Alternatywy dla Microsoft Office – najlepsze programy biurowe

10.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Alternatywy dla Microsoft Office – najlepsze programy biurowe
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Microsoft Office jest najpopularniejszym pakietem biurowym na komputery – zarówno wśród firm, jak i użytkowników prywatnych. Pakiet oferuje szereg przydatnych aplikacji biurowych, dzięki którym możemy tworzyć zestawienia, pisać prace czy sporządzać prezentacje. Microsoft Office zdecydowanie przoduje pośród pakietów biurowych, ale nie oznacza to, że nie ma konkurencji. Na rynku można znaleźć wiele alternatyw dla Microsoftu. Poniżej zostały przedstawione bardziej i mniej popularne opcje, które można wykorzystać podczas pracy biurowej zamiast Microsoft Office. 

Spis treści:

Microsoft Office 

Microsoft Office dostępny jest jako produkt jednorazowego zakupu lub w postaci usługi elektronicznej – Office 365 – za którą należy regularnie opłacać abonament.

Najnowsza wersja pakietu biurowego Microsoftu, czyli Office 2021, oferuje użytkownikom wiele zmian. Nowości w Office 2021 to przede wszystkim możliwość obsługi pisma odręcznego, ulepszone narzędzia do edytowania i tłumaczenia. Pakiet umożliwia też pracę z innymi użytkownikami na jednym dokumencie i sprawdzenie na bieżąco, kto się w nim znajduje. Ponadto w najnowszym Microsoft Office zmieniono kolor dokumentu z białego na czarny, co pozwala odciążyć wzrok i wiele innych funkcjonalności.

Subskrybenci Microsoft 365 również mogą skorzystać z najnowszych aktualizacji, takich jak m.in. ulepszona funkcja „Redaktor”, aplikacja mobilna Office czy dodatkowe szablony w Family Safety i PowerPoint.  

Microsoft 365 podzielony jest na kilka pakietów, a w każdym z nich znajdują się nieco inne aplikacje. Użytkownicy indywidualni mogą skorzystać z Microsoft 365 dla domu, w którym znajdą podstawowe aplikacje. Klienci biznesowi mają natomiast do wyboru kilka pakietów dla firm od Business Basic po Business Premium.

Można również korzystać za darmo z aplikacji biurowych w przeglądarce dzięki Office Online.

Przeczytaj więcej o Microsoft 365
Microsoft 365 – nowa platforma z aplikacjami Office

Microsoft Office – zamienniki

Najlepsze programy biurowe, na które warto zwrócić uwagę zamiast Microsoft Office, zostały przedstawione w poniższym zestawieniu: 

Libre Office – najpopularniejsza alternatywa Microsoft Office

Ten zamiennik jest najczęściej używany zamiast Microsoft Office. To darmowe oprogramowanie pozwala na pracę w trybie offline. Daje szerokie możliwości tworzenia profesjonalnych prezentacji, raportów, prac naukowych, diagramów i wielu innych dokumentów. W pakiecie Libreoffice znajdziemy wiele przydatnych aplikacji: Writer, Calc, Impress, Draw, Base i Match. Pakiet ten jest jednym z lepszych darmowych i wolnych programów biurowych. 

Źródło: https://pl.libreoffice.org/

Apache OpenOffice  

To również całkowicie darmowy pakiet biurowy i jeden z większych konkurentów dla Microsoft Office. Pomoże stworzyć profesjonalne dokumenty tekstowe czy prezentacje. Gotowe pliki mogą być zapisywane jako kompatybilne z formatem Microsoft Office. Jego interfejs obsługi jest bardzo podobny do Office, dlatego jeśli ktoś szuka alternatywy, często wybiera właśnie Apache OpenOffice. W jego skład wchodzą takie aplikacje jak: Writer – dla dokumentów tekstowych, Calc – dla arkuszy kalkulacyjnych, Base – moduł bazodanowy, Draw – program graficzny, Impress – program do tworzenia prezentacji. 

Sprawdź tutaj: https://www.openoffice.org/pl/

Libre Office

FreeOffice  

Jedna z najbardziej podstawowych alternatyw dla Microsoft Office. W skład tego oprogramowania wchodzą trzy najczęściej wykorzystywane aplikacje biurowe, czyli: TextMaker – tworzenie tekstu, PlanMaker – arkusz kalkulacyjny oraz Presentation – do tworzenia prezentacji. Aplikacje te są funkcjonalne i wygodne w użyciu oraz oferują prosty w obsłudze interfejs. Aby korzystać z pakietu biurowego FreeOffice, należy dokonać bezpłatnej rejestracji i podać numer seryjny wysłany na podany email.   

Sprawdź tutaj: https://www.freeoffice.com/pl/

WPS Office  

Podstawowa wersja tego oprogramowania jest całkowicie darmowa i znajdziemy w niej aplikacje do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych, tekstów czy prezentacji. Nie ma problemu, aby WPS obsłużył najpopularniejsze formaty plików. Jeżeli zdecydujemy się na jego płatną wersję, wówczas otrzymujemy 20GB przestrzeni w chmurze i edytor plików PDF, a także możemy zainstalować pakiet na trzech komputerach PC i sześciu urządzeniach mobilnych. Abonament roczny wynosi około 100 zł. 

Zobacz więcej: https://www.wps.com/

Free Office

Calligra  

Udostępnia bezpłatny zestaw narzędzi biurowych. Zawiera w sobie takie same podstawowe aplikacje jak u poprzedników – program do tworzenia tekstów, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji, a także grafiki wektorowej, organizacji czasu pracy, rysowania schematów blokowych i wiele innych funkcjonalności. Należy wspomnieć, że ten pakiet biurowy aktualnie dostępny jest tylko w języku angielskim, jednak nie powinno być to wielką przeszkodą, ponieważ jego interfejs jest bardzo intuicyjny.  

Zobacz więcej tutaj: https://calligra.org/

OnlyOffice  

Daje dostęp do podstawowych aplikacji biurowych i umożliwia pracę w chmurze. Dzięki niemu stworzymy pliki tekstowe, kalkulacyjne i prezentacje. Program ten jest bardzo czytelny i prosty w obsłudze. Świetną opcją jest możliwość pracy w trybie zakładek, co trzeba przyznać – mocno ułatwia pracę na kilku plikach jednocześnie. Umożliwia również zapisywanie plików w podstawowych formatach takich jak: .doc, .docx, .odt, .rtf czy .pdf. Prawdą jest, że OnlyOffice jest dość okrojonym pakietem biurowym, jednak dla użytkownika, który nie potrzebuje urozmaiceń z pewnością się sprawdzi – zwłaszcza, że jest darmowy.

Pobierz: https://www.onlyoffice.com/

Alternatywa microsoft Office - OnlyOffice

iWork  

Istnieje od 2013 roku i został stworzony dla użytkowników macOS i iOS. Od 2015 roku z programu mogą korzystać również użytkownicy Windows i Linuxa po rejestracji Apple ID. Dziś oprogramowanie to jest dostępne za darmo dla wszystkich użytkowników urządzeń Apple. W pakiecie można znaleźć trzy bazowe aplikacje: Pages (edytor tekstu), Keynote (prezentacje) i Numbers (arkusz kalkulacyjny). Pakiet iWork jest ściśle powiązany z iCloud Drive, więc dokumenty użytkowników przechowywane są w chmurze.

Źródło: https://www.apple.com/pl/iwork/

iWork

Google Docs  

Jeden z coraz częściej wykorzystywanych, całkowicie darmowych programów do tworzenia dokumentów. To jeden z poważniejszych konkurentów dla Microsoft Office. Każdy posiadacz konta Gmail może od razu rozpocząć korzystanie z dobrodziejstw Google Docs. Oprogramowanie to działa kompatybilnie z Microsoft Office, ponieważ nie ma problemu, aby przesyłane mailem dokumenty Office były otwierane w Google Docs i na odwrót. Program ten pozwala na stworzenie dokumentów tekstowych, prezentacji i arkuszy kalkulacyjnych.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.