Premiera Android 14 – nowe funkcje i możliwości. Jak go zainstalować?
Wczoraj odbyła się długo wyczekiwana premiera Google Pixel 8 i Pixel 8 Pro. Jak zwykle, nowe smartfony pojawiły się z zainstalowaną nową wersją systemu operacyjnego. Tym razem to Android 14. Z czasem ta wersja pojawi się również na urządzeniach innych producentów. Jakie nowości i zmiany pojawiły się w tegorocznej wersji najpopularniejszego systemu dla smartfonów i tabletów?
Premiera Android 14 w Google Pixel 8
Podczas premiery najnowszych smartfonów Google zobaczyliśmy też najnowszy system operacyjny. W dużej części do właśnie dzięki niemu nowe Pixele 8 posiadają kilka bardzo ciekawych funkcji.
Nowości trafiły m.in. do aplikacji aparatu i galerii. Teraz, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, możemy szybko i efektownie przerabiać zdjęcia. Nie to zdaniem twórców oprogramowania jest jednak najważniejsze.
Dobrze wiemy, jak ważne jest ustawienie silnego hasła i nie podawanie go nikomu. W świecie smartfonów często posługujemy się dość krótkim kodem PIN. Zwykle ma cztery cyfry. Teraz może się to stopniowo zmienić. Android 14 ma nas zachęcać do ustanowienia dłuższego kodu, składającego się z sześciu cyfr. Google zrekompensuje nam nieco konieczność podawania dłuższego kodu (a czasem jest to potrzebne kilka razy dziennie). Jeśli wpiszemy poprawny kod, nie musimy już wciskać przycisku „OK” lub „Dalej” – system automatycznie przejdzie do danej funkcji. Podobna sytuacja ma miejsce m.in. w Windowsie 11.
Jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa, Android 14 wspiera teraz system PassKeys. Dzięki niemu logowanie do aplikacji firm trzecich może być bardziej bezpieczne, a przy tym sprawne. Użyjemy do tego biometrii – czytnika odcisków palca.
W momencie, jeśli jakaś aplikacja lub gra poprosi nas o przyznanie dostępu do funkcji telefonu (kontaktów, mikrofonu, lokalizacji GPS i innych), dostaniemy szereg informacji na temat tego, co jej twórca robi z danymi. Od razu dowiemy się, jeśli planuje przekazać nasze dane firmom trzecim. Wtedy możemy po prostu nie zgodzić się na udostępnienie im swoich danych lub nawet odinstalować program. Opcja ta może mieć przełomowy wpływ na zakończenie procederu praktycznie niekontrolowanego przekazywania danych użytkowników do różnych firm. Oczywiście, największą rolę mają w tym jednak sami użytkownicy. Jeśli będziemy czytać komunikaty na ekranie i odrzucać niektóre żądania – lepiej zadbamy o swoją prywatność.
Dostępność – poprawione funkcje dla osób słabo widzących
Niektóre funkcjonalności Androida 14 kierowane są wyłącznie do ściśle określonej grupy odbiorców. Jest tak choćby w przypadku funkcji zbiorczo nazwanych „Dostępność”. Chodzi o ułatwienie korzystania z telefonu dla osób gorzej widzących lub źle słyszących. W systemie Android 14 dopracowano funkcję powiększania fragmentu ekranu – lupę. Użytkownik może teraz wybrać, jak duży obszar ekranu chce powiększać. Ustalimy też, jak duży ma być pokazany w lupie obraz. Całość ma działać bardziej intuicyjnie.
Opcję szybkiej zmiany czcionki możemy też teraz dodać do szybkich ustawień (belki wysuwanej z góry ekranu).
Osoby z problemami ze słuchem mogą natomiast docenić nowy system powiadomień. Zamiast dźwięku i wibracji mogą w Androidzie 14 korzystać również z diody LED (latarki). W przeszłości niektóre telefony miały już podobne rozwiązanie, dobrze jednak, że Google ją dodał.
Health Connect zadba o nasze zdrowie w Androidzie 14
Jedną z ciekawszych nowości wydaje się dodanie funkcji Health Connect do Androida 14. Dane na temat naszej aktywności fizycznej, snu, czy po prostu stanu zdrowia znajdziemy dzięki niej w jednym miejscu. Mogą pochodzić z różnych źródeł – tak samego Health Connect, jak i zewnętrznych aplikacji. Jeśli ta opcja będzie działać dobrze, może być naprawdę przydatna. Gdy zbierze i przeanalizuje dane z różnych aplikacji, czy urządzeń (np. smartwatcha, trackera fitness), dostaniemy szereg przydatnej wiedzy na temat swojej aktywności. Dotychczas musieliśmy sprawdzać dane w kilku miejscach lub po prostu wybrać jedną, uniwersalną aplikację „do wszystkiego”.
Google podało już, jakie aplikacje są obsługiwane przez Health Connect. To m.in. Samsung Health, Withings, czy Fitbit.
Nowe funkcjonalności w Android 14: tapety i ekran blokady
Jedną z niedużych zmian, z której szybko zaczniemy jednak korzystać, jest opcja dodania funkcji na ekranie blokady. Możemy tam umieścić bardzo przydatne skory, np. do Google Home, skanera kodów QR, itp. Dopracowano także prognozę pogody pokazywaną na ekranie blokady. Jeśli się zmieni, grafika z pogodą zwiększy się, aby lepiej nas poinformować o nowych prognozach.
Google daje też teraz nieco więcej ciekawych opcji personalizacji obrazu blokady. Są nowe rodzaje zegara, wiele efektownych tapet i nowe motywy. Na smartfonach z serii Pixel 8 mamy też dodatkowo możliwość użycia inteligentnego kreatora tapet. Wystarczy wpisać kilka zdań (a nawet słów), a Android 14 zamieni je w tapetę.
Ciekawą nowością, która z pewnością też często się przyda, jest możliwość wykorzystania smartfona jako kamery internetowej.
Ulepszono też następujące funkcje:
- udostępnianie danych
- tryb Ultra HDR
- ulepszenia zdjęć wykorzystujące AI (np. Magic Eraser do usuwania niepożądanych obiektów z już gotowego zdjęcia)
- ułatwione sterowanie urządzeniami Google Home (także z ekranu blokady i z szybkich ustawień)
Jak zainstalować Android 14?
Jak zwykle, początkowo Google udostępniło Androida 14 dla własnych smartfonów. System operacyjny pojawił się na pokładzie Google Pixel 8 i Google Pixel 8 Pro. Także właściciele starszych urządzeń Google mogą już zainstalować najnowsze oprogramowanie. Dotyczy to takich modeli, jak:
- Pixel 4a 5G
- Pixel 5, 5a
- Pixel 6, Pixel 6 Pro
- Pixel 7, Pixel 7 Pro, Pixel 7a
- Pixel Fold
Posiadacze smartfonów innych producentów muszą natomiast uzbroić się w cierpliwość. Android 14 z pewnością trafi w ramach aktualizacji na wiele urządzeń, szczególnie tych nowszych (lub z górnej półki, nawet sprzed 2-3 lat). Nowe smartfony prezentowane od 4 października 2023 roku również coraz częściej będą miały zainstalowanego przez producenta Androida 14.