Alternatywa dla YouTube – 10 najlepszych serwisów podobnych do YT

W Internecie jest wiele alternatywnych kanałów, na których można oglądać treści wideo i udostępniać swoje nagrania. Mimo to YouTube nie traci popularności i cały czas zyskuje nowych członków. Nie da się ukryć, że platforma YouTube odniosła niebagatelny sukces, a wszystko dzięki temu, że jej twórcy idealnie wpasowali się w potrzeby internautów. Użytkownicy YouTube mają dostęp do tysięcy materiałów, a oprócz tego mogą dodawać na platformę własne filmy, a także udostępniać je innym. Zastanawiasz się jednak nad alternatywą dla YouTuba? Poniżej znajdziesz kilka platform, które mogą zastąpić YT.
Co to jest YouTube?
Platforma YouTube powstała w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych, a jej założycielami są Chada Hurley, Steve Chen i Jawed Karim.
Sukces platformy YouTube zaczął się od umieszczenia na kanale filmu “Leniwa niedziela”. Materiał nakręcony przez nastolatków naruszył prawa autorskie, a mimo to popularność YouTuba stale wzrastała i coraz więcej użytkowników chciało przesyłać tam swoje filmy.
W 2006 roku codziennie umieszczano na tej platformie około 65.000 filmów. Sukces YouTuba został szybko zauważony przez inne duże firmy, takie jak Google, które kupiło firmę za 1,65 mln dolarów właśnie w 2006 roku.
W 2010 roku YouTube był już dominującym na rynku dostawcą treści. Jego udział opiewał na 43% rynku. Obecnie udział ten jest o wiele wyższy, ale pozostaje tajemnicą. Najpopularniejsze filmy na YT notują po kilka miliardów(!) wyświetleń.
Wiadomo, że platforma najwięcej zarabia na reklamach. W ostatnich latach reklam pojawia się pomiędzy lub w trakcie filmików coraz więcej. Widać więc, że prowadzona jest agresywna polityka monetarna, która zraża do siebie wielu użytkowników. Tym bardziej, że niektórych reklam nie da się pominąć. YouTube wywiera więc niemałą presję na swoich użytkownikach, którzy albo muszą wykupić płatną wersję platformy YT Premium, albo powinni poszukać innego miejsca na oglądanie ulubionych treści.
Osoby uwielbiające wyrażać swoje zdanie, również nie będą mogły zrobić tego za pośrednictwem YouTube, ponieważ sąd orzekł, że platforma ta nie ma gwarancji wolności słowa. Więc YouTube może cenzurować, co tylko chce.
YouTube dostępny jest w 100 krajach i działa w 80 językach. Ale dziś w Internecie można znaleźć już bardzo ciekawe alternatywy dla YouTube.
Najlepsze alternatywy dla YouTube. Co zamiast Youtube?
Jeśli i Ty zastanawiasz się nad zmianą platformy YouTube na inną, ponieważ nie masz zamiaru tracić czasu na wciąż wyświetlające się reklamy, zapoznaj się z poniższym zestawieniem, w którym znajdziesz strony podobne do YouTube:
9GAG TV
Nie jest to typowa platforma wideo, ale raczej miejsce, w którym gromadzone są zabawne treści z Internetu pod postacią krótszych i dłuższych filmików oraz memów. Wszystko jest tu podzielone na kategorie od sportu po zwierzęta. Znajdziesz w nim również dużo GIFów i memów, które możesz udostępnić w mediach społecznościowych. 9GAG TV posiada wersję polskojęzyczną.
Dailymotion. Zamiennik Youtube
Na tę platformę każdego miesiąca zagląda około 112 mln widzów. Mimo iż nie jest to poziom YouTuba, to nie warto jej omijać, ponieważ wszelkie filmy w niej wyświetlane posiadają wysoką rozdzielczość. Jednak największą bolączką tej platformy jest fakt, że wszystkie filmiki nie mogą trwać dłużej niż 20 minut. Platforma podzielona jest na wiele różnych zakładek a po zalogowaniu się, możesz tworzyć własne playlisty.
DTube
Platforma mocno stawia na ochronę prywatności swoich użytkowników. Jako że DTube posiada strukturę scentralizowaną, wszelkie filmiki nie są streamowane z tego samego serwera. Wszystkie materiały są rozpraszane za pomocą blockchaina. Chodzi tu głównie o to, aby autor danego filmiku mógł być w pełni anonimowy. Dodatkowo platforma ta nie zanudza reklamami i nie korzysta z algorytmów. Do wyboru masz polski interfejs, dodawane treści ocenia tylko społeczność DTuba, a twórcy filmików mogą zarabiać w kryptowalutach.
Internet Archive
Jak sama nazwa wskazuje – platforma ta to archiwum filmów. Znajdziesz tutaj całkowicie nowe, jak i stare produkcje. Oprócz tego przechowywane są tu stare wersje oprogramowania, książki, programy telewizyjne, a całe archiwum udostępniane jest całkowicie darmowo dla naukowców, historyków lub w celach edukacyjnych. Nie jest to portal mocno podobny do YouTuba, jednak można śmiało stwierdzić, że ma do zaoferowania mnóstwo ciekawych, archiwalnych materiałów wideo.
Metacafe
Ta platforma jest starsza niż sam YouTube! Maksymalna długość filmików wynosi tu 90 minut. Minusem jest fakt, że posiadają dość słabą jakość, a zaletą, że jest ich tysiące i żadne się nie powtarzają. Jest to miejsce typowo rozrywkowe, pogrupowane na konkretne kategorie. Z serwisu korzysta około 40 mln użytkowników.
Rumble
Ta kanadyjska platforma powstała w 2013 roku i na samym początku swojej działalności emitowała treści w YouTube. Jednak w 2020 roku Devin Nunes, oskarżył YouTube o cenzurę swoich treści i dlatego zaczął publikować swoje filmiki tylko na kanale Rumble. Dodatkowo niedawno okazało się, że użytkownicy chcący wejść na stronę Rumble, wpisując to hasło w Google, są kierowani do tzw. kanału Youtube Rumble, co nie spodobało firmie i doprowadziło do złożenia pozwu zbiorowego przeciw Google.
Utreon – alternatywa dla Youtube 2021
Dość młoda propozycja, ponieważ platforma ta powstała w 2019 roku. Została podzielona na 30 kategorii, w których można znaleźć coraz więcej różnych propozycji. Serwis podpowiada również te kanały, które odwiedzasz najczęściej. Wszystko zapowiada się naprawdę wspaniale. Trzeba tylko czekać aż portal podejmie decyzję o zasięgu lokalnym. Dostępna jest aplikacja mobilna Utreon, ale tylko na system iOS.
Vimeo
Serwis ten jest starszy od YouTuba o około rok. Na samym początku wszelkie filmiki były udostępniane przez prywatnych użytkowników. To, co jest niebagatelną zaletą Vimeo, to fakt, że udostępniane filmiki nie są amatorskie. Możesz wykupić subskrypcję platformy za 64 zł na miesiąc. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że wówczas ani właściciel filmu, ani osoba go oglądająca nie zobaczy żadnych reklam. Jest to również jedno z nielicznych miejsc z materiałami w rozdzielczości 8K.
BitChute – odpowiednik Youtube bez cenzury
Jest to dość specyficzna platforma, w której prezentowane są treści, na które YouTube by się nie zgodził. Mowa głównie o teoriach spiskowych, przedstawianie głośno swoich poglądów, czy nawet szerzenie mowy nienawiści. Miesięcznie portal ten generuje około 20 mln odsłon. Twórcy zarabiają tu na tym, że oglądający ich użytkownicy mogą za pomocą PayPala, przesłać im jakiekolwiek pieniądze. BitChute nie zarabia na reklamach.
ItemFix (wcześniej LiveLeak)
Platforma pochodząca z Wielkiej Brytanii, która zamieszczała głównie treści związane z wydarzeniami gospodarczymi, społecznymi, konfliktami globalnymi oraz polityką. Nie brakowało tu również tematów związanych z religią, ale i rozrywką. Jeśli kogoś interesowały treści, które są często kasowane przez YouTube, to znalazł je na LiveLeak. Platforma została zamknięta w maju 2021 roku z powodu zbyt dużej ilości kontrowersyjnych i brutalnych treści. W jej miejsce powstała nowa ItemFix.
Może Cię zainteresować: