Search icon

Android, iOS, Harmony OS – systemy operacyjne w smartfonach

21.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 8 Minuty
Android, iOS, Harmony OS – systemy operacyjne w smartfonach
Przeczytasz w 8 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki smartfon będzie najlepszy? Na rynku co chwilę pojawiają się nowe, „ulepszone” modele, więc ciężko wybrać to, co będzie dla nas najbardziej odpowiednie. Zwłaszcza, że liczy się nie tylko specyfikacja techniczna i parametry. Łatwo przeoczyć to, co jest być może jeszcze najważniejsze, co sprawia, że telefon działa tak, a nie inaczej. Sercem i mózgiem każdego smartfona jest jego system operacyjny, od niego bowiem zależy, jaki będzie komfort korzystania z wybranego modelu.

Do wyboru mamy trzy systemy operacyjne telefonów. Byłoby więcej, ale system Windows Phone już od pewnego czasu nie jest instalowany w nowych telefonach.

Każdy ma swoje wady i zalety, warto je poznać, by wybór smartfona był bardziej świadomy, a nasze zadowolenie z posiadanego urządzenia jeszcze większe.

Mówisz smartfon, myślisz Android

Android to najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Około 75% użytkowników posiada właśnie telefon z tym oprogramowaniem (na podstawie statystyk firm badawczych z początku 2022 roku). To pokazuje, jak wielka to skala i z jakim potencjałem mamy do czynienia. Android to potęga, oprogramowanie działające praktycznie na dowolnej konfiguracji sprzętowej.

Otwartość (open-source) sprawia, że z jego możliwości mogą korzystać potężne korporacje, jak i nieznane firmy produkujące tanie, mało rozbudowane modele smartfonów. To oczywiście wiąże się z wadami, bo jakość tych najtańszych modeli pozostawia wiele do życzenia. Niemniej, przy takiej ekspansji i tak szybkim rozwoju to nieuniknione, dlatego takie mankamenty nie powinny przysłonić pozytywnego obrazu „systemu dla każdego”, jak go określają jego twórcy.

system operacyjny w telefonie - android

Popularność = specjalne traktowanie

Popularność Androida sprawia, że programiści ochoczo tworzą liczne aplikacje i gry na ten system. Widzą, jak wiele osób z niego korzysta, mają więc pewność, że jak coś stworzą, to ich pomysł ma szansę przebić się do jak najszerszego grona ludzi. Popularność więc napędza jeszcze większe zainteresowanie, nie tylko klientów, którzy ciągle słyszą o Androidzie, ale także twórców licznych programów.

To powoduje, że większość popularnych programów tworzonych jest w pierwszej kolejności na urządzenia wyposażone w oprogramowanie Google. Trudno sobie wyobrazić firmę, która tworząc aplikację, zapomina o Androidzie. Zapominając o aplikacji na Androida, zapominamy o tych 75% użytkowników!

Niebezpieczna konfiguracja?

System operacyjny Android to dobre rozwiązanie dla osób lubiących mieć pełną kontrolę nad swoim sprzętem. Posiadacze smartfonów z tym systemem mogą łatwo uzyskać na nich prawa administratora i dzięki temu korzystać z ciekawych funkcji. Ale uwaga, to co wydaje się piękne na pierwszy rzut oka, przestaje takim być, gdy pomyślimy o zagrożeniach z tego wynikających.

Duże możliwości konfiguracji to wręcz perfekcyjne warunki dla hakerów i cyberprzestępców, którzy planują i wdrażają w życie swoje niecne pomysły. Dość powiedzieć, że prawie wszystkie (około 99%) „robaki” tworzone są właśnie z myślą o oprogramowaniu Google.

system operacyjny w telefonie - android i ios

Kłopotliwa otwartość

W tym samym kontekście można powiedzieć jeszcze o innej specyficznej wartości Androida – jego otwartości. To niewątpliwie jego zaleta, ale jednocześnie wada, bo system jest zagrożony różnymi modyfikacjami. Ten stan wykorzystują użytkownicy, ale też producenci urządzeń mobilnych. Efekt jest taki, że praktycznie większość urządzeń, jakie można kupić, posiada własną nakładkę, która wyposażona jest w dodatkowe funkcje i programy.

Nakładki same w sobie byłyby do zaakceptowania, gdyby nie spowalniały systemu. A często tak się właśnie dzieje (chociaż jest i tak lepiej niż jeszcze kilka lat temu), więc po pewnym czasie takie urządzenie może działać tragicznie, aż tak bardzo, że potrzebne będzie jego gruntowne wyczyszczenie. Jaka jest na to rada? Zawsze sprawdzajmy opinie innych użytkowników na temat danego sprzętu, z drugiej strony można po prostu kupić urządzenie z czystym systemem Android. Nie ma ich wiele, ale można znaleźć ciekawe propozycje.

Android wady

  • duża liczba ataków ze strony cyberprzestępców
  • częste braki aktualizacji dla starszych, a zwłaszcza tańszych modeli
  • niektóre autorskie nakładki graficzne producentów zawierają zbędne elementy

Android zalety

  • duży wybór smartfonów w różnych cenach
  • bardzo szeroka oferta aplikacji oraz gier
  • możliwość instalowania aplikacji z zewnętrznych źródeł (należy być ostrożnym)
  • otwartość systemu na modyfikacje (dla mniej i bardziej zaawansowanych użytkowników)

Smartfon z iOS = ekskluzywny wybór

iOS firmy Apple nie jest najpopularniejszym systemem na rynku, jest za to określany jako ekskluzywny i wyjątkowy. Na pewno nie jest dla wszystkich, jak Android, nawet nie stara się takim być, bo ta niedostępność (szczególnie spowodowana zaporową ceną iPhone’ów) jest bez wątpienia wartością dodaną, o której inne firmy mogą tylko pomarzyć.

Steve Jobs, nieżyjący już współzałożyciel firmy Apple, stworzył religię, kult marki, z którą utożsamiają się miliony osób na całym świecie. Czy to oznacza, że iOS to najlepszy system operacyjny na rynku czy może więcej tu marketingowych sztuczek?

Kultowa marka

Trzeba od razu zauważyć, że iPhone – sztandarowy telefon marki Apple pojawił się na długo przed modelami z systemem ze stajni Google (Android). To oznacza, że marka mogła się przeobrażać i zmieniać na lepsze. Działając na mniej konkurencyjnym rynku, „wychowała” swojego typowego użytkownika, dla którego cena nie jest czymś, co odstrasza, wręcz przeciwnie, zachęca, bo wiadomo, że płaci się za jakość. I tu trzeba przyznać, że system ten, pomimo mniejszego udziału w rynku, jest bardzo popularny wśród programistów, którzy tworzą coraz to nowsze, ulepszone aplikacje. I chociaż nie jest to taka ilość jak na Androida, to często przygotowywane oprogramowanie jest ekskluzywne – czyli pojawiające się tylko na tym konkretnym systemie.

iOS potrzebuje towarzystwa

Urządzenia marki Apple mają dość ograniczony zakres specyfikacji sprzętowych, ale na pewno nie można to zaliczyć na poczet wad. Zostało to bardzo dobrze przemyślane i zaplanowane, więc mała liczba dostępnych konfiguracji nie działa jak ograniczenie. Wręcz przeciwnie – sprawia, że system operacyjny iOS działa płynnie nawet na starszych (trzy-, czteroletnich modelach).

Trzeba jednak pamiętać, że pełnię możliwości uzyskamy, gdy urządzenie z iOSem współpracować będzie z innym flagowym produktem Apple – komputerem Mac. Firma z Cupertino stworzyła kompletny i bardzo wygodny ekosystem, który spaja te wszystkie urządzenia – komputery Mac, iPhony, zegarki Apple Watch oraz iPady, pozwalając na płynną, niezakłóconą pracę. To wygodne, ale i obligujące, bo mając jeden produkt tej marki, przydałoby się kupić kolejny, jeśli chcemy osiągnąć najlepszą wydajność. Czy to wada, czy zaleta? Każdy musi sobie samodzielnie odpowiedzieć na to pytanie.

system operacyjny w telefonie - ios

Piękne „jabłuszko”, ale ta cena…

Bez wątpienia system iOS działa szybko, bez opóźnień, jest solidny, zawsze na poziomie. Cechuje się bezpieczeństwem, gdyż odmiennie niż w Androidzie, każda aplikacja jest tu sprawdzana. Poza tym, na plus trzeba zaliczyć solidne wsparcie aktualizacji i to przez długi czas. Nie zapominajmy też o tym, że wszystkie produkty Apple są dobrze wykonane, raczej minimalistyczne, bez zbędnych elementów. Dobry gust, stylowość, wyczucie trendów – to zawsze cechowało te produkty i to się nie zmienia.

Nie sposób jednak oprzeć się wrażeniu, że produkty marki Apple są zwyczajnie za drogie. Niezaprzeczalne zalety oferują wiele dobrego, ale cena jest za wysoka. Choć z drugiej strony odnotujmy, że produkty z iOSem nie są dla wszystkich, lecz dla wąskiej grupy wybrańców. I wiele osób chce należeć do tego grona. Jeśli w przypadku Androida możemy czuć się jak trybik w wielkiej machinie, tutaj zyskujemy podmiotowość, wyróżniamy się w tłumie. Wydaje się, że ludzie z Cupertino bardzo dobrze znają się na psychologii. Co najmniej tak dobrze, jak na tworzeniu świetnego sprzętu.

iOS wady

  • dostępny tylko na smartfonach Apple
  • skromniejsze opcje personalizacji niż w Google Android

iOS zalety

  • doskonała optymalizacja
  • ekosystem (świetne współdziałanie z innymi systemami Apple)
  • szeroka oferta aplikacji oraz gier
  • oficjalny sklep z mniejszą liczbą potencjalnie niebezpiecznych aplikacji
  • gwarantowane aktualizacje przez nawet 5 lat

Huawei Mobile Services bez aplikacji Google

Przez bardzo długi czas Huawei plasował się w ścisłym gronie najpopularniejszych producentów smartfonów z systemem Android. Polityczne potyczki pomiędzy USA i Chinami doprowadziły jednak do tego, że firma została wpisana w USA na czarną listę Departamentu Obrony i tym samym utraciła możliwość współpracy z amerykańskimi firmami, w tym Google. W efekcie została zmuszona do tego, aby implementować w swoich smartfonach ograniczoną wersję systemu Android, bez dostępu do aplikacji i usług firmy Google.

Dość szybko zaczęto reklamować i rozwijać Huawei Mobile Services, ale nadal ma on pewne ograniczenia. To, że nie działają tutaj np. Gmail czy Google Maps to jedno. Brak dostępu do sklepu Google Play sprawia, że nie można pobrać również wielu innych aplikacji i gier zewnętrznych firm. Skąd zatem w ogóle zdobyć dodatkowe oprogramowanie?

system operacyjny w telefonie - harmony os

Producent oferuje na swoich smartfonach sklep Huawei AppGallery. I chociaż systematycznie pojawiają się tam kolejne pozycje (Polacy długo czekali np. na aplikacje bankowe), to wciąż daleko tu do tego by zbliżyć się do niezwykle rozbudowanej oferty Google Play.

To właśnie ta kwestia sprawia, że wiele osób dwa razy zastanowi się nad ewentualnym zakupem telefonu Huawei. Bo jeśli komuś nie przeszkadza brak dostępu do aplikacji i usług Google, to pod względem stylistyki czy płynności działania trudno wiele zarzucić Huawei Mobile Services. Dodatkowo smartfony Huawei, zwłaszcza te droższe, z reguły mają bardzo dobre aparaty.

Nie należy mylić Huawei Mobile Services z zapowiadanym od dawna Harmony OS. W pewnym sensie jest podobny do iOS, bo ma integrować różnego rodzaju urządzenia, tyle, że Huawei. Zapewniać idealną współpracę smartfonów, zegarków, tabletów, a nawet urządzeń internetu rzeczy (IoT). Tyle tylko, że jego wdrażanie akurat na smartfonach idzie bardzo ociężale, póki co ma to miejsce jedynie na rynku chińskim.

Windows Phone – co poszło nie tak?

Wydawało się, że Windows Phone będzie starał się pogodzić światy Android i iOS, znaleźć wspólne wartości i wypracować kompromis. Niestety, nie udało się. Dlaczego?

Zbyt późna premiera i bagatelizowanie konkurencji i brak aplikacji

Podobnie jak Google ze swoim Androidem, Microsoft próbował stworzyć telefon dla wszystkich, ale zamiast kopiować patenty znane z oprogramowania Google wolał zerkać w stronę iOSu, by wzorować się na pewnych sprawdzonych rozwiązaniach.

Wydaje się jednak, że Microsoft był nieco rozleniwiony sukcesami na rynku komputerowym. Okazało się, że wcześniej wydana mobilna konkurencja ma już spore i wierne grono sympatyków. Wprawdzie Windows Phone działał płynnie nawet na tanich modelach, ale to było za mało by osiągnąć sukces.

Znaczną bolączką tzw. mobilnych okienek był stosunkowo niewielki wybór aplikacji. Programiści mieli już zdecydowanie ustalone preferencje, tworzyli oprogramowanie na dwa rozpowszechnione wcześniej systemy, a Microsoft był traktowany trochę po macoszemu. A nawet jeśli już decydowano się na wypuszczenie stosownej aplikacji, często wypadała gorzej, a co więcej – rzadziej ją aktualizowano. Jeśli więc ktoś nie wyobrażał sobie smartfona bez swoich ulubionych aplikacji, szybko odpuszczał temat Windows Phone.

system operacyjny w telefonie - windows phone

Kafelki – może i z nich trzeba było zrezygnować?

Interfejs zastosowany w Windows Phone był zupełnie inny niż w Androidzie i iOS. Składał się z kafelków i prócz zwolenników miał też wielu zażartych wrogów. Wprawdzie ocena tego typu elementu to sprawa całkowicie indywidualna, ale jak się okazało przewagę mieli narzekający na tego typu rozwiązanie. Być może kojarzyło się z Windows 8, chłodno przyjętym i ocenianym znacznie gorzej niż Windows 7? Chociaż wypada oddać Windows Phone, że był prosty w obsłudze, polecany dla mniej zaawansowanych użytkowników czy osób starszych potrzebujących sprawnie działającego, nieskomplikowanego telefonu.

Mało smartfonów, to też nie pomogło

Niewielu producentów decydowało się na przygotowywanie smartfonów z Windows Phone, bo widzieli pewniejsze zyski w pójściu drogą Androida. Ograniczony wybór nie poprawiał pozycji Microsoftu na rynku mobilnym. Wydawało się, że pomoże zakup działu mobilnego Nokii i praw do rozpoznawalnej wtedy marki Lumia. I chociaż wydano kilka naprawdę dobrych, nawet flagowych modeli (np. Microsoft Lumia 950), sama specyfikacja techniczna znajdowała się zawsze w tle bolączek trawiących sam system.

Nokia Lumia 950

Koniec końców sytuacja Windows Phone wyglądała coraz gorzej i oficjalne ogłoszenie o zaprzestaniu jego rozwoju nikogo nie zdziwiło. Za datę pogrzebu tego systemu uznaje się 10 grudnia 2019 r., tego dnia zakończyło się wsparcie ze strony producenta.

Jakiego smartfona kupić?

Przedstawiliśmy trzy systemy (oraz, w ramach przypomnienia, już nieistniejącego Windows Phone) i świadomie nie wskazaliśmy, który z nich jest najlepszy. Z prostej przyczyny – nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Android jest dostępny dla każdego, Apple dla wybranych, a smartfony Huawei chociaż świetne od strony sprzętowej, niektórym nie przypasują przez brak dostępu do aplikacji Google. Każdy zasługuje jednak  na uwagę i spokojną analizę, by wybrać ten system, który jest najbliższy naszym wyobrażeniom i potrzebom.

nano google news

Może Cię zainteresować:

Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.