Alternatywa dla Facebooka. Najlepsze serwisy społecznościowe

23.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Alternatywa dla Facebooka. Najlepsze serwisy społecznościowe
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wiele osób nie wyobraża sobie korzystania z innych portali społecznościowych niż Facebook. Warto jednak wiedzieć, że istnieją alternatywy, które mogą nam się spodobać. Facebook jest platformą wielotematyczną, podczas gdy wiele innych portali społecznościowych zostało stworzonych raczej dla zamkniętych grup tematycznych, np. dla fanów gier, gotowania czy fotografii. Z artykułu dowiesz się, jakie są najlepsze serwisy społecznościowe, które mogą zastąpić Facebooka.

Czym jest Facebook?

Historia Facebooka rozpoczęła się w 2004 roku, a jego twórcą jest Mark Zuckerberg. Projekt powstał na Uniwersytecie Harvarda, aby umożliwić studentom łatwą komunikację. Jednak już we wrześniu 2006 roku oficjalnie został ogłoszony serwisem społecznościowym.

Dziś portal nadal uznawany jest za najpopularniejszy na świecie, chociaż w ostatnim czasie zauważa się zjawisko porzucania go przez młodszych użytkowników dla nowszych serwisów. Póki co, ich liczba jest jeszcze zbyt niska, aby zauważyć zmianę układu sił na rynku serwisów społecznościowych.

Z danych z 2021 roku wynika, że globalnie z Facebooka korzysta ok. 2,8 mld użytkowników w każdym miesiącu. W Polsce jest to około 21,5 mln osób, a najliczniejszą grupę stanowią użytkownicy w wieku od 25 do 34 lat.

W dniu 5 października 2021 roku doszło do jednej z większych awarii Facebooka, trwającej ponad 6 godzin. Problemy mocno zaniepokoiły użytkowników, a wielu z nich zaczęło zastanawiać się nad alternatywami dla tego serwisu społecznościowego.

Komunikatory internetowe, które mogą zastąpić Messengera
Co zamiast Messengera Facebooka?
Najlepsze komunikatory internetowe 2024 – TOP 10

Co zamiast Facebooka? Media społecznościowe lista

Instagram – portal społecznościowy ze zdjęciami

alternatywa dla facebooka instagram
https://www.instagram.com

W 2021 roku liczba użytkowników Instagrama przekroczyła miliard miesięcznie. Z badań wynika, że zdjęcie umieszczone na tym portalu zwiększa zaangażowanie użytkowników o 23% bardziej niż zdjęcie wrzucone na Facebooku. W 2012 roku Instagram został wykupiony przez Facebooka. Sukces serwisu wynika z atrakcyjnego, wizualnego przekazu.

Twitter – najszybsze źródło informacji

alternatywy facebook twitter

O ile w przypadku Facebooka mechanizm jego działania opiera się na “dłuższej” komunikacji ze znajomymi, o tyle jeśli chodzi o Twittera mamy tu do czynienia z krótkimi komunikatami, tzw. tweetami. Chodzi tu głównie o przekazywanie ważnych, ale bardzo krótkich komunikatów, niekiedy podkreślonych zdjęciami.

Więcej przeczytasz w artykule Co to jest Twitter i czy warto na nim być?

LinkedIn – portal społecznościowy do budowania sieci zawodowej

biznesowy facebook linkedin
https://pl.linkedin.com

Platforma ta służy głównie do nawiązywania więzi zawodowych. Tutaj przedstawimy swoje portfolio i CV. Mamy też możliwość zbudowania zaufanego i profesjonalnego wizerunku. Serwis jest nie tylko najlepszym miejscem do poszukiwania pracy, ale i znalezienia pracownika.

Dowiedz się więcej o możliwościach LinkedIn i dlaczego warto z niego korzystać.

MeWe – Facebook bez reklam i z lepszą prywatnością

co zamiast fb mewe
https://mewe.com

Portal bardzo podobny do Facebooka, jednak stawia na zwiększoną prywatność, dlatego też dane osobiste użytkowników nie podlegają tu sprzedaży. Dodatkowo wprowadzono Kartę Praw Prywatności, której nie znajdziemy nigdzie indziej. Nie ma tu reklam i użytkownicy mają możliwość skorzystania ze swobody wypowiedzi, nawet jeśli ich opinia nie należy do zbyt “popularnych”.

Gab – Twitter dla zwolenników Trumpa

alternatywa dla facebooka gab
https://gab.com

Serwis powstał z myślą o skrajnie prawicowych użytkownikach. Kojarzony jest z ludźmi o dość jednostronnych poglądach. Uznawany jest za odpowiednik Twittera, tyle że bez cenzury wypowiedzi. Jedni użytkownicy uważają, że jest to najlepsze narzędzie prewencyjne, a inni, że stanowi dobre miejsce na szerzenie przemocy w rzeczywistym świecie.

Parler – prawicowy Twitter

alternatywa dla facebooka parler
https://parler.com/

Kolejny portal społecznościowy, który ma być alternatywą dla Twittera. Stworzony dla osób o konserwatywnych poglądach. Nie cenzuruje wypowiedzi swoich użytkowników, nie weryfikuje faktów treści. Niestety Parler słynie z dużej ilości teorii spiskowych i antysemityzmu.

YouTube – największa społecznościowa platforma wideo

co zamiast facebooka youtube
https://www.youtube.com

Miejsce to oferuje mnóstwo rozrywki w formie wideo i audio. Właściwie na Youtube można znaleźć dziś wszystko. To nie tylko popularna platforma społecznościowa, ale jedna z najpopularniejszych wyszukiwarek – zaraz po Google. W tym miejscu możemy dzielić się emocjami za pomocą filmów.

Pinterest – zbieranie inspiracji z internetu

alternatywa dla fb pinterest
https://pl.pinterest.com

Serwis społecznościowy będący tablicą inspiracji. Wchodząc na ten portal można odnieść wrażenie, że patrzymy na tablicę korkową z pomysłami na obiad czy aranżację domu. Nie jest to portal, który stawia na nawiązywanie znajomości, ale raczej na wymianę inspiracji i pomysłów.

TikTok – fenomen krótkich filmików

Tiktok

Jeden z młodszych serwisów społecznościowych, który zdobywa coraz większą grupę zainteresowanych. Stawia na publikację bardzo krótkich filmików, których tworzenie opiera się o różnorodne filtry i naklejki. Aplikacja ta pozwala na szybkie zyskanie popularności. Na ekranie głównym znajdujemy treści dla siebie, podpowiadane przez TikToka.

Więcej w artykule Co to jest TikTok? Czy tak aplikacja przebije popularnością Instagram i FB?

Czy Facebook się kończy?

W Internecie można znaleźć coraz więcej nagłówków dotyczących tego, że czas Facebooka się kończy. Dlaczego? Wynika to z tego, że Mark Zuckerberg chce, aby jego działania nie były powiązane tylko z samym Facebookiem jako portalem społecznościowym. Chce pokazać światu, że jego marka zajmuje się wieloma innymi rzeczami.

facebook metaverse

Tak więc nazwa Facebook pozostanie, ale cała marka założyciela tego serwisu, zmieniła nazwę na Meta. Poszczególne produkty Zuckerberga będą się więc wciąż nazywać tak samo, ale np. podczas wejścia w aplikację Facebooka, zobaczymy napis “from Meta”, który oznacza, że serwis społecznościowy należy do megakorporacji, tak samo jak np. Instagram czy WhatsApp.

Może Cię zainteresować

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.