Chromebooki podziałają znacznie dłużej. Google zapewnia o 10-letnim wsparciu ChromeOS

22.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Chromebooki podziałają znacznie dłużej. Google zapewnia o 10-letnim wsparciu ChromeOS
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Każdy wie, jak ważne jest posiadanie aktualnego oprogramowania. Mamy dzięki niemu dostęp do najnowszych funkcji, a poziom bezpieczeństwa pozostaje na odpowiednim poziomie. Google ogłosiło właśnie, że chromebooki będą miały aż 10 lat wsparcia. Dotyczy to komputerów z ChromeOS od 2024 roku.

Co to jest chromebook?

Chromebook to odmiana laptopa. Największą różnicą jest obecność zainstalowanego systemu operacyjnego ChromeOS. Przypomina nieco Androida. Nic dziwnego – oba systemy tworzy amerykański gigant, Google. Cechami Chrome OS jest szybkość działania i „lekkość”. Oprogramowanie działa bardzo sprawnie nawet na nieco słabszych komputerach, czy na starym sprzęcie. Jeśli korzystanie z systemu z Windowsem jest już niekomfortowe przez słabą wydajność, instalacja ChromeOS może być świetnym rozwiązaniem na uratowanie starego notebooka. Chromebooki, czyli laptopy z ChromeOS, często mają więc dość podstawową specyfikację. Czy to źle? Niekoniecznie – są dzięki temu bardzo tanie.

Chromebooki to jedne z najtańszych laptopów. System Chrome OS pozwala jednak na wygodne i sprawne korzystanie z wszystkich niezbędnych funkcji.

Funkcjonalność ChromeOS jest oczywiście znacznie niższa niż w Windowsie, czy systemach dla komputerów Apple. Mamy natomiast wszystkie najważniejsze narzędzia Google:

chromebook - co to jest?
Chromebook Acer

Bez trudu skorzystamy też ze wszystkich serwisów społecznościowych, czy komunikatorów. Aplikacje ściągamy w podobny sposób, jak dzieje się to na smartfonach z Androidem.

Dłuższe aktualizacje Chrome OS

Dotychczas Google zapewniało wsparcie techniczne chromebooków przez aż osiem lat. Taki stan trwa od 2020 roku, ale wkrótce się zmieni.

Od 2024 roku Google gwarantuje 10-letnie wsparcie chromebooków. Nikt nie da więcej!

To bardzo dobra wiadomość dla osób, które planują kupić chromebooka. Jako dodatkowy komputer do domu, sprzęt dla dziecka lub osoby starszej często taki laptop jest doskonałym wyborem. Aż 10-letnie wsparcie dla ChromeOS oznacza, że sprzęt przez aż tak długi czas powinien działać „jak nowy”. Otrzymamy niezbędne łatki bezpieczeństwa, poprawki wyglądu systemu, czy dodatkowe funkcje.

chrome os - wymagania
Chromebook z Chrome OS

Można powiedzieć, że im dłuższe aktualizacje oprogramowanie, tym większa jest żywotność naszego sprzętu. Zasada ta dotyczy również między innymi smartfonów. Tu na szczęście też producenci oferują ostatnio coraz dłuższe wsparcie. Długoletnie aktualizacje wprowadził już Samsung, jego śladami idzie również OnePlus. Obie marki proponują czteroletnie wsparcie. Samsung o rok dłużej zapewnia dostarczenie niezbędnych łatek bezpieczeństwa. To bardzo dobry wynik, wciąż jednak wsparcie jest o wiele krótsze, niż najnowsza propozycja Google.

Chromebook to świetna, ale nie jedyna alternatywa dla laptopa z Windowsem

Chromebooki, czyli laptopy z ChromeOS, są dobrą alternatywą dla komputerów z najpopularniejszym systemem na świecie. Microsoft Windows, szczególnie w najnowszych wersjach (np. Windows 11) ma określone wymagania sprzętowe, a słabsze komputery mogą nie działać z nimi dobrze. Jeśli więc szukamy niedrogiego i prostego w obsłudze laptopa, model z ChromeOS może być idealnym wyborem.

Alternatywą jest też zakup tabletu, na przykład z systemem operacyjnym Android. Po podłączeniu dodatkowej klawiatury obsługa odbywa się bardzo podobnie do typowego laptopa. Dla wielu osób zaletą będzie oczywiście obecność dobrze znanego systemu Android, czyli możliwość używania aplikacji i gier znanych ze smartfonów.

Tablet z klawiaturą

Kolejną opcją są tablety i komputery Apple. To jednak dość drogi sprzęt. Możemy jednak liczyć na bardzo dobre działanie przez długi czas. Zawdzięczamy to doskonałej optymalizacji – system operacyjny jest idealnie dostosowany do urządzenia Apple.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.