące w wersji bezpłatnej i płatnej pozwalające na ankietowanie na stronie www.
  5. Qualaroo: to narzędzie pozwalające na przeprowadzanie prostych badań ankietowych z zazwyczaj jednym pytaniem.
  6. IdeaScale: to narzędzie umożliwiające crowdsourcing i zbieranie opinii, na przykład przy ocenie stron, a także planowaniu nowych rozwiązań. W wersji podstawowej to narzędzie jest darmowe, natomiast pakiety rozszerzone ustalane są indywidualnie.
  7. Sugester: to polski odpowiednik wobec IdeaScale, który zapewnia nieco lepszy interfejs. Mamy możliwość korzystać z niego przez pierwsze 30 dni za darmo. Następnie, by kontynuować, prace należy wykupić jeden z pakietów płatnych.
  8. Questionpro: to zaawansowane narzędzie pozwalające tworzyć ankiety dla najbardziej wymagających użytkowników. Dostępny jest plan bezpłatny oraz wersje rozszerzone w pakietach płatnych.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.