Co zamiast Twittera? TOP 5 podobnych aplikacji

20.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Co zamiast Twittera? TOP 5 podobnych aplikacji
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Przejęcie przez Elona Muska popularnej platformy Twitter oraz liczne kontrowersje, między innymi związane z masowymi zwolnieniami w firmie, poskutkowały tym, że wielu użytkowników serwisu postanowiło przenieść się do konkurencji. Jakie aplikacje podobne do Twittera najczęściej wybierają internauci? Opowiadamy o tym w niniejszym artykule.

Alternatywy dla Twittera — TOP 5 aplikacji

Zanim odpowiemy na pytanie, co zamiast Twittera wybrać, warto przybliżyć pokrótce historię tego serwisu. Platforma z usługą mikroblogowania istnieje na rynku od 2006 roku, a jej twórcami są: Jack Dorsey, Evan Williams, Noah Glass oraz Biz Stone. W kwietniu 2022 roku największym jednostkowym akcjonariuszem Twittera został Elon Musk, w tym samym miesiącu biznesmen zaoferował się również, że chętnie przejmie firmę.

Transakcja została oficjalnie sfinalizowana w październiku 2022 roku, wtedy też Musk na dzień dobry zwolnił menedżerów zarządzających spółką. Zamieszanie wokół Twittera przyczyniło się do tego, że wielu celebrytów, aktorów czy sportowców, którzy korzystali z tej platformy latami, postanowiło zdezaktywować swoje konta. Gdzie mogli się przenieść? Oto TOP 5 aplikacji podobnych do Twittera.

Tumblr – najczęściej używana aplikacja podobna do Twittera

tumblr - aplikacja podobna do twittera

Jaki wybrać serwis społecznościowy z usługą mikroblogowania? Co zamiast Twittera? Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajmuje istniejąca od 2007 roku platforma Tumblr, stworzona przez amerykańskiego twórcę stron internetowych, Davida Karpa. Serwis Tumblr jest bardzo prosty w obsłudze, oferuje możliwość publikowania krótkich postów oraz udostępniania ciekawszych treści. Użytkownicy platformy dzielą się na Twórców i Patronów (posiadaczy miesięcznej subskrypcji, która daje dostęp do ekskluzywnych treści i korzyści). Posty mogą składać się jedynie z treści i hashtagów lub zawierać dodatkowe materiały (np. obrazy, linki, nagrania dźwiękowe lub pliki video). Według danych platformy internetowej Statista [1] w pierwszej połowie roku 2022 r. Tumblr odwiedzało każdego miesiąca nie mniej niż 271 milionów użytkowników z całego świata.

Mastodon – ciekawa, zdecentralizowana alternatywa dla Twittera

mastodon - alternatywa dla twittera

Konkurencja dla Twittera, która jest znana z tego, że, odnotowała aż 70 tys. nowych rejestracji po ogłoszeniu przejęcia słynnego serwisu przez Elona Muska, to Mastodon. Serwis społecznościowy istnieje od 2016 roku, jego twórcą jest niemiecki programista Eugen Rochko. Charakterystyczną cechą Mastodona (poza nazwą, która może się kojarzyć z amerykańskim zespołem heavy metalowym), są 500-znakowe tooty zamiast tweetów. Platformę wyróżniają również: decentralizacja (brak możliwości kontrolowania przez jedną korporację czy osobę), bazowanie na oprogramowaniu typu open source, konieczność zatwierdzenia zarejestrowanego konta przez moderatora oraz brak reklam.

CounterSocial – aplikacja podobna do Twittera, ale bez trolli, reklam czy fake-newsów

countersocial - aplikacja podobna do twittera

Aplikacją podobną do Twittera jest także CounterSocial. Z serwisu można korzystać za pośrednictwem strony internetowej lub dedykowanej aplikacji. Za jego stworzenie odpowiada anonimowy haktywista i były żołnierz, the Jester. To, co wyróżnia CounterSocial to brak trolli, botów spamujących, reklam, fake newsów, kampanii dezinformacyjnych oraz innego rodzaju internetowych nadużyć. Użytkownicy mogą dodawać się do społeczności, publikować posty, a także integrować się z wiadomościami nadawanymi na żywo. Konta na CounterSocial nie mogą zakładać jedynie użytkownicy pochodzący z krajów o wysokim wskaźniku cyberataków: Chin, Iranu, Korei Północnej, Pakistanu, Rosji oraz Syrii.

Discord – bezpłatna alternatywa dla Twittera, nie tylko dla graczy

discord - dobra alternatywa dla twittera

Kolejną alternatywą dla Twittera jest Discord, platforma, która pierwotnie miała służyć wyłącznie graczom. Obecnie Discord to rozbudowana usługa internetowa oparta na chmurze, umożliwiająca komunikowanie się przy pomocy rozmów głosowych oraz wiadomości tekstowych. Użytkownicy Discord mogą przesyłać pomiędzy sobą także zdjęcia oraz filmy, natomiast w serwisie brak reklam. Według danych Think Impact miesięczna liczba aktywnych użytkowników Discord wynosiła w 2021 roku 140 milionów.

Spill – konkurencja dla Twittera tworzona przez byłych pracowników serwisu

W rankingu aplikacji podobnych do Twittera nie może zabraknąć platformy, wokół której już zebrało się niemałe grono fanów, na długo przed jej oficjalnym uruchomieniem. Mowa o Spill, czyli serwisie tworzonym przez byłych pracowników Twittera. Spill ma służyć do publikowania przecieków na różne tematy, organizowania wydarzeń online oraz prowadzenia konwersacji w czasie rzeczywistym. Pomysłodawcami platformy korzystającej ze sztucznej inteligencji oraz blockchain są: Alphonzo „Phonz” Terrell i DeVaris Brown. Premiera nowego serwisu społecznościowego została zapowiedziana na styczeń 2023 r.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.