Search icon

AltStore PAL – nowy sklep z aplikacjami dla iPhone i iPada

23.04.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
AltStore PAL – nowy sklep z aplikacjami dla iPhone i iPada
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Nietrudno zauważyć wpływ regulacji Unii Europejskiej na otaczającą nas rzeczywistość. Kolejne regulacje i przepisy ustalają także, jak mają działać sprzedawane na terenie UE urządzenia elektroniczne, w tym także smartfony. Ostatnio zauważyliśmy to m.in. w postaci pojawienia się złącza USB-C w najnowszych iPhone 15. Kolejną regulacją było zalecenie „otwarcia” systemu iOS. W związku z tym pojawił się nowy sklep z aplikacjami. Co zaoferuje AltStore PAL?

Premiera AltStore PAL – to nowy sklep z aplikacjami i grami na iOS

Już wcześniej użytkownicy urządzeń z systemem operacyjnym iOS mogli skorzystać ze sklepu AltStore. Teraz na rynek trafiła jednak wersja stworzona z myślą o użytkownikach z Europy. AltStore PAL możemy pobrać ze strony internetowej twórców. Korzystanie z tego źródła nowych gier i aplikacji wymaga jednak opłacenia abonamentu. Na szczęście opłata jest symboliczna – to jedynie 1,5 euro na rok.

W porównaniu z AppStore (sklep z aplikacjami Apple) AltStore PAL ma kilka zalet. Przede wszystkim jest o wiele bardziej elastyczny.

Twórcy oprogramowania mogą liczyć na bardziej swobodne działanie, niż w przypadku aplikacji. Część z nich zostałaby (lub rzeczywiście miało to miejsce) odrzuconych z AppStore. Jest spora szansa, że w AltStore PAL nie będzie takiego problemu, a oprogramowanie trafi do użytkowników. Kolejną zmianą, która spodoba się twórcom aplikacji, jest integracja AltStore PAL z serwisem Patronate. Dzięki temu mogą liczyć na zarabianie, jeśli oczywiście dostarczą użytkownikom ciekawą i wartościową aplikację.

AltStore PAL
AltStore PAL

Dla użytkownika aplikacji sklepu AltStore PAL największym plusem z pewnością będzie natomiast instalacja oprogramowania, którego nie ma w AppStore. Sklep Apple do dziś jest w końcu dość „zamkniętym” miejscem, nie każda gra i program mogą więc tam trafić. Z jednej strony ma to pewne korzyści, m.in. użytkownicy mogą liczyć na dostępność jedynie sprawdzonego i bezpiecznego oprogramowania. Z drugiej zaś strony, zawsze jest to jakieś ograniczenie.

Obecnie oferta aplikacji w AltStore PAL nie jest zbyt szeroka…

No dobrze, to tyle teorii. W założeniu aplikacja AltStore PAL wygląda naprawdę interesująco. W praktyce okazuje się jednak, że mamy tam tylko… dwie aplikacje do pobrania. Pierwsza to emulator o nazwie Delta. Drugi program to narzędzie o nazwie Clips.

Oczywiście, twórcy sklepu planują rozbudować ofertę. Ich plan zakłada także, że do sklepu będą dodawane aplikacje innych twórców. Mowa o niewielkich firmach, które mają problemy z udostępnieniem swoich programów i gier w AppStore.

Niemal pewne jest też, że wkrótce pojawi się więcej „alternatywnych sklepów”. W przeciwieństwie do AppStore korzystanie z nich może być jednak płatne.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.