Aplikacje do sprawdzania cen paliw. Lista promocji na paliwo na stacjach
Wraz z rosnącymi cenami paliwa wiele osób zaczyna szukać możliwości zaoszczędzenia na stacji benzynowej. Ciężko jest jednak sprawdzić, ile kosztuje paliwo na różnych stacjach benzynowych. Aby dowiedzieć się, gdzie tanio tankować można natomiast skorzystać ze wsparcia nowoczesnych technologii. Dziś każdy z nas nosi w kieszeni mały komputer z dostępem do sieci. Sprawdziliśmy więc, jaka aplikacja do sprawdzania cen paliw pomoże zaoszczędzić, gdy podjedziemy do dystrybutora. Każda zaproponowana w tym tekście porównywarka cen paliw na stacjach pokaże aktualne ceny paliw.
- Co składa się na cenę paliwa?
- Jak sprawdzić ceny paliw online?
- Aplikacje do sprawdzania cen paliw
- Promocje na paliwo na stacjach
Co składa się na cenę paliwa?
Wiele osób zastanawia się, czemu ceny paliw rosną. Wpływ na to ma kilka czynników, niektóre z nich są globalne, inne zależą od polityki rządu. Od czego zależy cena paliwa? Na początku trzeba wydobyć główny składnik używany do produkcji paliwa – ropę naftową. Cena na światowych giełdach podawana jest za jednostkę, jaką jest baryłka ropy (ma około 159 litrów). Ceny baryłki ropy stale się zmieniają, na co wpływ ma globalna sytuacja w polityce i gospodarce. Następnie ropa naftowa trafia do rafinerii, gdzie jest przetwarzana do formy paliwa, oleju, smaru, asfaltu i innych substancji. Cena paliwa pozyskiwanego z rafinerii jest jednak zaledwie około połową ceny paliwa na stacjach.
Jeśli zastanawiasz się więc, czemu ceny paliw rosną, sprawdź zarówno informacje o globalnej gospodarce, a także działania podejmowane obecnie przez polskie władze. Na ceny paliwa na stacjach ostatecznie wpływ ma również marża samego sprzedawcy, Mimo, że cena za baryłkę ropy, czy podatki i pozostałe opłaty są dla wszystkich stacji benzynowych takie same, ceny mogą różnić się właśnie w zależności od ustalonej przez właściciela stacji marży.
Jak sprawdzić cenę paliwa online?
Od połowy 2021 roku najprostszym sposobem na sprawdzenie, ile kosztuje paliwo, jest wejście do aplikacji Mapy Google. To tam znajdziesz aktualne ceny paliw dla stacji, które udostępniają taką informację. Jest to świetny sposób, by dowiedzieć się, gdzie tanio tankować w okolicy, w której się znajdujesz. Cena widoczna jest już w widoku mapy, zwykle dla paliwa 95 i ON. Dostępne w Google Maps ceny paliw są zwykle aktualne dla wszystkich większych stacji (Orlen BP, Cirkle K, Shell, itp.).
Inną opcją jest wejście na stronę porównywarki cen paliw na stacjach. Gdzie znaleźć ceny paliw na stacjach? Możesz wejść na stronę CenyPaliw.pl. W zakładce “Paliwa” na stronie AutoCentrum znajdziesz natomiast średnie ceny paliw dla poszczególnych województw. W tym miejscu zobaczysz też, co z cenami paliw działo się na przestrzeni ostatnich tygodni
Aplikacje do sprawdzania cen paliw
Posiadacze smartfonów mogą sprawdzać aktualne ceny paliw na stronach internetowych porównywarek, w Mapach Google lub w dedykowanych aplikacjach. Ta ostatnia opcja jest bardzo wygodna, a niektóre aplikacje posiadają funkcjonalności podnoszące wygodę korzystania z nich. Jaka aplikacja do sprawdzania cen paliw jest najlepsza?
- Yanosik – aplikacja z aktualnymi cenami paliw
- Fuelio – dziennik tankowań i kalkulator kosztów paliwa
- TuTankuj – aktualne ceny paliwa i prognozy
- Waze – aktualne ceny paliw w Polsce i na świecie
- Mapy Google z cenami paliw
Yanosik – aplikacja z aktualnymi cenami paliw
Aplikacja na iOS i Androida Yanosik jest bardzo funkcjonalna. Znajdziemy w niej wygodną nawigację i rozbudowaną bazę fotoradarów. Na zaznaczonych na mapie stacjach benzynowych zobaczymy też aktualne ceny paliw. Co ważne, podobnie jak w kwestii radarów i kontroli policyjnych, sami użytkownicy Yanosika podają informacje, ile kosztuje paliwo. Gdy wyznaczysz trasę w nawigacji, zobaczysz ikonkę umożliwiającą sprawdzenie listy stacji benzynowych po drodze.
Fuelio – dziennik tankowań i kalkulator kosztów paliwa
Aplikacja Fuelio pomaga sprawdzić, ile kosztuje paliwo w naszym samochodzie. Nie tylko sprawdzimy w niej aktualne ceny paliw na stacjach. Każde tankowanie możemy zapisać w aplikacji, co pozwoli na przygotowanie wygodnego raportu i kalkulację kosztów paliwa. Poza tym możemy wprowadzić do Fuelio wiele innych danych i poniesionych kosztów. Aplikacja pomoże obliczyć koszty użytkowania samochodu i obniżyć je.
TuTankuj – aktualne ceny paliwa i prognozy
Społeczność zrzeszona w aplikacji dzieli się informacjami na temat ceny paliw na stacjach. W TuTankuj zobaczysz mapę, a na niej stacje benzynowe i aktualne ceny paliw. Ciekawą funkcją są prognozy przyszłych cen paliw – publikują je specjaliści z serwisu e-petrol.pl. Po zainstalowaniu tej aplikacji nie będziesz już więc musiał wpisywać w wyszukiwarce zapytania “ceny paliw, kiedy spadną”. Korzystając z aplikacji TuTankuj możesz także otrzymać kupony na kawę, czy zniżki na paliwo.
Waze – aktualne ceny paliw w Polsce i na świecie
Waze jest aplikacją na Android i iOS, w której sprawdzimy aktualne ceny paliw na stacjach także poza granicami Polski. Aplikację pobrało już ponad 100 milionów użytkowników, a jej działanie jest nieco zbliżone do polskiego Yanosika. Jest tam mapa, nawigacja, informacje o korkach i dane na temat stacji benzynowych. Waze pomoże zaoszczędzić na stacji paliw, ale także oszczędzić czas dzięki informacjom o utrudnieniach w ruchu. To przydatna aplikacja, szczególnie gdy wyjeżdżamy poza granice Polski.
Do kluczowych funkcjonalności aplikacji Waze należy dość dopracowana nawigacja samochodowa. Użytkownik może nie tylko poznać optymalną trasę dojazdu do wskazanego punktu. Waze pokaże też m.in. utrudnienia na drodze, na przykład stojący na poboczu samochód, czy inny obiekt mogący stanowić zagrożenie. Dane pochodzą od samych użytkowników, zwykle są więc sprawdzone i bardzo aktualne.
Mapy Google z cenami paliw – doskonałe udogodnienie dla osób szukających taniego paliwa w 2023 roku
Dziś ceny paliw możemy sprawdzać także bezpośrednio w Mapach Google. Takie dane znajdują się w aplikacji (i na stronie www) już od 2 lat. Z biegiem czasu dane są coraz częściej aktualizowane i dostępne dla kolejnych stacji paliw. Niestety, informacje nie są jeszcze dostępne dla wszystkich stacji paliw. Nie zawsze są to też w 100% aktualne dane. Jako informacja poglądowa jest to natomiast doskonała metoda na sprawdzenie cen paliw. Mapy Google wyszukują stacje wzdłuż zaplanowanej trasy, więc szybkie spojrzenie na ceny na poszczególnych stacjach pozwolą wybrać tę najtańszą.
Jak sprawdzić cenę paliwa w Mapach Google? Po wejściu do aplikacji i z przesuwanego w bok menu wybieramy „Stacje paliw„. Stacje benzynowe zobaczymy w formie pinezek. Przy niektórych z nich ujrzymy też aktualną cenę paliwa.
Po dotknięciu jednej z pinezek zobaczymy również godziny otwarcia stacji, czy jej dokładny adres. Możemy ją też od razu ustawić jako cel podróży.
Warto też wypróbować nową funkcję w Mapach Google polegającą na wyznaczaniu jak najbardziej ekonomicznie trasy, która pozwoli oszczędzić paliwo w trakcie podróży.
Promocje na tańsze paliwo na stacjach paliw w Polsce
Poszczególne sieci stacji paliw wprowadzają promocje na paliwa. Oto przegląd obniżek na poszczególnych stacjach benzynowych.
Orlen
W okresie wakacyjnym Orlen w 2023 roku znów zaproponował kierowcom ciekawą promocję. Uczestnicy programu Vitay mogli tankować ze zniżką 30 groszy na litrze. W poprzednim roku wakacyjna promocja trwała do końca sierpnia i była formą wsparcia dla kierowców – pozwoliła zrekompensować choć w części wysokie ceny paliw w Polsce.
Promocja trwała od 30 czerwca do 31 sierpnia 2023 roku. Rok temu kierowcy mogli z niej skorzystać przez dodatkowe dwa tygodnie – do 15 września. Promocja nie obowiązuje już. Tuż przed wyborami samorządowymi znów obniżono jednak ceny paliw. Nie przez wszystkich kierowców zostało to dobrze odebrane. I ta forma „promocji” już się jednak skończyła.
Jak tankować taniej na Orlen w 2023?
Dziś nie mamy żadnej aktualnej promocji pozwalającej zatankować taniej na Orlenie. Możemy natomiast skorzystać z programu lojalnościowego Vitay. Potrzebna jest do tego plastikowa karta (dostaniemy ją na stacji). Wygodniejszą opcją jest jednak pobranie dedykowanej aplikacji. W zamian za uzbierane podczas tankowania punkty możemy liczyć na odebranie nagród. Przeciętny kierowca, który nie pokonuje w każdym miesiącu kilkunastu tysięcy kilometrów (lub więcej) nie może jednak liczyć na zbyt szybkie uzbieranie punktów niezbędnych do otrzymania bardziej cennych nagród. Raz na jakiś czas możemy natomiast odebrać darmową kawę lub hot-doga.
Aktualne promocje na stacjach tej sieci możesz znaleźć na stronie Orlenu.
BP
Podobną promocję wprowadziła sieć BP Polska. Także ona się już jednak skończyła, aktualnie nie ma sposobu na tańsze tankowanie na BP. Od 30 czerwca 2023 roku dla osób zarejestrowanych w programie Payback, obowiązywała zniżka podobna do tej na Orlenie.
Dziś na stacjach BP możemy natomiast zbierać punkty Payback, które zamienimy na kupony do wykorzystania na stacjach BP oraz w innych miejscach w ramach programu Payback.
Circle K
Wakacyjna promocja na paliwo dostępna była również na stacjach Circle K. Dziś znów mamy opcję zatankowania nieco taniej, należy posiadać kartę lojalnościową Circle K Extra, która uprawnia do zniżki na paliwo w Circle K. Po zatankowaniu 50 litrów otrzymamy bon na paliwo tańsze o 10 groszy przy kolejnym tankowaniu (lub 15 gr w przypadku paliwa Premium). Tankując 100 litrów z kartą Circle K Extra otrzymamy rabat 50% na kawę lub hot-doga. Po zatankowaniu 150 litrów mamy natomiast bon -50% na skorzystanie z myjni.
Amic Energy
Dziś mam dwie promocje na paliwo na Amic. Pierwsza to tańsze paliwo w środy. Druga jest dostępna natomiast tylko dla klientów, którzy trafią na stację, gdzie ma miejsce awaria dystrybutora. Wtedy otrzymujemy rabat 10 groszy na litr przy kolejnym tankowaniu.
Moya
Nie ma dziś promocji na tańsze paliwo na stacji Moya. Możemy natomiast zbierać punkty przy każdym tankowaniu, następnie wymieniać je na nagrody. Aktualnie sieć prowadzi też konkurs – klienci korzystający z programu lojalnościowego mogą liczyć na wygranie nagrody, na przykład samochodu osobowego Skoda Kamiq.
Shell
Jak zatankować taniej na stacji Shell? Niestety, także tu wakacyjne promocje przestały już obowiązywać. Możemy natomiast zatankować paliwo premium w cenie normalnego, choć tylko w niektóre dni:
- we wtorki Shell V-Power 95 w cenie Shel FuelSave 95
- w czwartki Shell V-Power Diesel w cenie Shell FuelSave Diesel
MOL (dawniej Lotos)
Dawne stacje lotos przemianowano dziś na MOL Polska. Klienci mogą zatankować paliwa MOL EVO ze zniżką 45 groszy na każdym litrze. Promocja wymaga posiadania karty/aplikacji.
Ceny paliw w III kwartale 2023 roku
Tuż przed wyborami samorządowymi (odbyły się 15 października) stacje Orlen obniżyły cenę paliwa, zamrażając ją. Dziś zniżka ta nie obowiązuje, jednak koszt paliwa tylko nieznacznie wzrósł. W drugiej połowie października 2023 roku paliwo kosztuje (średnia cena paliw w Polsce):
- ON kosztuje około 6,05 złotych za litr
- PB95 kosztuje obecnie około 6,40 złotych za litr
To uśrednione ceny dla polskiego rynku, na poszczególnych stacjach i w różnych regionach mogą się różnić. Jednocześnie wciąż musimy mierzyć się z rekordowo wysokimi cenami energii, czy paliw służących do ogrzewania – m.in. węgla, oleju opałowego, drewna kawałkowego, czy gazu. Póki co warto więc skupić się na szukaniu najniższej ceny paliw w okolicy. Warto też zastosować się do kilku porad dotyczących oszczędzania paliwa podczas jazdy.
Cena paliwa po wyborach- przewidywania
Nowe rozdanie w polskiej polityce może oczywiście wpłynąć na cenę paliwa. Wpływ na nią ma w końcu sporo czynników – między innymi kursy walut, czy ceny na globalnych rynkach. Ciężko więc powiedzieć, jaka cena paliwa pojawi się na dystrybutorach w przyszłóści.Jak sprawić, by samochód palił mniej paliwa?
Zużycie paliwa w samochodzie zależy od wielu czynników. Wiele osób jest zdania, że największy wpływ na nie ma model pojazdu i znajdujący się w nim silnik. To nie do końca prawda. W zależności od stylu jazdy ten sam samochód z identycznym silnikiem może w rękach jednego kierowcy zużyć 8 l/100km, a prowadzony przez inną osobę – zużyje średnio 15 l/100k. Bardzo dużo zależy od stylu jazdy, a także pokonywanych podczas jednej jazdy odległości.
Jeżeli więc jeździsz często na bardzo krótkich odcinkach, być może warto wybrać inną metodę transportu – rower, komunikację miejską lub spacer. Podczas jazdy warto trzymać się ograniczeń prędkości. Nie tylko unikniemy mandatów, ale od razu zauważymy spadek średniego zużycia paliwa – nawet o 1-2 litry na 100 km! Jadąc płynnie i przewidując (na przykład nie przyspieszając, gdy zaraz musimy wytracić prędkość) także sporo zyskamy.
Dla zużycia paliwa istotny jest też stan techniczny samochodu. Najmniej pali, gdy jest w pełni sprawny. Dotyczy to też prawidłowego ciśnienia w oponach, choć i sam rodzaj opon ma pewien wpływ na spalanie. Rosnące ceny paliw na stacjach są też dobrym powodem, by pozbyć się gratów, które wiele osób wozi w samochodzie. Czasem mogą ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów, co realnie wpływa na wzrost spalania.
Może Cię zainteresować:
- Tankuj taniej na Lotos – wakacyjna promocja
- Z aplikacją Orlen Pay zapłacisz za paliwo przy dystrybutorze
- Autopay to dobra alternatywa dla e-TOLL
- Najlepsze nawigacje samochodowe na telefon
- Aplikacje do zarządzania domowym budżetem
- Polecane aplikacje do paragonów – jak działają?
- Aplikacja e-TOLL PL Bilet do zakupu jednorazowego biletu autostradowego