Search icon

Aplikacje do sprawdzania cen paliw. Sprawdź, jak tankować taniej

07.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Aplikacje do sprawdzania cen paliw. Sprawdź, jak tankować taniej
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wraz z rosnącymi cenami paliwa wiele osób zaczyna szukać możliwości zaoszczędzenia na stacji benzynowej. Ciężko jest jednak sprawdzić, ile kosztuje paliwo na różnych stacjach benzynowych. Aby dowiedzieć się, gdzie tanio tankować można natomiast skorzystać ze wsparcia nowoczesnych technologii. Dziś każdy z nas nosi w kieszeni mały komputer z dostępem do sieci. Sprawdziliśmy więc, jaka aplikacja do sprawdzania cen paliw pomoże zaoszczędzić, gdy podjedziemy do dystrybutora. Każda zaproponowana w tym tekście porównywarka cen paliw na stacjach pokaże aktualne ceny paliw.

Co składa się na cenę paliwa?

Wiele osób zastanawia się, czemu ceny paliw rosną. Wpływ na to ma kilka czynników, niektóre z nich są globalne, inne zależą od polityki rządu. Od czego zależy cena paliwa? Na początku trzeba wydobyć główny składnik używany do produkcji paliwa – ropę naftową. Cena na światowych giełdach podawana jest za jednostkę, jaką jest baryłka ropy (ma około 159 litrów). Ceny baryłki ropy stale się zmieniają, na co wpływ ma globalna sytuacja w polityce i gospodarce. Następnie ropa naftowa trafia do rafinerii, gdzie jest przetwarzana do formy paliwa, oleju, smaru, asfaltu i innych substancji. Cena paliwa pozyskiwanego z rafinerii jest jednak zaledwie około połową ceny paliwa na stacjach.

Za ponad połowy ceny paliwa na stacjach odpowiada opłata paliwowa, podatek VAT i akcyza na paliwo.

Jeśli zastanawiasz się więc, czemu ceny paliw rosną, sprawdź zarówno informacje o globalnej gospodarce, a także działania podejmowane obecnie przez polskie władze. Na ceny paliwa na stacjach ostatecznie wpływ ma również marża samego sprzedawcy, Mimo, że cena za baryłkę ropy, czy podatki i pozostałe opłaty są dla wszystkich stacji benzynowych takie same, ceny mogą różnić się właśnie w zależności od ustalonej przez właściciela stacji marży.

Jak sprawdzić cenę paliwa online?

Od połowy 2021 roku najprostszym sposobem na sprawdzenie, ile kosztuje paliwo, jest wejście do aplikacji Mapy Google. To tam znajdziesz aktualne ceny paliw dla stacji, które udostępniają taką informację. Jest to świetny sposób, by dowiedzieć się, gdzie tanio tankować w okolicy, w której się znajdujesz. Cena widoczna jest już w widoku mapy, zwykle dla paliwa 95 i ON. Dostępne w Google Maps ceny paliw są zwykle aktualne dla wszystkich większych stacji (Orlen BP, Cirkle K, Shell, itp.).

gdzie sprawdzić aktualne ceny paliw?

Inną opcją jest wejście na stronę porównywarki cen paliw na stacjach. Gdzie znaleźć ceny paliw na stacjach? Możesz wejść na stronę CenyPaliw.pl. W zakładce “Paliwa” na stronie AutoCentrum znajdziesz natomiast średnie ceny paliw dla poszczególnych województw. W tym miejscu zobaczysz też, co z cenami paliw działo się na przestrzeni ostatnich tygodni

Aplikacje do sprawdzania cen paliw

Posiadacze smartfonów mogą sprawdzać aktualne ceny paliw na stronach internetowych porównywarek, w Mapach Google lub w dedykowanych aplikacjach. Ta ostatnia opcja jest bardzo wygodna, a niektóre aplikacje posiadają funkcjonalności podnoszące wygodę korzystania z nich. Jaka aplikacja do sprawdzania cen paliw jest najlepsza?

Yanosik – aplikacja z aktualnymi cenami paliw

yanosik - aktualne ceny paliw na stacjach

Aplikacja na iOS i Androida Yanosik jest bardzo funkcjonalna. Znajdziemy w niej wygodną nawigację i rozbudowaną bazę fotoradarów. Na zaznaczonych na mapie stacjach benzynowych zobaczymy też aktualne ceny paliw. Co ważne, podobnie jak w kwestii radarów i kontroli policyjnych, sami użytkownicy Yanosika podają informacje, ile kosztuje paliwo. Gdy wyznaczysz trasę w nawigacji, zobaczysz ikonkę umożliwiającą sprawdzenie listy stacji benzynowych po drodze.

Fuelio – dziennik tankowań i kalkulator kosztów paliwa

sprawdź, ile kosztuje paliwo z aplikacją fuelio

Aplikacja Fuelio pomaga sprawdzić, ile kosztuje paliwo w naszym samochodzie. Nie tylko sprawdzimy w niej aktualne ceny paliw na stacjach. Każde tankowanie możemy zapisać w aplikacji, co pozwoli na przygotowanie wygodnego raportu i kalkulację kosztów paliwa. Poza tym możemy wprowadzić do Fuelio wiele innych danych i poniesionych kosztów. Aplikacja pomoże obliczyć koszty użytkowania samochodu i obniżyć je.

TuTankuj – aktualne ceny paliwa i prognozy

aktualne ceny paliw a aplikacji tutankuj

Społeczność zrzeszona w aplikacji dzieli się informacjami na temat ceny paliw na stacjach. W TuTankuj zobaczysz mapę, a na niej stacje benzynowe i aktualne ceny paliw. Ciekawą funkcją są prognozy przyszłych cen paliw – publikują je specjaliści z serwisu e-petrol.pl. Po zainstalowaniu tej aplikacji nie będziesz już więc musiał wpisywać w wyszukiwarce zapytania “ceny paliw, kiedy spadną”. Korzystając z aplikacji TuTankuj możesz także otrzymać kupony na kawę, czy zniżki na paliwo.

Waze – aktualne ceny paliw w Polsce i na świecie

gdzie tanio tankować z aplikacją waze

Waze jest aplikacją na Android i iOS, w której sprawdzimy aktualne ceny paliw na stacjach także poza granicami Polski. Aplikację pobrało już ponad 100 milionów użytkowników, a jej działanie jest nieco zbliżone do polskiego Yanosika. Jest tam mapa, nawigacja, informacje o korkach i dane na temat stacji benzynowych. Waze pomoże zaoszczędzić na stacji paliw, ale także oszczędzić czas dzięki informacjom o utrudnieniach w ruchu. To przydatna aplikacja, szczególnie gdy wyjeżdżamy poza granice Polski.

Może Cię zainteresować:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.