Alert RCB – jakich zagrożeń dotyczy? Czy można go zablokować?
Od pewnego czasu użytkownicy telefonów komórkowych otrzymują powiadomienia SMS-owe o różnego rodzaju zagrożeniach, np. bardzo silnym wietrze lub możliwych podtopieniach. Nie wszyscy jednak mają świadomość, czym tak naprawdę jest alert RCB, kto go wysyła i w jakich sytuacjach może się pojawić. Sprawdź, co warto wiedzieć o systemie.
- Co to jest alert RCB?
- Kto odpowiada za wysyłanie RCB?
- W jakich sytuacjach jest wysyłany?
- Co z bezpieczeństwem danych?
- Jak wyłączyć alert RCB?
Co to jest alert RCB?
Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed różnego rodzaju zagrożeniami. Na terenie Polski działa od grudnia 2018 roku. Komunikat nie przekracza 160 znaków ze spacjami i nie wykorzystuje polskich znaków. Treść jest zwięzła i prosto skomunikowana, przykładowo:
- “Uwaga! Silne burze w nocy. Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Nie wychodź z domu jeśli nie jest to konieczne.”
- “Uwaga! Wieczorem przewidywany bardzo silny wiatr i burze w całym województwie. Unikaj otwartych przestrzeni, nie wychodź z domu jeśli nie jest to konieczne”.
- “Uwaga! Jutro w [nazwa miasta] spodziewana jest fala powodziowa na rz. [nazwa rzeki]. Jeśli mieszkasz blisko rzeki przygotuj się na ew. podtopienia. Stosuj się do poleceń służb”.
- “Uwaga! Akcja antyterrorystyczna w centrum [nazwa miasta]. Nie wychodź na ulicę i bezwzględnie stosuj się do poleceń służb”.
Powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach, które otrzymywane są między innymi z ministerstw, policji, straży pożarnej i granicznej, a także urzędów i instytucji centralnych, np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Również od urzędów wojewódzkich może pochodzić informacja, która wysyłana jest jako alert RCB.
Jak aktywować ten system? Nie jest to konieczne – osoby, które znajdują się na obszarze potencjalnej niebezpiecznej sytuacji otrzymują na swój telefon informacje dotyczące rodzaju zagrożenia, lokalizacji i jego źródła. Co ważne, nie jest istotne, z usług jakiego operatora korzystasz – każdy z nich zobowiązany jest do wysłania komunikatu. Jest to bezpłatne i nie są z tego tytułu naliczane żadne dodatkowe opłaty.
Kto odpowiada za wysyłanie RCB?
Za wysyłanie komunikatów odpowiada Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jest to instytucja odpowiedzialna za stałe monitorowanie sytuacji oraz zarządzanie kryzysowe na terenie Polski.
Organ ten formułuje ostrzeżenia, które trafiają do osób na zagrożonych obszarach jako alert bezpieczeństwa. System funkcjonuje 7 dni w tygodniu, przez całą dobę, można zatem otrzymać wiadomość o każdej porze. Dlatego nie zdziw się, gdy również w nocy otrzymasz alert RCB.
Lokalizacja wysyłania wiadomości zależy od obszaru zagrożenia – niekiedy Rządowe Centrum Bezpieczeństwa kieruje ją do mieszkańców konkretnego miasta, innym razem powiatu. Dlatego, jeśli zastanawiasz się “dlaczego nie dostaję alertu RCB”, gdy ktoś inny go otrzymał – prawdopodobnie w Twojej lokalizacji nie dzieje się nic groźnego lub dane zjawisko nie powoduje zagrożenia życia lub zdrowia.
Warto jeszcze dodać, w jaki sposób działa alert RCB. Operatorzy telefonii komórkowej wysyłają wiadomości SMS na wskazane przez dyrektora RCB obszary. Decyduje tutaj w zasięgu jakiej stacji bazowej (BTS) się znajdujesz.
W jakich sytuacjach jest wysyłany? Jakich zagrożeń dotyczy?
Alert dotyczy zdarzeń, które bezpośrednio zagrażają zdrowiu oraz życiu. Rozsyła się go tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, które mają miejsce na danym obszarze. Uwzględnione są wszystkie groźne zjawiska atmosferyczne, które stanowią ryzyko dla człowieka, a także katastrofy lub sytuacje krytyczne, spowodowane przez czynnik ludzki.
Z jakich powodów najczęściej wysyłany jest alert RCB?
- Smog.
- Burze.
- Wichury.
- Powodzie.
- Epidemie.
- Pożary.
Inne sytuacje to także terroryzm czy skażenie radiacyjne lub chemiczne. Po otrzymaniu komunikatu należy postępować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.
Co z bezpieczeństwem danych?
Alert nie narusza bezpieczeństwa danych – wiadomości są wysyłane przez operatorów sieci komórkowych, z którymi użytkownicy zawarli wcześniej umowę.
Zadaniem, jakie stoi przed nim, to jedynie informowanie o potencjalnym niebezpieczeństwie w danej lokalizacji.
Alert RCB – jak wyłączyć i czy to w ogóle możliwe?
Alertu bezpieczeństwa nie można wyłączyć – jest on wysyłany tylko w nadzwyczajnych sytuacjach i ma na celu pomóc uniknąć zagrożenia lub zminimalizować jego potencjalne skutki. Wiadomości otrzymują wszyscy bez wyjątku i nie ma możliwości, aby zrezygnować z odczytywania komunikatów. Jeśli bardzo nie lubisz otrzymywania tego typu wiadomości, możesz skorzystać z możliwości, jakie daje Ci Twój telefon komórkowy i zablokować numer, z którego wysyłane są alerty RCB. Jednak szczerze nie polecamy tego robić – powiadomienia mogą istotnie przyczynić się do uniknięcia różnego rodzaju niebezpieczeństw. Lepiej wiedzieć na bieżąco, jak kształtuje się sytuacja w obszarze, na którym się znajdujesz i w razie ryzyka podjąć wcześniej odpowiednie kroki.
Może Cię zainteresować: