Search icon

Android 13 bez tajemnic. Testerzy i developerzy poznali nowy system Google

21.03.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Android 13 bez tajemnic. Testerzy i developerzy poznali nowy system Google
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Twórcy oprogramowania (gier, aplikacji), testerzy, a także najbardziej zapaleni fani Androida mają już dostęp do nowej wersji systemu. Android 13 Developer Preview 2, tak jak w przypadku poprzednich wersji systemu, pozwala przygotować oprogramowanie do nowego środowiska. Jednocześnie daje możliwość poznania, jak będzie wyglądała finalna wersja nowego systemu. Najnowszy Android 13 nadchodzi wielkimi krokami, a my już teraz znamy sporo szczegółów na jego temat.

Android 13 Developer Preview 2 – co to jest?

Osoby pracujące przy tworzeniu i rozwoju aplikacji i gier zwykle jako pierwsi otrzymują dostęp do nowego systemu operacyjnego. Jest tak niezależnie od tego, czy jest to Windows, iOS, Google Android, czy dowolny inny system.

Dzięki Android 13 Developer Preview 2 użytkownicy aktualizujący system do „trzynastki” otrzymają w pełni działający i funkcjonalny system.

Skoro wiemy już, że rozpoczęły się prace nad dostosowaniem aplikacji do nowej wersji Androida, możemy skupić się na liście nowości, a tych jest całkiem sporo. Nowy system to nie tylko zmiany wizualne, ale także kilka większych udogodnień.

Nowości w Android 13

Twórcy systemu operacyjnego Android najwyraźniej słuchają uwag użytkowników. Wielu z nich od lat narzeka na wszechobecne (często niepotrzebne, a nawet denerwujące) powiadomienia wyświetlane przez różne aplikacje, czy nawet gry. Już aktualna wersja systemu – Android 12 – dał sporą władzę nad systemem powiadomień. W Android 13 użytkownik otrzyma jeszcze większą kontrolę nad uprawnieniami różnych aplikacji do pokazywania powiadomień.

Wygląd kafelków odpowiedzialnych za obsługę funkcji (Wi-Fi, Bluetooth, GPS, itp.) zmieni się. W Android 13 są większe i zawierają sporo informacji.

menu w Android 13
fot. XDA Developers

Zwiększenie powierzchni kafelków pozwala umieścić na nich dodatkowe treści. Dzięki temu ich obsługa może okazać się nieco bardziej wygodna. Także sterowanie multimediami będzie nieco sprawniejsze. Użytkownik już z poziomu widgetu na ekranie głównym (lub na ekranie blokady) będzie miał możliwość m.in. regulacji poziomu dźwięku.

Android 13 wradza także sporo mniejszych zmian. Między innymi będzie nim wsparcie dla najnowszego standardu Bluetooth. Największą zaletą będzie w tym wypadku energooszczędność. To ważne dla wielu osób, regularnie korzystających ze słuchawek bezprzewodowych, smartwatchów, itp.

Nowe smartfony z Android 13 jeszcze w 2022? Kiedy premiera nowego Androida?

Android 13 Developer Preview 2 jest już drogą serią testów nowego oprogramowania. Już w kwietniu ma się natomiast pojawić wersja beta systemu Google. Pozwoli (w teorii) na normalne korzystanie z systemu. Instalacja takiego systemu wymaga jednak trochę zachodu.

Android 13 w wersji beta ujawni już niemal finalna wersję systemu.

Jednocześnie wersja beta jest ostatnią szansą na masowe testy systemu. Potrwają do końca czerwca 2022. Wtedy projekt wchodzi w ostatnią fazę: dopracowanie wszystkich szczegółów. Wtedy dostawca systemu kładzie największy nacisk na poprawę stabilności i bezpieczeństwa systemu. Pod koniec roku pierwsze telefony otrzymają aktualizację do Android 13. Pozostałe zapewne otrzymają taką opcję na początku 2023 roku.

Co nowego zobaczymy jeszcze w Android 13?

Część informacji na temat nowego systemu Google poznaliśmy już jakiś czas temu. Podczas premiery Android 13 Developer Preview 1 dowiedzieliśmy się, że nowy system doda:

  • możliwość zmiany języka dla konkretnej aplikacji
  • trzy sposoby wyświetlania ikon (ikony z motywu, ikony systemowe, tryb ciemny)
  • proste wprowadzanie zmian w aplikacjach dla programistów Java (dzięki dostępowi do bibliotek Android Core)
  • bardziej bezpieczne Wi-Fi – nie ujawni lokalizacji użytkownika
  • dostosowanie ustawień prywatności – m.in. użytkownik może udostępnić aplikacji pojedyncze zdjęcie/wideo, nie całą galerię
  • nowości pomagające w korzystaniu ze składanych smartfonów
  • dostosowanie wyglądu systemu i aplikacji do pozycji dziurki/wcięcia na aparat do selfie
  • lepsza praca na dwóch i więcej aplikacjach jednocześnie
Android 13 ikony
Trzy sposoby pokazywania ikon (fot. XDA Developers)

Zobacz także artykuły o smartfonach z Androidem

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.