Search icon

Android 13 prawie gotowy – czwarta wersja beta jest stabilna

14.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Android 13 prawie gotowy – czwarta wersja beta jest stabilna
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Google udostępnia wersję beta 4 najnowszego systemu operacyjnego Android 13. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich odsłon systemu, jego twórcy wypuszczają co jakiś czas kolejne wersje. Są przeznaczone dla developerów (twórców gier, aplikacji, oprogramowania), producentów sprzętu mobilnego i beta-testerów. Premiera Android 13 coraz bliżej, a my możemy już teraz poznać bliżej ten system.

Android 13 prawie gotowy

Udostępnienie pierwszej wersji Androida 13 miało miejsce wiele miesięcy temu. Pojawiła się 10 lutego tego roku, a około miesiąc temu developerzy dostali drugą, poprawioną odsłonę. Następnie w każdym miesiącu pojawiała się kolejna wersja beta – łącznie cztery. Właśnie z czwartą wersją beta Android 13 mamy do czynienia od 13 lipca 2022.

Ostatnia wersja przed wypuszczeniem finalnego Androida 13 dla zwykłych użytkowników jest już stabilna i wymaga tylko niewielkich poprawek.

Dlaczego Google wypuszcza przez pół roku aż tyle kolejnych wersji systemu? Jest kilka powodów. Przede wszystkim to dobra okazja na przetestowanie systemu operacyjnego przed oddaniem go w ręce użytkowników. Dla twórców oprogramowania jest to z kolei okazja na dostosowanie aplikacji czy gier do wymagań nowego systemu.

Developerzy muszą zadbać o kompatybilność z nowym systemem

Google ostrzega twórców oprogramowania: jeśli nie dostosują go do nowego systemu, mogą mieć problemy. Oznacza to możliwą blokadę treści (np. usunięcie z listy w sklepie Google Play). Twórcy mają jeszcze trochę czasu na zadbanie o jak najlepszą współpracę ich aplikacji z nowym systemem. Zdaniem Google zaktualizowane wersje oprogramowania powinny zostać dostarczone jeszcze przed premierą systemu Android 13.

Premiera Android 13 w finalnej wersji beta 4

Nowa wersja systemu Android pojawi się na przełomie sierpnia i września? Być może.

Google zdążyło nas już przyzwyczaić do tego, że nie podaje daty premiery kolejnych odsłon Androida. Dotyczy to także finalnej, w pełni działającej wersji. Możemy się jej spodziewać za miesiąc do dwóch miesięcy, co byłoby zgodne z kalendarzem wypuszczania kolejnych edycji systemu Android 13 (jedna na miesiąc). Zapewne najpierw Android 13 pojawi się na smartfonach Google Pixel oraz w usłudze Android Emulator.

Jakie funkcje w nowym Android 13?

Zeszłoroczna aktualizacja do Android 12 przyniosła bardzo wiele zmian i jest uznawana za jedną z większych w historii systemów Google. Największe zmiany dotyczyły przeprojektowanego interfejsu. W Androidzie 13 także zapewne pojawią się kolejne usprawnienia i modyfikacje. Dotyczą zarówno aspektów wizualnych, sposobu obsługi, ale także poprawy bezpieczeństwa.

Android 13 ma jeszcze lepiej komunikować się z komputerami na Windows 11 i Chrome OS.

Oczywiście, w komunikatach Google możemy dowiedzieć się także o poprawie wydajności, naprawieniu błędów i jeszcze lepszej stabilności. Większości z nas nic to jednak nie mówi – podobne komunikaty dostajemy z każdą aktualizacją.

Ciekawą funkcją jest nowy widżet Bateria. Zobaczymy na nim poziom naładowania smartfona oraz podłączonych akcesoriów (np. bezprzewodowych słuchawek, czy smartwatcha). Widżet baterii może pokazywać procent naładowania lub w oparciu o nasze zachowanie (kiedy i jak mocno rozładowujemy baterię w przeciętny dzień).

Premiera Android 13 - nowy widżet baterii
fot. SamMobile

Kolejne zmiany to na przykład modyfikacja sposobu podświetlania ekranu podczas wybudzenia telefonu. Teraz może się to odbywać od środka wyświetlacza, nie od jego spodu. Właściciele telefonów Google Pixel znów dostaną natomiast dostęp do usługi Pixel Launcher.

Łączność Bluetooth LE Audio dostaje wsparcie dla nowego kodeka LC3. To kolejny krok w stronę poprawy jakości dźwięku i stabilności połączenia bezprzewodowego.

Logo Android 13

O innych nowościach w systemie Android 13 informowaliśmy już w lutym, gdy pojawiła się pierwsza wersja developerska.

Może zainteresują Cię też te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.