Search icon

Android 14 Developer Preview już dostępny. Co się zmieni? Kiedy premiera pełnej wersji?

11.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Android 14 Developer Preview już dostępny. Co się zmieni? Kiedy premiera pełnej wersji?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Android to bez wątpienia najpopularniejszy system operacyjny dla smartfonów i tabletów. Obecnie najnowsza wersja to Android 13. Twórca oprogramowania, czyli Google, przyzwyczaił nas już do dość częstego aktualizowania systemu. Obecnie trwają więc prace nad systemem Android 14. My możemy zobaczyć już pierwsze efekty. Co użytkownicy Androida dostaną w wersji 14?

Premiera Android 14 w sierpniu, a my znamy już pierwsze zmiany

Do premiery systemu operacyjnego Android 14 zostało jeszcze około pół roku. Już teraz Google pokazuje jednak pewne zmiany. Możemy więc podejrzeć nowości w Android 14 jeszcze przed aktualizacją dostępną dla użytkowników. Google opublikowało bowiem wersję dla programistów (Android 14 Developer Preview).

To standardowa procedura, której amerykański dostawca oprogramowania trzyma się w przypadku wszystkich wersji systemu. Android 14 Developer Preview jest przeznaczony dla twórców gier i aplikacji na ten system. Jest też cennym źródłem informacji dla producentów sprzętu, np. smartfonów. Dzięki temu, gdy końcowy użytkownik dostaje dostęp do w pełni działającej wersji systemu operacyjnego, wszystkie funkcje urządzenia działają poprawnie. Od razu dostajemy też wtedy możliwość aktualizowania posiadanych w pamięci programów i gier.

Jedną z dużych zmian będzie możliwość większego skalowania czcionek w systemie. Parametr ten wzrośnie do 200% z dotychczasowych 130%.

Ulepszone skalowanie czcionek w Androidzie 14
Ulepszone skalowanie czcionek w Androidzie 14

Dla różnych aplikacji i gier będziemy mogli ustawić różne języki. Dziś mamy po prostu jeden język ustawiany w systemie operacyjnym i dla wszystkich aplikacji (chyba że sama aplikacja/gra daje wybór języka obsługi).

Polacy powinni docenić też inną zmianę związaną z językiem. Dla języka polskiego (i innych, w których słowa są odmieniane przez płeć) teksty w menu systemu Android 14 zostaną lepiej przetłumaczone i odmienione.

Ciekawą opcją może okazać się funkcja klonowania aplikacji, dzięki której będzie można np. korzystać z dwóch kont na portalach społecznościowych i w innych aplikacjach.

Nie wszystkie zmiany możemy zauważyć

Wiele zmian dotyczy mechanizmów i algorytmów wykorzystanych w systemie operacyjnym Android 14. Nie dostrzeżemy ich więc, choć są bardzo ważne. Jak co roku, nowy Android ma działać płynniej i sprawniej. Lepsza optymalizacja systemu ma też mieć skutek w postaci większej energooszczędności. Oznacza to, że nasze smartfony i tablety z systemem Android 14 będą działały dłużej na jednym ładowaniu.

Poprawie ulegnie współpraca różnych aplikacji między sobą. Dotyczy to w dużej mierze aplikacji uruchomionych w tle. Zużyją mniej zasobów i baterii urządzenia.

W najnowszej wersji Androida znajdziemy obsługę PassKeys. To narzędzie do zarządzania hasłami. Opracowane przez Apple dziś stało się już niemalże standardem, m.in. wykorzystują je popularne przeglądarki.

Apple Passkeys
Funkcja PassKeys

Android 14 wspiera oprogramowanie napisane pod kątem starszych wersji systemu. Dotyczy to jednak tylko systemu operacyjnego Android 6 i nowszych wersji. Programy, które zostały stworzone z myślą o starszych Androidach i nie doczekały się aktualizacji, mogą przestać działać.

Data premiery Android 14

Obecna wersja systemu (Android 13) zadebiutowała wraz z wejściem na rynek smartfonów Google Pixel 7, czyli w październiku 2022. Nie wiemy, czy podobnie stanie się w przypadku Androida 14. W każdym razie Google zapowiedziało, że premiera Android 14 odbędzie się w sierpniu 2023 roku.

nano google news

Może zainteresują Cię także inne artykuły:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.