Aktualizacja Windows 10 – poradnik krok po kroku

25.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Aktualizacja Windows 10 – poradnik krok po kroku
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jak zaktualizować Windows 10 i dlaczego warto? Czy można ten proces przyspieszyć lub opóźnić jego rozpoczęcie, a może całkowicie wyłączyć tę opcję? I co zrobić w sytuacji, gdy aktualizacja Windows 10 wywołuje jakieś problemy? Tutaj właśnie znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące aktualizacji systemu operacyjnego. Wierzymy, że dla każdego użytkownika systemu Windows 10 poradnik ten będzie praktycznym zbiorem wskazówek, które nieraz się przydadzą.

Sprawdź również artykuł Windows 10 – poradnik użytkownika, w którym znajdziesz mnóstwo przydatnych porad dotyczących korzystania z tego najpopularniejszego systemu operacyjnego.

Dlaczego warto aktualizować system operacyjny?

Choć nierzadko zdarza się, że aktualizacja Windows 10 powoduje pewne problemy u tej lub innej grupy użytkowników, nie należy z nich rezygnować. Zawierają one bowiem mnóstwo poprawek przygotowanych przez olbrzymi zespół Microsoftu, które eliminują wykryte problemy, a przez to mają pozytywny wpływ na wydajność komputera i bezpieczeństwo użytkowników.

Cyberprzestępcy są dziś aktywniejsi niż kiedykolwiek wcześniej i skutecznie potrafią wykorzystywać luki – nie tylko w poszczególnych programach, ale też w całych systemach.

Rezygnacja z aktualizowania oznacza, że luki w systemie pozostają niezałatane i mogą przez nie przedostawać się na nasze komputery rozmaite trojany lub innego rodzaju wirusy.

Małe zestawy łatek bezpieczeństwa są publikowane co miesiąc. To jednak nie wszystko. Do tego dochodzą jeszcze duże, wydawane co pół roku aktualizacje wprowadzające nowe funkcje, które mogą zwiększać wygodę i pomagać w uzyskiwaniu większej produktywności. Są one kierowane do zwykłych użytkowników, graczy czy też profesjonalistów. Ze względu na to właśnie, korzyść z aktualizowania systemu może odczuć każdy.

Jak zaktualizować Windows 10?

Microsoft ma taką politykę, że aktualizacje dostarcza automatycznie. Jest to realizowane poprzez usługę Windows Update, domyślnie aktywną w systemie Windows 10.

Efekt jest taki, że użytkownik nie musi robić praktycznie nic, by jego system pozostawał zawsze aktualny. Łatki „same się pobierają” w tle i gdy są gotowe do instalacji, trzeba tylko wyrazić zgodę na ich wgranie, co wiąże się z ponownym uruchomieniem komputera.

Nie każdy użytkownik życzy sobie jednak, by komputer robił coś za niego i (w pewnym sensie) bez jego wiedzy. Na szczęście udostępniony został panel konfiguracyjny (który będzie podstawą wykonywania kroków w odpowiedziach na kolejne pytania w tym poradniku). Aby go uruchomić należy włączyć Ustawienia i z menu głównego wybrać: Aktualizacja i zabezpieczenia.

aktualizacja Windows 10 - windows update

Jak przyspieszyć pobieranie aktualizacji?

Przygotowywane przez zespół Microsoftu paczki mają często niemałe rozmiary. Sprawia to, że pobieranie aktualizacji może zajmować dużo czasu. Czy da się to jakoś przyspieszyć? Tak, jest taka możliwość. Należy:

  • wejść w Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia,
  • w sekcji Windows Update wybrać Opcje zaawansowane,
  • zjechać na dół i włączyć Optymalizacja dostarczania
  • i zaznaczyć opcję Zezwalaj na pobieranie plików z innych komputerów (najlepiej z zaznaczoną opcją Komputery w mojej sieci lokalnej i w Internecie).
aktualizacje Windows 10

Po aktywacji tej opcji pliki aktualizacyjne będą pobierane nie tylko z serwerów Microsoftu, ale też bezpośrednio z komputerów innych użytkowników.

Jak odłożyć instalację aktualizacji na później?

W systemie Windows 10 istnieje możliwość ustalenia „godzin aktywności”, czyli maksymalnie 18-godzinnego okresu, w którym pracujemy przy komputerze i nie chcemy, aby cokolwiek nam przeszkadzało (a już szczególnie restartująca komputer aktualizacja).

aktualizacje Windows 10 - jak odłożyć na później

Aby wykonać automatyczne odłożenie instalacji aktualizacji na czas, w którym znajdujemy się z dala od komputera, należy:

  • w Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update
  • wybrać opcję Zmień godziny aktywnego użytkowania.
  • W tym oknie należy podać godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy, a następnie wcisnąć przycisk „Zapisz”.

Jak wyłączyć pobieranie aktualizacji?

Jeżeli chcemy natomiast odłożyć aktualizacje na „czas nieokreślony”, czyli – krótko mówiąc – czasowo wyłączyć pobieranie aktualizacji, możemy skorzystać z systemowego narzędzia. Sposób polega na aktywacji tzw. połączeń taryfowych (a więc trybu, w którym ograniczone jest zużycie danych). Jak to zrobić?

  • Włącz Ustawienia > Sieć i Internet,
  • z menu po lewej wybierz sekcję Wi-Fi,
  • kliknij nazwę swojej sieci
  • i Ustaw jako połączenie taryfowe.
aktualizacja windows 10 - jak wyłączyć pobieranie

Warto się jeszcze upewnić, że ustawienia aktualizacji są odpowiednie:

  • włącz Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia,
  • w sekcji Windows Update wybierz Opcje zaawansowane
  • i upewnij się, że opcja Automatycznie pobieraj aktualizacje… jest wyłączona.
aktualizacja windows 10

Warto z tego skorzystać przede wszystkim w dwóch przypadkach: podczas pracy która przeciąga się poza ustalone „godziny aktywnego użytkowania” i przy której nie znajdujemy się cały czas przy komputerze, na przykład renderowanie. Przy korzystaniu z transmisji danych komórkowych – bo pobierające się łatki mogłyby pochłonąć znaczną część posiadanego pakietu.

Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10?

Aktualizacja Windows 10 da się również wyłączyć. Można to zrobić na 35 dni – czyli tak naprawdę jedynie je opóźnić (co jak wspominaliśmy we wstępie – jest niezalecane).

Jeśli chcemy opóźnić aktualizacje, należy:

  • włączyć Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia,
  • w sekcji Windows Update wybrać Opcje zaawansowane
  • i przełączyć na „Włączone” opcję Wstrzymaj aktualizacje.
jak wstrzymać aktualizacje windows 10

Jeśli natomiast chcemy całkowicie wyłączyć usługę Windows Update, to można zrobić wykonując następujące kroki:

  • włącz menu Start i wyszukaj „Usługi”,
  • w otwartym oknie odnajdź usługę Windows Update na liście,
  • kliknij na nią prawym przyciskiem myszy i wybierz Ustawienia,
  • w wyświetlonym oknie rozwiń listę przy Typ uruchomienia,
  • wybierz Wyłączony i zatwierdź wybór, klikając OK.
jak wyłączyć aktualizacje windows 10
jak wyłączyć aktualizacje windows 10

Przywracanie systemu do stanu przed aktualizacją

Zdarza się, że aktualizacja powoduje pewne problemy – na przykład spadek wydajności lub znaczące wydłużenie czasu uruchamiania komputera. Z zauważonymi problemami można uporać się, przywracając system do stanu przed aktualizacją. Bez najmniejszych kłopotów można to zrobić w czasie do 10 dni od instalacji ostatniej łatki.

Aby „odinstalować” aktualizację w Windows 10, należy:

  • włączyć Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia,
  • z menu po lewej wybrać sekcję Odzyskiwanie
  • i pod nagłówkiem Wróć do poprzedniej kompilacji wcisnąć przycisk Rozpocznij.

Po chwili zmiany wprowadzone wraz z ostatnią aktualizacją, zostaną wycofane, a komputer powinien dzięki temu wrócić do „formy”.

Może Cię zainteresować:

Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.