Search icon

Aplikacje do sprawdzania cen paliw i przegląd promocji na stacjach

01.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 8 Minuty
Aplikacje do sprawdzania cen paliw i przegląd promocji na stacjach
Przeczytasz w 8 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wraz z rosnącymi cenami paliwa wiele osób zaczyna szukać możliwości zaoszczędzenia na stacji benzynowej. Ciężko jest jednak sprawdzić, ile kosztuje paliwo na różnych stacjach benzynowych. Aby dowiedzieć się, gdzie tanio tankować można natomiast skorzystać ze wsparcia nowoczesnych technologii. Dziś każdy z nas nosi w kieszeni mały komputer z dostępem do sieci. Sprawdziliśmy więc, jaka aplikacja do sprawdzania cen paliw pomoże zaoszczędzić, gdy podjedziemy do dystrybutora. Każda zaproponowana w tym tekście porównywarka cen paliw na stacjach pokaże aktualne ceny paliw.

Co składa się na cenę paliwa?

Wiele osób zastanawia się, czemu ceny paliw rosną. Wpływ na to ma kilka czynników, niektóre z nich są globalne, inne zależą od polityki rządu. Od czego zależy cena paliwa? Na początku trzeba wydobyć główny składnik używany do produkcji paliwa – ropę naftową. Cena na światowych giełdach podawana jest za jednostkę, jaką jest baryłka ropy (ma około 159 litrów). Ceny baryłki ropy stale się zmieniają, na co wpływ ma globalna sytuacja w polityce i gospodarce. Następnie ropa naftowa trafia do rafinerii, gdzie jest przetwarzana do formy paliwa, oleju, smaru, asfaltu i innych substancji. Cena paliwa pozyskiwanego z rafinerii jest jednak zaledwie około połową ceny paliwa na stacjach.

Za ponad połowy ceny paliwa na stacjach odpowiada opłata paliwowa, podatek VAT i akcyza na paliwo.

Jeśli zastanawiasz się więc, czemu ceny paliw rosną, sprawdź zarówno informacje o globalnej gospodarce, a także działania podejmowane obecnie przez polskie władze. Na ceny paliwa na stacjach ostatecznie wpływ ma również marża samego sprzedawcy, Mimo, że cena za baryłkę ropy, czy podatki i pozostałe opłaty są dla wszystkich stacji benzynowych takie same, ceny mogą różnić się właśnie w zależności od ustalonej przez właściciela stacji marży.

Jak sprawdzić cenę paliwa online?

Od połowy 2021 roku najprostszym sposobem na sprawdzenie, ile kosztuje paliwo, jest wejście do aplikacji Mapy Google. To tam znajdziesz aktualne ceny paliw dla stacji, które udostępniają taką informację. Jest to świetny sposób, by dowiedzieć się, gdzie tanio tankować w okolicy, w której się znajdujesz. Cena widoczna jest już w widoku mapy, zwykle dla paliwa 95 i ON. Dostępne w Google Maps ceny paliw są zwykle aktualne dla wszystkich większych stacji (Orlen BP, Cirkle K, Shell, itp.).

gdzie sprawdzić aktualne ceny paliw?

Inną opcją jest wejście na stronę porównywarki cen paliw na stacjach. Gdzie znaleźć ceny paliw na stacjach? Możesz wejść na stronę CenyPaliw.pl. W zakładce “Paliwa” na stronie AutoCentrum znajdziesz natomiast średnie ceny paliw dla poszczególnych województw. W tym miejscu zobaczysz też, co z cenami paliw działo się na przestrzeni ostatnich tygodni

Aplikacje do sprawdzania cen paliw

Posiadacze smartfonów mogą sprawdzać aktualne ceny paliw na stronach internetowych porównywarek, w Mapach Google lub w dedykowanych aplikacjach. Ta ostatnia opcja jest bardzo wygodna, a niektóre aplikacje posiadają funkcjonalności podnoszące wygodę korzystania z nich. Jaka aplikacja do sprawdzania cen paliw jest najlepsza?

Yanosik – aplikacja z aktualnymi cenami paliw

yanosik - aktualne ceny paliw na stacjach

Aplikacja na iOS i Androida Yanosik jest bardzo funkcjonalna. Znajdziemy w niej wygodną nawigację i rozbudowaną bazę fotoradarów. Na zaznaczonych na mapie stacjach benzynowych zobaczymy też aktualne ceny paliw. Co ważne, podobnie jak w kwestii radarów i kontroli policyjnych, sami użytkownicy Yanosika podają informacje, ile kosztuje paliwo. Gdy wyznaczysz trasę w nawigacji, zobaczysz ikonkę umożliwiającą sprawdzenie listy stacji benzynowych po drodze.

Fuelio – dziennik tankowań i kalkulator kosztów paliwa

sprawdź, ile kosztuje paliwo z aplikacją fuelio

Aplikacja Fuelio pomaga sprawdzić, ile kosztuje paliwo w naszym samochodzie. Nie tylko sprawdzimy w niej aktualne ceny paliw na stacjach. Każde tankowanie możemy zapisać w aplikacji, co pozwoli na przygotowanie wygodnego raportu i kalkulację kosztów paliwa. Poza tym możemy wprowadzić do Fuelio wiele innych danych i poniesionych kosztów. Aplikacja pomoże obliczyć koszty użytkowania samochodu i obniżyć je.

TuTankuj – aktualne ceny paliwa i prognozy

aktualne ceny paliw a aplikacji tutankuj

Społeczność zrzeszona w aplikacji dzieli się informacjami na temat ceny paliw na stacjach. W TuTankuj zobaczysz mapę, a na niej stacje benzynowe i aktualne ceny paliw. Ciekawą funkcją są prognozy przyszłych cen paliw – publikują je specjaliści z serwisu e-petrol.pl. Po zainstalowaniu tej aplikacji nie będziesz już więc musiał wpisywać w wyszukiwarce zapytania “ceny paliw, kiedy spadną”. Korzystając z aplikacji TuTankuj możesz także otrzymać kupony na kawę, czy zniżki na paliwo.

Waze – aktualne ceny paliw w Polsce i na świecie

gdzie tanio tankować z aplikacją waze

Waze jest aplikacją na Android i iOS, w której sprawdzimy aktualne ceny paliw na stacjach także poza granicami Polski. Aplikację pobrało już ponad 100 milionów użytkowników, a jej działanie jest nieco zbliżone do polskiego Yanosika. Jest tam mapa, nawigacja, informacje o korkach i dane na temat stacji benzynowych. Waze pomoże zaoszczędzić na stacji paliw, ale także oszczędzić czas dzięki informacjom o utrudnieniach w ruchu. To przydatna aplikacja, szczególnie gdy wyjeżdżamy poza granice Polski.

Mapy Google z cenami paliw – doskonałe udogodnienie dla osób szukających taniego paliwa w 2023 roku

Dziś ceny paliw możemy sprawdzać także bezpośrednio w Mapach Google. Takie dane znajdują się w aplikacji (i na stronie www) już od 2 lat. Z biegiem czasu dane są coraz częściej aktualizowane i dostępne dla kolejnych stacji paliw. Niestety, informacje nie są jeszcze dostępne dla wszystkich stacji paliw. Nie zawsze są to też w 100% aktualne dane. Jako informacja poglądowa jest to natomiast doskonała metoda na sprawdzenie cen paliw. Mapy Google wyszukują stacje wzdłuż zaplanowanej trasy, więc szybkie spojrzenie na ceny na poszczególnych stacjach pozwolą wybrać tę najtańszą.

jak sprawdzić ceny paliw w Mapach Google
Ceny paliw na nitkowych stacjach (Mapy Google)

Jak sprawdzić cenę paliwa w Mapach Google? Po wejściu do aplikacji i z przesuwanego w bok menu wybieramy „Stacje paliw„. Stacje benzynowe zobaczymy w formie pinezek. Przy niektórych z nich ujrzymy też aktualną cenę paliwa.

Po dotknięciu jednej z pinezek zobaczymy również godziny otwarcia stacji, czy jej dokładny adres. Możemy ją też od razu ustawić jako cel podróży.

Warto też wypróbować nową funkcję w Mapach Google polegającą na wyznaczaniu jak najbardziej ekonomicznie trasy, która pozwoli oszczędzić paliwo w trakcie podróży.

Promocje na tańsze paliwo – pobierz aplikację i oszczędzaj

W okresie wakacyjnym Orlen zaproponował kierowcom ciekawą promocję. Uczestnicy programu Vitay mogli tankować ze zniżką 30 groszy na litrze. Wakacyjna promocja trwała do końca sierpnia i była formą wsparcia dla kierowców – pozwalałała zrekompensować choć w części wysokie ceny paliw w Polsce.

Podobnie postąpiły zresztą inne duże sieci stacji paliw. Tańsze paliwo na Lotos, czy zniżka na BP z kartą Payback to odpowiedź na promocję Orlenu. Niestety, obecnie na żadnej z tych sieci nie funkcjonuje podobna promocja. Ceny na stacjach paliw na początku 2023 roku znów miały wzrosnąć. Powodem było ponowna naliczanie podatku VAT na paliwo. W końcówce 2022 roku Polacy nie musieli płacić tego podatku. Jak się okazało, dodanie podatku VAT do cny paliwa nie zmieniło jego ceny. Wywołało to sporo kontrowersji i medialnego zamieszania.

Jak tankować taniej na Orlen w 2023?

Dziś jedyną możliwością tańszego tankowania na stacjach Orlen jest wykorzystanie pełni możliwości karty Orlen Vitay. Przy każdym tankowaniu, a także zakupach w sklepie i kawiarni przy stacjach Orlen zbieramy punkty. Możemy je później zamienić na nagrody, tańsze produkty na Orlenie. Inny sposób to po prostu wyszukanie stacji, gdzie ceny paliw są niższe. Pomogą w tym wspomniane dziś aplikacje.

Aktualne promocje na stacjach tej sieci możesz znaleźć na stronie Orlenu.

Lotos – zbieraj punkty z kartą Navigator

Ceny paliw na stacjach Lotos nie obniżymy dziś w żaden sposób. Zasady są podobne do tych panujących na stacjach Orlen. Karta Lotos Navigator pozwala gromadzić punkty i zamieniać je na nagrody lub kupony – także na zakup paliwa. Ciężko jednak mówić o zauważalnych oszczędnościach uzyskanych w ten sposób.

BP – tanie paliwo na stacjach oraz zniżka na LPG

Podobną sytuację widzimy dziś na stacjach BP. Ceny paliw rosną, a kierowcy nie mają możliwości zatankowania w niższej cenie za litr. Także tu zbieramy punkty, ale na BP służy do tego karta Playback. Dzięki temu mamy nieco większe możliwości wydania zgromadzonych punków. Zamienimy je na kupony do wykorzystania nie tylko na stacjach BP, ale także w innych miejscach.

Tańsze paliwo na Circle K w niedzielę

Obecnie jedyną dużą siecią z promocyjnymi cenami paliw jest Circle K. Promocja obowiązuje w niedzielę i obejmuje wszystkie rodzaje paliw. Warto dodać, że promocja ta obowiązuje już od 2018 roku. Ceny paliw w niedzielę są jednak niższe tylko na wybranych stacjach.

Ceny paliw w I kwartale 2023 roku

Początek roku 2023 przyniósł spore zaskoczenie. Okazało się bowiem, że ceny paliw wbrew przewidywaniom nie wzrosły o ponownie naliczany od 1 stycznia podatek VAT. Do dziś ceny utrzymują się na podobnym poziomie:

  • ON kosztuje około 7,20-7,45 zł za litr
  • PB95 kosztuje obecnie około 6,60-6,80 zł za litr
wykres cen paliw marzec 2023
Źródło: https://www.e-petrol.pl/

To uśrednione ceny dla polskiego rynku, na poszczególnych stacjach i w różnych regionach mogą się różnić. Jednocześnie wciąż musimy mierzyć się z rekordowo wysokimi cenami energii, czy paliw służących do ogrzewania – m.in. węgla, oleju opałowego, drewna kawałkowego, czy gazu. Póki co warto więc skupić się na szukaniu najniższej ceny paliw w okolicy. Warto też zastosować się do kilku porad dotyczących oszczędzania paliwa podczas jazdy.

Cena paliwa w 2023 roku – przewidywania

Jakie są prognozy dotyczące zmiany cen paliw w 2023 roku? W obecnej sytuacji gospodarczej trudno o długoterminowe przewidywania. . Z jednej strony należy się cieszyć, że nie przewiduje się znacznych wzrostów. Warto jednak pamiętać, że w kontekście ostatnich kilku lat, dziś ceny paliw w Polsce są dość wysokie.

Jak sprawić, by samochód palił mniej paliwa?

Zużycie paliwa w samochodzie zależy od wielu czynników. Wiele osób jest zdania, że największy wpływ na nie ma model pojazdu i znajdujący się w nim silnik. To nie do końca prawda. W zależności od stylu jazdy ten sam samochód z identycznym silnikiem może w rękach jednego kierowcy zużyć 8 l/100km, a prowadzony przez inną osobę – zużyje średnio 15 l/100k. Bardzo dużo zależy od stylu jazdy, a także pokonywanych podczas jednej jazdy odległości.

Samochód pali średnio więcej, gdy używamy go na krótkich dystansach.

Jeżeli więc jeździsz często na bardzo krótkich odcinkach, być może warto wybrać inną metodę transportu – rower, komunikację miejską lub spacer. Podczas jazdy warto trzymać się ograniczeń prędkości. Nie tylko unikniemy mandatów, ale od razu zauważymy spadek średniego zużycia paliwa – nawet o 1-2 litry na 100km! Jadąc płynnie i przewidując (na przykład nie przyspieszając, gdy zaraz musimy wytracić prędkość) także sporo zyskamy.

ceny paliw rosną - oszczędzaj paliwo

Dla zużycia paliwa istotny jest też stan techniczny samochodu. Najmniej pali, gdy jest w pełni sprawny. Dotyczy to też prawidłowego ciśnienia w oponach, choć i sam rodzaj opon ma pewien wpływ na spalanie. Rosnące ceny paliw na stacjach są też dobrym powodem, by pozbyć się gratów, które wiele osób wozi w samochodzie. Czasem mogą ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów, co realnie wpływa na wzrost spalania.

nano google news

Może Cię zainteresować:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.