Garść nowości w Windows 11 – aktualizacja, którą warto zainstalować

23.02.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Garść nowości w Windows 11 – aktualizacja, którą warto zainstalować
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Pierwsza duża dla systemu Windows 11 aktualizacja jest już dostępna do pobrania. I nie ma się co przed tym wzbraniać, bo po jej zainstalowaniu nasz komputer zyska kilka świetnych funkcji. Nie tylko tyle, że będzie lepiej wyglądać. Zwiększy też wygodę na co dzień. Wzbogaci się również o odświeżone wersje popularnych aplikacji. Przyjrzyjmy się dokładnie temu, co przynosi ze sobą lutowy zestaw nowości i zmian.

Nowości w Windows 11 – aktualizacja przynosi ich kilka. Oto szybki przegląd

Mamy luty, więc minęły już cztery miesiące od premiery systemu Windows 11. Jego pierwsza duża aktualizacja – określana jako 22H2 – ujrzy światło dzienne w drugiej połowie tego roku. Już teraz natomiast użytkownicy mogą zainstalować na swoich komputerach pierwszy poważny zestaw zmian i nowości. Tym samym do systemu trafiają wyczekiwane aplikacje i funkcje zapowiadane od wielu miesięcy. (Niektórych spodziewaliśmy się wręcz równocześnie z październikową premierą).

Za najważniejsze nowości wprowadzane w tej aktualizacji należałoby uznać:

  • nowe przyciski na pasku zadań,
  • wygodniejsze korzystanie z Microsoft Teams,
  • lepszą obsługę wielu monitorów,
  • nowy odtwarzacz multimedialny: Media Player,
  • odświeżony systemowy Notatnik,
  • obsługę aplikacji Android.

Pasek zadań w Windows 11 nauczył się nowych trików

Przegląd nowości, jakie lutowa aktualizacja wprowadza do systemu Windows 11, wypada zacząć od rzutu oka na pasek zadań. Ten z niewiadomych przyczyn (i w przeciwieństwie do Windows 10) nie obsługiwał metody przeciągnij-i-upuść, ale to zaczyna się zmieniać. Równocześnie zyskał kilka nowinek. Najciekawszą z nich jest ikonka, pozwalająca na szybkie wyciszenie mikrofonu. Możesz z niej skorzystać podczas rozmowy głosowej lub wideo w Microsoft Teams. Łatwo ją poznasz, bo symbolizuje po prostu mikrofon.

Kolejna nowość również jest kierowana do użytkowników komunikatora Teams. Jest nią  funkcja ułatwiająca udostępnianie ekranu, a właściwie konkretnych elementów, które na nim widnieją. Na podglądzie miniatur zadebiutował przycisk, którego wciśnięcie przenosi podgląd danego okna prosto do rozmowy.

Posiadacze wielu monitorów docenią pewnie wyświetlanie daty i godziny na wszystkich ekranach. Niestety funkcjonalność nie jest taka sama na każdym z nich. Ci zaś, którzy stęsknili się za podglądem prognozy pogody na pasku zadań, mogą już otrzeć łzy i powitać tę starą-nową funkcję w Windows 11. Co więcej, podgląd pełni funkcję przycisku – po jego wciśnięciu naszym oczom ukaże się znany już panel widżetów.

Nowy Media Player i Notatnik po liftingu

Aktualizacji doczekały się również niektóre aplikacje w Windows 11. Największe emocje budzi nowy odtwarzacz multimedialny: Media Player. Powstał z połączenia Muzyki Groove (którą zastępuje) i Windows Media Playera. Pełni więc zarazem funkcję odtwarzacza i biblioteki multimediów. Wciąż sporo mu brakuje do konkurentów, ale działa poprawnie i ma nowoczesny wygląd.

Wyczekiwany lifting nie ominął także systemowego Notatnika. Aplikacja, której największym atutem jest prostota, nareszcie dorobiła się „nocnego motywu”. Tryb ciemny w Notatniku aktywuje się automatycznie (równolegle z ustawieniami systemowymi), ale można go też uruchomić niezależnie od reszty systemu. Do tego dochodzi wygodniejsza zmiana ustawień, wieloetapowe cofanie zmian oraz sprawnie działającą funkcję „znajdź i zamień”.

Aplikacje Android w Windows 11? Niestety, nie dla nas

Przejdźmy tymczasem do najważniejszej nowości w lutowej aktualizacji Windows 11. Skoro jest taka ważna, to dlaczego piszemy o niej na samym końcu? Ano dlatego, że z powodów znanych chyba tylko Microsoftowi, obsługa aplikacji z Androida w systemie Windows 11 nie jest dostępna w Polsce. Ta opcja została dodana do „Jedenastki” w wersji testowej, ale wyłącznie dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych.

windows 11 aktualizacja aplikacje android

To niemiła wiadomość, szczególnie że akurat ta funkcja jest prawdziwą zmianą zasad gry. Dzięki niej możliwe staje się uruchamianie aplikacji znanych ze smartfonów, zupełnie tak, jakby były programami komputerowymi.

Wśród innych nowinek i zmian odnajdujemy między innymi:

  • domyślne otwieranie dokumentów w przeglądarce Edge, gdy nie mamy pakietu biurowego,
  • możliwość błyskawicznego dodawania i usuwania przestrzeni nazw NVMe,
  • eliminacja kilkunastu problemów i błędów, związanych między innymi z menedżerem zadań i zarządzaniem użytkownikami.

Jak zaktualizować Windows 11 i uzyskać te nowości?

Zestaw tych nowych funkcji i zmian jest udostępniany użytkownikom falami. Możesz poczekać, aż zainstaluje się u ciebie automatycznie (o ile masz włączone automatyczne aktualizacje).

Możesz też włączyć Ustawienia, przejść do sekcji Windows Update i tam wcisnąć przycisk Sprawdź aktualizacje. Następnie (jeśli będzie taka możliwość) kliknij Pobierz i zainstaluj.

Jeżeli interesuje cię tylko nowe oprogramowanie (odświeżony Notatnik oraz Media Player), to możesz pobrać ich aktualne wersje ze Sklepu Microsoft.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.