Allegro Lokalnie – co to jest? Czym różni się od Allegro?

25.02.2022 |
| Clock Przeczytasz w 7 Minuty
Allegro Lokalnie – co to jest? Czym różni się od Allegro?
Przeczytasz w 7 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zapewne przynajmniej część z naszych czytelników słyszała już o Allegro Lokalnie. Serwis wystartował w 2019 roku, w założeniu będąc bardziej proekologiczną i odpowiedzialną społecznie wersją swojej macierzystej platformy. Zgodnie z wizją twórców ma on umożliwić dotarcie do unikalnych produktów na drodze lokalnej wymiany dóbr. Jak jednak jest w rzeczywistości? Opinie o Allegro Lokalnie dostrzegają pozytywy, jak i niedociągnięcia nowego gracza na rynku e-commerce. Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji do dorzucenia swojej cegiełki w tym generalnym zestawieniu, niniejszy artykuł może okazać się dla Was pomocny.

Co to jest Allegro Lokalnie?

Allegro Lokalnie to portal od Allegro, który powstał w 2019 roku. Jego założeniem jest wsparcie lokalnych inicjatyw oraz zapewnienie dostępu do unikalnych ofert produktów – często z drugiej ręki. Jak to osiągnięto?

U podstaw wizji zaproponowanej przez twórców leży model biznesowy, bazujący na sprzedaży dokonywanej z udziałem indywidualnych użytkowników.

allegrolokalnie.pl

Aby wystawić ogłoszenie, wystarczy posiadać zarejestrowane i aktywowane konto na Allegro – również to firmowe (nie ma więc mowy o pełnej niezależności platformy względem jej pierwotnej odsłony). Po stronie sprzedawców nie dominują już przedsiębiorcy, ale osoby fizyczne, często chcące po prostu pozbyć się rzeczy, które zalegają w ich domach.

Każdy użytkownik może mieć przypisanych do swojego konta maksymalnie 200 ogłoszeń – niezależnie od sposobu ogłoszenia (za darmo / Kup teraz / licytacja). Wyjątek stanowi w tym zakresie kategoria Motoryzacja, dla której przewidziano limit 10 ogłoszeń. Wszystkie one pozostają aktywne do czasu sprzedaży przedmiotu lub zamknięcia ogłoszenia przez samego oferenta.

Dlaczego „lokalnie”?

Człon “lokalnie” pociąga zaś za sobą możliwość odbioru osobistego towaru – nierzadko jest to po prostu najdogodniejsza (i najbezpieczniejsza) forma dostawy. Platforma nie zamyka się jednak na alternatywne rozwiązania. Nie ogranicza również zasięgu ofert, domyślnie prezentując te z całej Polski.

Zmniejszenie dystansu między sprzedającym a kupującym zauważalne jest również na poziomie komunikacji – w przypadku skorzystania z opcji darmowych ogłoszeń (będących obok Kup teraz i licytacji jednym ze sposobów ogłaszania się w serwisie). Wówczas zarówno kontakt, jak i sama płatność realizowane są niezależnie względem platformy.

Allegrolokalnie.pl działa w wielu, regionalnych odsłonach językowych – oprócz języka polskiego użytkownikom udostępniono możliwość korzystania z serwisu w języku kaszubskim, śląskim, w gwarze poznańskiej, warszawskiej i łódzkiej.

Platforma posiada swój odpowiednik w postaci aplikacji mobilnej, co znacznie ułatwia cały proces sprzedażowy. Powiązania z pierwowzorem – Allegro – zauważalne są zaś na poziomie widoczności ogłoszeń – te zamieszczone w lokalnej wersji serwisu wyświetlają się również na ,,zwykłym’’ Allegro.

allegro lokalnie co to

Czym Allegro Lokalnie różni się od Allegro.pl?

Skoro wiemy już, co to jest Allegro Lokalnie, pora na wskazanie podstawowych różnic między nim a jego macierzystą platformą – Allegro. Wśród nich znajdują się te w zakresie:

 1. widoczności ogłoszenia: te zamieszczane na Allegro widoczne są wyłącznie tam, podczas gdy te publikowane w ramach Allegro Lokalnie wyświetlają się również na Allegro;
 2. rodzaju ogłoszeń, jakie można zamieszczać: bezpłatne, Kup teraz, licytacja – w Allegro Lokalnie; Kup teraz, licytacja oraz ogłoszenia nietransakcyjne i usługi – w Allegro;
 3. ilości aktywnych ogłoszeń: 200 na jednym koncie (wyj. Motoryzacja – tutaj maksymalnie 10) w ramach Allegro Lokalnie; 200 000 w ramach Allegro;
 4. poziomu rozbudowania formularza wystawiania – ten dla sprzedawców z lokalnego Allegro jest uproszczony – nie wymaga wskazywania na warunki zwrotów i reklamacji oraz na inne dodatkowe parametry;
 5. możliwości prowadzenia negocjacji, która istnieje tylko w przypadku sprzedaży na Allegro Lokalnie;
 6. możliwości oceny sprzedaży, której nie przewidziano w przypadku Allegro Lokalnie;
 7. rodzajów i ilości odznak, przyznawanych sprzedawcom – w przypadku Allegro Lokalnie do dyspozycji mamy ich aż cztery: Zweryfikowany użytkownik, Aktywnie sprzedaje, Lokalny społecznik oraz staż na Allegro; w ramach Allegro funkcję tę pełni program “Super Sprzedawca”;
 8. ofert Allegro Smart!, które nie występują na omawianej platformie;
 9. możliwości korzystania z API do integracji z narzędziami do zarządzania sprzedażą, którą oferuje jedynie Allegro;
 10. sposobu promowania ofert, który w przypadku omawianej platformy sprowadza się do opcji wyróżnienia ogłoszenia; Allegro oprócz niej przewiduje zaś dodawanie Monet, Wyróżnienie Elastyczne, Pakiet Promo lub Promowanie na stronie działu;
 11. możliwości zakupu na raty, której nie przewidziano w przypadku zakupów lokalnych;
 12. charakteru opisu przedmiotu, którego sporządzenie obowiązkowe jest jedynie dla sprzedawców ogłaszających się na Allegro;
 13. możliwości dodawania opcji Kup teraz do licytacji oraz ustawiania ceny minimalnej – przewidzianej jedynie dla sprzedawców na Allegro;
 14. dostępnych form wsparcia inicjatyw non profit – w przypadku Allegro Lokalnie zysk ze sprzedaży przekazać można na lokalną zbiórkę, podczas gdy użytkownikom Allegro udostępniono możliwość sprzedaży w serwisie charytatywni.allegro.pl.
co to allegro lokalnie

Jak sprzedawać na Allegro Lokalnie?

Jak wystawić przedmiot na Allegro Lokalnie? W pierwszej kolejności należy posiadać zarejestrowane i aktywne konto na Allegro (zwykłe lub firmowe). Jak zostało bowiem wspomniane, platformy te są ze sobą powiązane na poziomie funkcjonowania.

Poniżej prezentujemy poradnik, przedstawiający krok po kroku, jak sprzedać na Allegro Lokalnie wybrany przedmiot. Przedstawia się on następująco:

 1. Zaloguj się na konto.
 2. Przejdź do formularza wystawiania i wypełnij jego kolejne pola (zdjęcie, nazwa, opis, kategoria, stan przedmiotu, cena, lokalizacja, metoda dostawy).
 3. Wybierz typ ogłoszenia – do wyboru masz:
  • ogłoszenie z opcją Kup teraz – w ramach którego możesz samodzielnie oznaczyć cenę i koszty dostawy, a kupujący otrzyma do dyspozycji możliwość wygodnej zapłaty online,
  • ogłoszenie z licytacją – umożliwiające, jak sama nazwa wskazuje, utworzenie licytacji z oznaczoną ceną minimalną oraz uiszczenie należności przez system Allegro,
  • darmowe ogłoszenie – novum w ramach serwisu, umożliwiające zamieszczenie w nim informacji o ofercie bez konieczności uiszczania jakichkolwiek opłat od wystawienia czy sprzedaży; zarówno kontakt między sprzedającym a kupującym, jak i finalizacja transakcji odbywają się wówczas poza platformą,
 4. Kliknij “wystaw jako” w realizacji ostatniego kroku sprzedaży.

Jak kupować na Allegro Lokalnie?

Zakup na platformie przebiega dość intuicyjnie, a jego kolejne kroki uzależnione są od rodzaju ogłoszenia, wybranego przez sprzedawcę.

Darmowe ogłoszenia

Jeżeli zdecydował się on na skorzystanie z opcji darmowego ogłoszenia, po znalezieniu przedmiotu, który Cię interesuje, skontaktuj się z nim za pośrednictwem chatu. Sama finalizacja transakcji odbywa się poza platformą.

W przypadku darmowych ogłoszeń nie aktualizuje się ochrona kupujących Allegro Lokalnie (przewidziana dla dwóch poniższych opcji sprzedaży). Kupujący mogą jednak wysłać do sprzedawcy prośbę o dodanie opcji Kup teraz do ogłoszenia. Służy temu specjalny przycisk, zamieszczony na stronie ogłoszenia – “Poproś o dodanie Kup teraz w ogłoszeniu”.

Kup teraz

W przypadku, gdy ogłoszenie wyposażono w funkcjonalność Kup teraz, proces zakupu jest bardziej zautomatyzowany:

 1. wybierasz przedmiot, który Cię interesuje,
 2. klikasz w Kup teraz,
 3. dokonujesz zapłaty online lub za pobraniem.

Licytuj

Licytacja na allegrolokalnie.pl przebiega w następujących krokach:

 1. wybierasz przedmiot, który Cię interesuje,
 2. proponujesz cenę, jaką jesteś w stanie zapłacić za produkt,
 3. jeżeli ktoś zaproponuje atrakcyjniejsze warunki cenowe, zostaniesz o tym powiadomiony,
 4. możesz przebić ofertę cenową innego użytkownika (punkty 3. i 4. mogą się zapętlać),
 5. jeżeli właśnie Twoja oferta okaże się najkorzystniejsza, zapłać za produkt online lub za pobraniem.
sprzedaż na allegro lokalnie

Jakie są prowizje na Allegro Lokalnie?

Samo wystawienie ogłoszenia na allegrolokalnie.pl jest co do zasady bezpłatne dla wszystkich rodzajów ogłoszeń. Opłaty od sprzedaży naliczane są zaś wyłącznie w przypadku skorzystania z opcji ogłoszenia Kup teraz lub licytacji. Co za tym idzie, korzystając z darmowych ogłoszeń, nie ponosimy w związku z tym żadnych opłat.

Opłaty za wystawienie w odniesieniu do opcji Kup teraz i licytacji występują wyłącznie dla poszczególnych kategorii produktowych:

 • Samochody,
 • Motocykle i quady,
 • Maszyny,
 • Przyczepy, naczepy,
 • Inne pojazdy i łodzie,

a ich wysokość uzależniona jest od pakietu: Lite, Turbo lub Nitro.

pakiety na allegro lokalnie

Opłaty za sprzedaż w ramach opcji Kup teraz lub licytacji wynoszą zaś 7,9% wartości przedmiotu, z wyjątkiem działu Elektronika, dla którego odsetek ten wynosi 4,9%. Mają one charakter bezzwrotny.

Prowizja na Allegro Lokalnie naliczana jest z chwilą zapłaty przez kupującego ceny sprzedaży w terminie 5 dni od zakupu – w przypadku płatności online lub z chwilą wypełnienia przez kupującego formularza opcji dostawy – w przypadku wyboru opcji płatności za pobraniem.

Historię opłat znaleźć można w zakładce “Rozliczenia z Allegro”, w ramach “Historii operacji”. Korzystając z tej samej zakładki, można je też uregulować.

Czy Allegro Lokalnie jest bezpieczne?

Bezpieczeństwo na Allegro Lokalnie zapewniane jest na kilku poziomach.

 1. Platformę wyposażono w system wychwytujący podejrzaną korespondencję, który czasowo ukrywa jej treść przed użytkownikiem. Jest ona następnie poddawana weryfikacji, co trwa kilka minut. Pozytywny co do poziomu bezpieczeństwa wynik umożliwia zapoznanie się z treścią; negatywny blokuje zaś do niej dostęp na stałe.
 2. Allegrolokalnie.pl udostępnia swoim użytkownikom szybkie płatności, które zwiększają poziom bezpieczeństwa obrotu.
 3. Możliwość osobistego odbioru i zapłaty niwelują ryzyko, związane z transakcjami zawieranymi na odległość.
 4. Konta sprzedawców są weryfikowane przed wystawieniem przez nich pierwszego produktu.
 5. Zakup od odznaczonych sprzedawców daje podwyższony poziom pewności co do bezpieczeństwa zawieranej transakcji.
 6. Program Ochrony Kupujących Allegro Lokalnie zapewnia rekompensatę dla nabywców, którzy nie otrzymali towaru lub otrzymali towar niezgodny z opisem, a następnie złożyli w terminie odpowiedni wniosek.

Oszustwa na Allegro Lokalnie

Nie oznacza to rzecz jasna, że powyższe mechanizmy gwarantują 100% pewności co do bezpieczeństwa transakcji. Oszustwa na Allegro Lokalnie niestety się zdarzają, dlatego też warto zachować czujność na ewentualne sygnały ostrzegawcze. Na co zatem zwrócić uwagę, aby zminimalizować ryzyko oszustwa na Allegro Lokalnie?

 1. Nie zawieraj transakcji poza platformą.
 2. Zdecyduj się na zamieszczenie w swoim ogłoszeniu opcji szybkich płatności.
 3. Unikaj sprzedawców, którzy oferują produkty na zamówienie, których nie posiadają w swoim asortymencie.
 4. Omijaj kupujących, którzy nalegają na finalizację transakcji poza oficjalnym kanałem płatności.
 5. Unikaj kupujących, którzy nalegają na wysyłkę towaru za granicę.
 6. Zwróć uwagę na podejrzane elementy wiadomości: posługiwanie się językiem obcym, łamaną polszczyznę, nietypowe znaki i litery, prośbę o podanie nr telefonu lub adresu mailowego, linki, prośby o podanie danych wrażliwych (numeru karty płatniczej, danych logowania do bankowości, PESEL-u).
 7. Nie udostępniaj nikomu danych logowania do swojego konta na allegrolokalnie.pl.
 8. Nie wysyłaj towaru, dopóki wpłata nie pojawi się w dedykowanej zakładce Allegro Lokalnie.
 9. Korzystaj z programu antywirusowego.
 10. W razie otrzymania wiadomości, która wzbudza Twój niepokój, skontaktuj się z obsługą platformy. Jak zgłosić oszustwo na Allegro Lokalnie? – Można to zrobić za pośrednictwem formularza lub przesłać podejrzaną wiadomość na adres phishing@allegro.pl.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.