Search icon

AMD na targach CES 2022. Procesor Ryzen 6000 Zen 4 i nowa platforma AM5

11.01.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
AMD na targach CES 2022. Procesor Ryzen 6000 Zen 4 i nowa platforma AM5
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Niemal każdy liczący się producent sprzętu elektronicznego prezentował podczas tegorocznych targów CES w Las Vegas swoje nowości. Nie inaczej było w przypadku AMD. Firma technologiczna znana z produkcji procesorów zaprezentowała kilka nowości. Nie było jednak zaskoczeń – osoby śledzące branżową prasę już od pewnego czasu spodziewały się tych premier. AMD zaprezentowało nowe procesory oraz platformę AM5.

Rembrandt zastępuje Cezanne

Najnowsza generacja procesorów mobilnych nosi nazwę AMD Rembrandt. Pojawią się w komputerach przenośnych dla graczy oraz do domowego użytku i pracy. Nowe procesory z serii Ryzen 6000 mają być nie tylko wydajne, ale także energooszczędne.

Procesory Ryzen 6000 zastąpią udaną serię Ryzen 5000. Nowości AMD pozwolą na osiąganie jeszcze lepszych wyników, m.in. w grach. Umożliwią to przede wszystkim nowe układy graficzne RDNA 2 oraz obsługa szybkich pamięci DDR5.

Nie zabrakło wsparcia dla kolejnych nowych technologii – kontroler PCI Express w wersji 4.0 oraz USB 4. Za wyświetlanie grafiki w rozdzielczości nawet 8K (lub 4K 120FPS) odpowie złącze HDMI 2.1.

Nowości AMD w laptopach już w tym roku

Nowe procesory AMD Rembrandt rafią do notebooków wielu producentów w 2022 roku. Producent twierdzi, że w bieżącym roku swoje premiery będzie miało ponad 200 modeli laptopów z procesorami Ryzen 6000. Takie laptopy zaprezentowało już między innymi Lenovo. Nowe procesory AMD trafią do laptopów gamingowych Lenovo Legion i do przeznaczonych do domu, lekkich Lenovo YOGA. Także ASUS pokazał laptopy do gier w konfiguracjach z podzespołami AMD. Również Acer nie próżnował prezentując gamingowe modele Nitro i Predator.

Nowości AMD CES 2022

Jak wynika z testów, procesory AMD Ryzen 6000 będą więc dużo wydajniejsze od poprzedniej serii.

Nowy AMD Ryzen 7 jest 1,7-krotnie szybszy w kodowaniu wideo i aż 2,3-krotnie szybszy w renderowaniu 3D. W porównaniu z serią 5000 jest także dwukrotnie szybszy w grach.

Nowe procesory AMD dla komputerów stacjonarnych

Podczas targów CES 2022 AMD pokazało także nową platformę AM5 (LGA 1718). To na niej będą pracowały najnowsze procesory AMD Ryzen posiadające technologię 3D V-Cache. Zgodnie z zapowiedziami producenta, nowe procesory staną się najpotężniejszymi procesorami w grach. Czas pokaże, jak na taką premierę zareaguje największy konkurent AMD – Intel.

Przegląd premier Intela
Nowe procesory Intel Core 12-tej generacji
Nowości Intel na targach CES 2022
nano google news

Zobacz także inne ciekawe nowości z CES 2022:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.