Jak włączyć funkcję SOS w telefonie? Poradnik dla Androida i iPhone
Funkcja SOS w telefonie powstała z myślą o szybkim wezwaniu pomocy w awaryjnych sytuacjach, takich jak np. wypadek samochodowy. Z pomocą alarmu SOS w telefonie można błyskawicznie wysłać wiadomość nie tylko do kontaktów alarmowych, ale także odpowiednich służb (pogotowie ratunkowe, straż pożarna, policja). Jak działa funkcja SOS? Czy trzeba ją włączać, czy jest ona dostępna domyślnie? Odpowiadamy na te pytania w artykule.
- Jak działa funkcja SOS w telefonie?
- Jakie telefony mają alarm SOS?
- Jak włączyć alarm SOS w telefonie z Androidem?
- Alarmowe SOS w iPhone — jak włączyć?
- Kontakty alarmowe — jak skonfigurować?
- Telefony z funkcją SOS
- Kiedy warto korzystać z funkcji SOS w telefonie?
Jak działa funkcja SOS w telefonie?
Funkcja SOS w telefonie, inaczej zwana także alarmem SOS oraz funkcją emergency SOS umożliwia szybkie poinformowanie o nagłej lub awaryjnej sytuacji. Powiadomienia mogą być rozsyłane:
- do zaufanych kontaktów;
- do służb, takich jak pogotowie ratunkowe, straż pożarna czy też policja.
To, jak działa funkcja SOS, jest zależne od modelu posiadanego przez nas urządzenia. W niektórych przypadkach po aktywowaniu alarmu SOS w telefonie wystarczy kliknąć dwukrotnie dedykowany przycisk, który znajduje się na obudowie. W innych aktywowanie SOS w telefonie powoduje automatyczne wybranie numeru alarmowego (np. w Polsce jest to 112).
Niektórzy producenci telefonów poszli jeszcze o krok dalej, np. w nowszych iPhone’ach jest dostępna funkcja wykrywania wypadków. Działa to podobnie jak w smartwatchach dla seniorów — po wykryciu zaburzonego oddechu lub upadku funkcja emergency SOS wysyła automatycznie informację do odpowiednich służb ratunkowych. Nowsze telefony marki Apple umożliwiają także korzystanie z SOS w telefonie wtedy, gdy użytkownik jest poza zasięgiem sieci komórkowej czy Wi-Fi.
Jakie telefony mają alarm SOS?
Obecnie praktycznie wszystkie telefony oraz smartfony mają już wbudowaną funkcję alarmowego SOS, niezależnie od marki.
Poszczególne urządzenia różnią się sposobem aktywacji alarmu SOS w telefonie.
Jak włączyć alarm SOS w telefonie z Androidem?
Alarm SOS w telefonie aktywuje się z poziomu Ustawień. Przykładowo, w smartfonach marki Realme musimy wybrać kolejno zakładki:
Ustawienia -> Bezpieczeństwo i tryb alarmowy
Następnie możemy skonfigurować kontakty alarmowe oraz uzupełnić informacje medyczne, a także aktywować funkcje, takie jak:
- przycisk, który automatycznie wykona za nas połączenie alarmowe;
- automatyczne dzwonienie pod domyślny numer służb ratunkowych w ciągu 3 sekund po uruchomieniu alarmowego SOS;
- automatyczne wysyłanie wiadomości SMS z bieżącą lokalizacją do kontaktów alarmowych;
- automatyczne wysyłanie wiadomości SMS po 48 godzinach nieużywania włączonego telefonu.
Alarmowe SOS w iPhone — jak włączyć?
Aby aktywować funkcję SOS w telefonie marki Apple, trzeba wejść do zakładki Ustawienia i następnie Alarmowe SOS. W menu można aktywować:
- połączenie ze służbami ratowniczymi po szybkim, 5-krotnym naciśnięciu przycisku bocznego;
- uruchamianie alarmu SOS poprzez przytrzymanie i zwolnienie przycisku bocznego oraz przycisku głośności.
W nowszych modelach iPhone jest dostępne także ciche dzwonienie, czyli uruchomienie funkcji SOS w telefonie bez alarmów dźwiękowych i świetlnych.
Kontakty alarmowe — jak skonfigurować?
Skoro już wiemy, jak włączyć funkcję SOS w telefonie, warto jeszcze poznać sposób, w jaki dodaje się kontakty alarmowe, czyli numery telefonu do osób, które otrzymają wiadomość o sytuacji awaryjnej. Konfigurację przeprowadzimy z poziomu Ustawień, w obrębie zakładki Bezpieczeństwo i tryb alarmowy lub o podobnej nazwie.
Po wybraniu opcji Kontakty alarmowe/numery ICE (z języka ang. in case of emergency)wystarczy wskazać numery osób, do których ma zostać przesłana alarmująca wiadomość SOS. Treść wiadomości może zostać spersonalizowana.
Cyfrowa karta medyczna zawiera najważniejsze informacje o stanie zdrowia, takie jak np. grupa krwi, aktualnie przyjmowane leki czy też stwierdzone alergie i nadwrażliwości. Dane te są bardzo istotne z punktu widzenia służby ratunkowej, która będzie udzielać pomocy w nagłej sytuacji.
Telefony z funkcją SOS
Alarmowe SMS jest dostępne także w klasycznych telefonach przeznaczonych dla osób starszych. Aktywowanie funkcji emergency SOS jest w tym przypadku maksymalnie uproszczone — aby wywołać alarm, wystarczy nacisnąć specjalny, dedykowany przycisk, który znajduje się na obudowie telefonu. Tego typu rozwiązania wprowadziły na rynek np. firmy myPhone oraz Oukitel.
Kiedy warto korzystać z funkcji SOS w telefonie?
Z alarmu SOS w telefonie należy korzystać w wielu różnych sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Jest ona przydatna:
- kiedy doszło do wypadku samochodowego (z funkcji SOS w telefonie może skorzystać zarówno ofiara, jak i świadek);
- kiedy posiadacz telefonu (np. osoba starsza lub chorująca na serce) nagle zasłabnie;
- podczas uprawiania sportów ekstremalnych;
- w przypadku, gdy z powodu silnej reakcji alergicznej, udaru mózgu lub zawału serca potrzebna jest pilna pomoc medyczna;
- w sytuacjach, gdy jesteśmy ofiarą przemocy fizycznej lub napadu;
- w sytuacji zgubienia się w obcym terenie;
- w trudnych warunkach pracy, kiedy istnieje zwiększone ryzyko wypadku (np. podczas pracy z instalacjami elektrycznymi).
Może Cię zainteresować: