Aktualizacja Windows 11 bez restartu. Nowa funkcja jeszcze w tym roku

08.03.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Aktualizacja Windows 11 bez restartu. Nowa funkcja jeszcze w tym roku
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dotychczas aktualizacja Windows 11, a także poprzednich wersji, wymagała odczekania chwili i ponownego uruchomienia komputera. Nowo dodana funkcjonalność popularnych „okienek” wprowadza zmianę, która spodoba się wszystkim użytkownikom.

Aktualizacja Windows 11 bez resetowania komputera

Chyba nie trzeba wyjaśniać, dlaczego regularne aktualizacje systemu operacyjnego w smartfonie lub komputerze są tak ważne. Aktualizacja Windows 11 niekoniecznie dodaje nowe funkcje, dlaczego jest więc istotna? Chodzi o poprawki zabezpieczeń. To one chronią na przed złośliwym oprogramowaniem, problemami z bezpieczeństwem naszych danych, czy utratą prywatności.

Każdy używa dziś komputera stacjonarnego lub laptopa podłączonego przez cały czas do sieci. To z kolei powoduje pewne ryzyko – działania osób trzecich. Aktualizacja Windowsa 11 pomaga znacznie je zmniejszyć. Każdorazowe dodanie poprawek oprogramowania wymaga jednak od nas resetowania komputera. Niebawem ma się to jednak zmienić.

Póki co możliwości aktualizacji Windows 11 bez ponownego uruchamiania sprzętu są testowane przez Microsoft.

Pierwsi użytkownicy dostrzegli już tę zmianę w wersji Windows 11 Preview, kierowanej do developerów i testerów. Możliwość dodania łatek zabezpieczających „na gorąco”, czyli bez wyłączania komputera, wydaje się być wygodną opcją dla użytkowników.

Aktualizacja Windows 11 bez resetowania
Aktualizacja Windows 11 bez resetowania już wkrótce

Aktualizacja Windows 11 bez ponownego uruchomienia komputera sprawi, że otrzymamy łatki wcześniej?

Konieczność ponownego uruchomienia sprzętu może być dla niektórych użytkowników pewną niedogodnością. Być może więc po jej wyeliminowaniu Microsoft będzie mógł dostarczać nam aktualizacje Windowsa 11 częściej.

Już teraz podobny sposób aktualizacji systemu bez resetu z powodzeniem działa w innych systemach operacyjnych Microsoftu. Mowa jednak o Windows Server, czyli OS do profesjonalnego zastosowania.

Niektóre źródła wskazują jednak na to, że „łatanie na gorąco”, czyli aktualizacje Windows 11 bez resetowania komputera, mogą wymagać aktywacji zabezpieczeń korzystających z wirtualizacji. Dziś część użytkowników wyłącza tę opcję, aby zwiększyć wydajność swojego komputera.

Większe aktualizacje i tak będą wymagały… resetowania

Wygląda jednak na to, że co kilka miesięcy i tak nie unikniemy konieczności ponownego uruchomienia sprzętu. Będą go wymagały duże aktualizacje, zmieniające więcej w oprogramowaniu.

Najnowszą funkcję powinniśmy dostać wraz z aktualizacją Windows 11 oznaczoną 24HJ2.

Poza ulepszeniami dotyczącymi aktualizowania systemu pojawią się też inne zmiany. W dużej mierze dotyczą nowych funkcji AI. Oczekiwania są spore – mówi się o zupełnie nowych rozwiązaniach, korzystających z dobrodziejstw sztucznej inteligencji. Microsoft współpracuje zresztą z OpenAI, czyli twórcami ChatGPT. Część internautów myślała wręcz, że jeszcze w 2024 roku zobaczymy niezaktualizowanego Windowsa 11, a zupełnie nowy system Windows 12.

Windows 11 z aktualizacją 24H2 powinien trafić do użytkowników w drugiej połowie 2024 roku. Aktualizacja będzie darmowa.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.