Czy istnieje alternatywa dla Instagrama? Najlepsze aplikacje podobne do Insta

29.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Czy istnieje alternatywa dla Instagrama? Najlepsze aplikacje podobne do Insta
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Co zamiast Instagrama? To pytanie zadaje sobie coraz więcej użytkowników korzystających z tego portalu społecznościowego. Poszukiwania alternatywy wynikają z kilku powodów. Przede wszystkim nie każdemu podobają się zmiany w regulaminie prywatności Instagrama i fakt, że został przejęty przez Facebooka. Niektóre osoby są już znudzone serwisem i po prostu szukają czegoś innego. Jeśli i Ty chcesz wiedzieć, czy istnieją aplikacje lub strony podobne do Instagrama, koniecznie zapoznaj się z poniższym materiałem.

Alternatywa dla Insta, ale bez retuszowanych zdjęć
bereal
Aplikacja BeReal – jak działa Instagram bez filtrów i sztucznego pozowania?

Co to jest Instagram?

Obecnie jest to najpopularniejsza aplikacja fotograficzna i filmowa, oferująca wiele filtrów i innych dodatków, dzięki którym urozmaicisz dodawane materiały.

Założenie konta na Instagramie jest całkowicie darmowe i dostępne dla smartfonów z systemem iOS lub Android. Z portalu skorzystasz również poprzez przeglądarkę internetową.

Instagram powstał w 2010 roku i korzystają z niego celebryci, jak i prywatni użytkownicy. Firmy chętnie wykorzystują portal do promowania swoich działalności. Serwis dostępny jest w 33 wersjach językowych.

Zobacz w jaki sposób przerabiać zdjęcia na Instagramie:
Jak przerabiać zdjęcia na Instagram? Instafiltry i instagramowe aplikacje do zdjęć
alternatywa dla Instagrama

10 najlepszych aplikacji podobnych do Instagrama

W poniższym materiale znajdziesz darmowe i płatne alternatywy dla Instagrama, z którymi warto się zapoznać.

Tumblr – aplikacja do mikroblogowania

Tumblr aplikacja zamiast Instagrama

Choć znajduje się w pierwszej 10 najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie, to jednak nigdy nie zdobył takiej popularności jak Instagram czy Facebook. Znany jest jako platforma do mikroblogowania, na której znajduje się około 425 tys. blogów. Tumblr pozwala na zamieszczanie zdjęć, filmów i linków do innych stron internetowych. Treści te mogą być udostępniane znajomym i obserwującym. Twoje posty mogą być polubione i subskrybowane przez innych użytkowników. Jeśli chcesz, możesz prowadzić tu kilka blogów jednocześnie i nawiązać nowe znajomości. Serwis ten jest jednym ze starszych tego typu portali – powstał w 2007 roku.

500px – aplikacja dla pasjonatów fotografii

500px zamiast Instagrama

Platforma stworzona dla pasjonatów fotografii cyfrowej. Zrzesza użytkowników z ponad 195 krajów, którzy mogą pochwalić się swoimi perfekcyjnymi zdjęciami. Możesz tu zaprezentować swoje prace, jak i zainspirować się efektami innych osób. Bezpośrednio ze smartfona prześlesz zdjęcie w pełnej rozdzielczości, gdy tylko będziesz na to gotów. Dodatkowo serwis 500px pozwala na dzielenie się informacją zwrotną na temat dodanych prac. Jeśli interesuje Cię dołączenie do grupy ludzi, którzy poważnie podchodzą do fotografii, koniecznie zapoznaj się z 500px. Za darmo dodasz 20 zdjęć tygodniowo. Będąc użytkownikiem darmowego konta, masz do dyspozycji 1 GB transferu. Zwiększenie go wymaga opłacenia abonamentu.

Snapchat – najlepsza alternatywa dla Instagrama

Snapchat alternatywa dla Instagrama

Aplikacja ta z pewnością jest dobrą alternatywą, ponieważ wiele funkcji serwisu zostało skopiowanych dla Instagrama po to, aby użytkownicy z niego nie odchodzili. Snapchat służy głównie do dodawania krótkich historyjek wideo w czasie rzeczywistym. Nie mogą one trwać dłużej niż 10 sekund. Oprócz tego serwis pozwala na dodawanie zdjęć, nakładanie filtrów, podpisów i rysunków. Każdy wysłany film lub zdjęcie ulega samozniszczeniu. Snapchat umożliwia również rozmowy wideo oraz głosowe, relacje z wydarzeń, udostępnianie materiałów komercyjnych, korzystanie z czatu i My Story, inaczej Snapstory. Dzięki tej funkcji użytkownik może udostępnić zbiór zdjęć, które będą widoczne dla innych przez 24h. Aplikacja jest prosta i darmowa, działa na smartfonach oraz tabletach.

TikTok – aplikacja do wideo zamiast Instagrama

TikTok zamiast Instagrama

Aplikacja mobilna TikTok służy głównie do tworzenia i udostępniania krótkich filmików. Pozwala użytkownikom wybierać w przeróżnych dźwiękach i fragmentach utworów oraz dodawać specjalne filtry. Filmiki mogą dotyczyć każdej tematyki, nie mogą być krótsze niż 15 sekund i dłuższa niż 60. Najczęściej użytkownicy wykorzystują tę aplikację do przesyłania śmiesznych lub tanecznych wideo. Każdy klip, który przypadnie Ci do gustu, możesz polubić. Aplikacja dostępna jest na smartfony i na komputer. TikTok stawia na wolność wyboru i kreatywność. Każdy użytkownik jest w stanie znaleźć tam co nieco dla siebie.

Facebook – popularna alternatywa dla Instagrama

Facebook czy Instagram

Najpopularniejszy na świecie serwis społecznościowy, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Z pewnością stanowi alternatywę dla Instagrama, który właściwie do niego należy. Oba portale płynnie ze sobą współpracują. Facebook różni się od Instagrama tym, że umożliwia publikowanie dłuższych postów, tworzenie wydarzeń, dodawanie w komentarzach gifów, zdjęć oraz linków. Użytkownicy Instagrama są bardziej skupieni na wrażeniach wizualnych, natomiast odbiorcy na Facebooku bardziej interesują się przepływem informacji i merytorycznymi treściami.  

Flickr – aplikacja dla zapalonych fotografów

Flickr zamiast Instagrama

Aplikacja będąca kolejną opcją dla zapalonych fotografów, którzy chcą nie tylko dzielić się swoimi dziełami i przechowywać je, ale również sprzedawać. Oprócz tego osoby korzystające z Flickr mogą śledzić innych użytkowników, zapisywać ich dzieła w ulubionych i komentować. Dodatkowo można uczestniczyć w grupach dyskusyjnych i wyszukiwać w nich zdjęcia. Każda fotografia opisana jest przynależnymi do niej tagami oraz informacją, do jakich grup należy. Portal ten jest całkowicie bezpłatny.

Pinterest – tablice tematyczne ze zdjęciami z Internetu

Pinterest aplikacja zamiast Insta

Pozwala dodawać zdjęcia swoje, jak i te znalezione w Internecie. Można je katalogować i trzymać w zakładce z ulubionymi fotografiami. Portal umożliwia tworzenie swoich personalnych tablic tematycznych i zarządzanie nimi. Dzięki temu nie trzeba zapisywać zdjęć na swoim komputerze. Ten serwis społecznościowy ma około 1,5 mln aktywnych, polskich użytkowników. Korzystają z niego nie tylko osoby prywatne, ale również firmy, organizacje pozarządowe i kulturalne. Pinterest pozwala przypinać na dashboardzie nie tylko zdjęcia, ale również filmy. Serwis umożliwia dodanie do 100 tys. pinów oraz komentowanie i polubienie pinów, które wpadły Ci w oko.

VSCO – aplikacja do edytowania zdjęć

VSCO alternatywa dla Instagrama

Medium społecznościowe znane bardziej jako edytor zdjęć. Umożliwia udostępnianie filmów i fotografii. VSCO oferuje kilka efektów specjalnych i filtrów. Zdjęcia mogą być poddawane edycji na kilku warstwach, podobnie jak w Photoshopie, nawet na smartfonie. Serwis stawia na dopracowane zdjęcia, a nie, tak jak to jest często w przypadku Instagrama, na relacjonowanie swojego życia. Fotografie i filmy możesz publikować w formacie Stories lub edytować i wrzucać na inne portale społecznościowe. Aplikacja jest całkowicie darmowa. Przeczytaj również o popularnym trendzie i dowiedz się Kim jest VSCO Girl?

Vero – ciekawa aplikacja True Social

Vero zamiast Instagrama

Serwis skupia się na udostępnianiu zdjęć i filmów, opierając się o zapewnienie prywatności swoim użytkownikom. W głównej mierze chodzi o możliwość wyboru, kto ma widzieć udostępniane przez nas materiały. Do każdego zdjęcia możesz dodać filtry lub efekty. Aplikacja ta jest inaczej nazywana jako True Social, nie bazuje na reklamach i algorytmie, którego zadaniem jest dobranie dla Ciebie indywidualnych treści. Dodatkowo nie zbiera danych o swoich użytkownikach. Znajomych i śledzących Cię użytkowników możesz podzielić na kategorie, co ułatwia dzielenie się tworzonymi przez Ciebie materiałami. Dziś portal Vero ma już około 3 mln użytkowników.

Twitter – aplikacja do dyskusji zamiast Instagrama

Twitter zamiast Instagrama

Ta platforma społecznościowa pozwala swoim użytkownikom na komunikowanie się z innymi za pomocą krótkich wiadomości, inaczej nazywanych Tweetami. Tworząc własne Twitty, masz możliwość dodawać do nich zdjęcia, które wcześniej możesz edytować, dzięki kilku filtrom. Znajdziesz tu najważniejsze newsy z całego świata. Wchodząc w dyskusje z innymi użytkownikami, możesz korzystać nie tylko ze zdjęć, ale również filmów i gifów. Twitter wysyła powiadomienia o tym, kto zaczął Cię obserwować, kto polubił i udostępnił Twój Tweet, a także otrzymasz informację, kiedy ktoś wspomni o Tobie w swoim wpisie. Umożliwia prowadzenie prywatnych rozmów, a także tworzenie własnych grup. 

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.