Albicla – polska alternatywa dla FB, czy piękna katastrofa?
Serwis Albicla.com powstał na potrzeby środowiska prawicowego, mocno związanego z Gazetą Polską. Założycielem jest Tomasz Sakiewicz – dziennikarz znany z konserwatywnych i kontrowersyjnych wypowiedzi. Na początku o serwisie mówiono w samych superlatywach, ponieważ miała być to przestrzeń do wolnego wypowiadania swojego zdania bez cenzury. Portal Albicla.com nie miał być skierowany tylko do osób z Polski, ale także z całego świata. Jak potoczyły się losy tego serwisu?
- Czym jest Albicla.com?
- Skąd pochodzi nazwa serwisu?
- Nieudany start polskiego Facebooka
- Albicla – memy
- Albicla pod koniec 2021 roku
Czym jest Albicla.com?
Portal Albicla.com miał być polską odpowiedzią na Facebooka. Wystartował 20 stycznia 2021 roku i pozwalał na pełna swobodę wypowiedzi, które nie miały być cenzurowane, a użytkownicy nie mieli być za nie banowani. Jedyne treści, które miały być usuwane, to te łamiące polskie prawo.
Data startu serwisu została przemyślana. Był to ostatni dzień rządów Donalda Trumpa, którego wielkim fanem jest założyciel serwisu. Napisał on nawet:
„Nie wszystkie funkcjonalności są gotowe, bo chcieliśmy uruchomić portal w ostatniej godzinie rządów lidera wolnego świata”.
Co to oznaczało dla użytkowników? Dostęp do nieprzygotowanego serwisu, który stwarzał problemy nawet podczas rejestracji. Ten aspekt i wiele innych doprowadziły do tego, że nikt poważnie nie podchodził do portalu.
Skąd pochodzi nazwa serwisu?
Nazwa serwisu Albicla, pochodzi od łacińskich słów “aquila alba” oznaczających „orła białego”. Istnieje jednak inna interpretacja nazwy portalu, która ma pochodzić od słów “All Be Clear”, czyli “wszystko jasne”.
Nieudany start polskiego Facebooka
Na serwis Albicla czekało wiele osób. Ambicje twórców portalu były bardzo duże, jednakże nie przełożyły się na jego funkcjonowanie. Tomasz Sakiewicz poinformował użytkowników, że “pewne niedociągnięcia” spowodowane były pośpiechem związanym z uruchomieniem portalu w ostatniej godzinie rządów Donalda Trumpa, czyli 20 stycznia 2021 roku.
W pierwszej chwili można pomyśleć “Ok, pewnie chodzi o małe niedociągnięcia”. Jednakże rzeczywistość była inna. Użytkownicy mieli problem już na etapie rejestracji. Maile aktywacyjne nie trafiały do nich od razu po podaniu danych do rejestracji, ale nawet po kilku godzinach. To jednak nie wszystko. Twórcy portalu pozwolili podawać użytkownikom dowolne dane do logowania, czyli nawet takie, które składały się z jednego znaku. Za pomocą jednego maila można było utworzyć wiele kont, co w konsekwencji doprowadziło do powstania mnóstwa fałszywych profili. Można więc było zapomnieć, o jakiejkolwiek weryfikacji kont.
Zabezpieczenia serwisu także pozostawiały wiele do życzenia, dlatego też wyciekły z niego dane użytkowników. Nie przyłożono także wagi do RODO i ciasteczek. W serwisie pojawiło się również wiele materiałów nawiązujących do pornografii, w tym dziecięcej.
Albicla – memy
Niestety, przez pośpiech i niedociągnięcia z tym związane, portal Albicla.com stał się pośmiewiskiem. Postawiono przed nim ogromne wyzwanie, ponieważ miał to być prawdziwy konkurent dla Facebooka, a tymczasem nie dorastał mu do pięt.
Regulamin Albicla był skopiowany ze strony Facebooka. Świadczy o tym głównie pozostawione w zbiorze zasad hiperłącze. Internauci nie pozostawili na portalu suchej nitki, przekazując sobie wzajemnie kolejne niedociągnięcia, z których tworzono memy, dość popularne w sieci.
Albicla pod koniec 2021 roku
Ilość użytkowników korzystających z portalu Albicla można sprawdzić, wchodząc na stronę i zerkając na logo. To właśnie przy nim dziś znajduje się liczba 78 tys. użytkowników. Jak na to, że w pierwszej połowie roku użytkowników było około 70 tys., można śmiało stwierdzić, że serwis ten nie jest zbyt popularny. Dziennie dołącza do niego kilku użytkowników, liczba interakcji jest dość niska i wciąż spada. Przyczyną może być trudny start, co przełożyło się na brak zaufania użytkowników do Albicla.com.
W sieci nie znajdziemy wielu informacji na temat portalu, więc wnioski na temat jego funkcjonowania i ewentualnego rozwoju można opierać tylko na własnych doświadczeniach. Podczas rejestracji wybieramy polską lub angielską wersję językową, a twórcy serwisu, ogłaszają, że niedługo dostępna będzie również i węgierska. Serwis Albicla.com jest darmowy.
Może Cię zainteresować: