Search icon

Advance Mobile Location – co to jest? Kiedy AML będzie w Polsce?

01.04.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Advance Mobile Location – co to jest? Kiedy AML będzie w Polsce?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W dzisiejszym świecie mamy coraz mniej prywatności. Często nieświadomie udostępniamy dane na swój temat, a dodatkowo nie są one wykorzystywane z korzyścią dla nas. Nieco inaczej jest w przypadku AML. Co to jest? W skrócie to system ratunkowy, który określa dokładną lokalizację osoby dzwoniącej na numer alarmowy, by ułatwić działania służb. W niemal wszystkich krajach UE już działa, a kiedy można się spodziewać AML w Polsce? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat.

AML – co to jest?

Jak już wspomniano we wstępie, AML (Advance Mobile Location) to system, który korzysta z różnych technologii (między innymi GPS i GNSS), w które wyposażone są telefony komórkowe. Celem jest dokładne zlokalizowanie osoby wykonującej połączenie, a w zasadzie urządzenia, z którego jest ono wykonywane.

Znacznie skraca to czas reakcji służb ratunkowych.

Co ciekawe, system lokalizacyjny AML potrafi określić położenie z dokładnością do 5 metrów, o ile urządzenie znajduje się poza pomieszczeniem. W pomieszczeniach dokładność jest nieco mniejsza – wynosi około 25 metrów.

Jak działa system lokalizacyjny AML?

W momencie połączenia z numerem alarmowym system lokalizacyjny AML wysyła do służb ratunkowych dane dotyczące lokalizacji oraz dane urządzenia, z którego nawiązany został kontakt. Nie potrzeba żadnej dodatkowej aplikacji. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać do tego, że znacznie ułatwia to działanie służb i umożliwia im szybkie dotarcie na miejsce zdarzenia.

Smartfony w niższej cenie

Gdzie funkcjonuje Usługa Advance Mobile Location?

System lokalizacyjny AML zadebiutował w Wielkiej Brytanii w 2014 roku, ale obecnie usługa Advance Mobile Location działa w większości krajów Unii Europejskiej i nie tylko – między innymi w Belgii, Chorwacji, Estonii, Francji, Grecji, Islandii, Irlandii, Mołdawii, Holandii, Norwegii, Słowenii i Słowacji.

Usługa Advance Mobile Location
Mapa krajów, w których wdrożono system lokalizacyjny AML. Stan na marzec 2024 roku (źródło: EENA)

Warto zauważyć, że Polska to jedyny kraj należący do Unii Europejskiej, w którym nie funkcjonuje usługa Advance Mobile Location.

Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji przeczytać można, że wszystkie smartfony sprzedawane w krajach należących do Unii Europejskiej od marca 2022 roku muszą być kompatybilne z usługą Advance Mobile Location. Co więcej, najpopularniejsze w naszym kraju urządzenia z system iOS i Android umożliwiają wyzwolenie danych AML odpowiednio od 2018 i 2016 roku.

Czy usługa Advance Mobile Location to zagrożenie dla prywatności?

Ministerstwo Cyfryzacji uspokaja, że dane, które przesyłane będą w ramach systemu Advance Mobile Location objęte będą tajemnicą telekomunikacyjną.

Warto też dodać, że będą one przesyłane bezpośrednio i tylko do służb ratunkowych.

Co więcej, ich wyzwalanie odbywać się będzie tylko podczas trwania połączenia głosowego z numerem alarmowym 112 i piętnastoma innym funkcjonującymi w Polsce trzycyfrowymi numerami, które rozpoczynają się od „9”.

AML w Polsce – kiedy zacznie działać?

System Advance Mobile Location w Polsce ma zacząć działać w 2027 roku. Poza samym uruchomieniem systemu, niezbędne będzie jeszcze dostosowanie infrastruktury i systemów, które działają w ramach funkcjonowania służb ratunkowych.

System lokalizacyjne AML ma objąć zarówno służby zarządzanie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, czyli między innymi policję, straż pożarną i pogotowie ratunkowe, jak i służby ochotnicze, których przykładem są chociażby WOPR, TOPR czy GOPR.

Źródła: gov.pl, eena.org

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.