WhatsApp wreszcie z filmami w jakości HD

28.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
WhatsApp wreszcie z filmami w jakości HD
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Część użytkowników zastanawia się, jak działa WhatsApp, skoro przesyłane nim materiały wideo tak tracą na jakości. Chodzi oczywiście o kompresję, aby filmy nie zajmowały wiele miejsca. Najwidoczniej twórcy komunikatora zdali sobie jednak sprawę, że warto dopracować ten aspekt.

Lepsza jakość filmów wysyłanych przez WhatsApp

Niedawno informowaliśmy o nowości, która poprawiła jakość zdjęć wysyłanych na WhatsApp. Wkrótce lepsze mogą być również filmy. Każdy z nas spotkał się zapewne z sytuacją, gdy jakość nagranego smartfonem wideo jest znacznie lepsza, od tego odbieranego przez WhatsApp. Za wszystko odpowiada kompresja multimediów, w tym także filmów i zdjęć. Zmniejsza rozmiar pliku, przez co serwery komunikatora są mniej obciążone. Użytkownik też na tym korzysta – treści wysyłamy i odbieramy szybciej, zużywając przy tym mniej z transferu danych. To ważne, jeśli mamy ograniczony pakiet GB w mobilnym Internecie, czy wyjeżdżając na wakacje (tam zwykle też mamy limit transmisji danych, a po przekroczeniu musimy sporo zapłacić).

Wkrótce użytkownik WhatsApp dostanie opcję wysłania filmów w wysokiej jakości.

Taką informację przekazuje serwis WABetaInfo. Źródło informacji powołuje się na nowość znalezioną w testowej wersji komunikatora WhatsApp. Najwyraźniej Meta (czyli właściciel WhatsApp, a także m.in. Facebooka, Messengera, Instagrama) testuje nowe rozwiązanie. Jeśli wszystko zakończy się pomyślnie – niedługo możemy otrzymać filmy w lepszej jakości w wersji aplikacji dla wszystkich użytkowników.

WhatsApp pozwoli wysłać film HD
Źródło: WABetaInfo

Dziś ciężko jednak powiedzieć, kiedy funkcja pojawi się na naszych smartfonach. Informacje podane przez WABeatInfo dotyczą też aplikacji WhatsApp na Androida. Nie wiadomo, czy jednocześnie trwają prace pozwalające poprawić jakość filmów także na innych platformach.

Czy wszystkie serwisy obniżają jakość multimediów?

W największym skrócie ujmując: tak. Chodzi o zaoszczędzenie miejsca na serwerach, a także o przyspieszenie działania platformy lub aplikacji. Wiele zależy jednak od tego, jakie technologie stosuje dany serwis. Czasem spadek jakości jest niezauważalny lub tak mały, że nie zwracamy na niego uwagi. Niektórzy użytkownicy oczekują jednak najlepszej dostępnej jakości transferu multimediów. Wtedy rozwiązaniem może być wysłanie pliku przez dysk w chmurze lub jako załącznik w mailu.

Wydaje się, że WhatsApp wkrótce zaproponuje dobre rozwiązanie. Chcąc wysłać film, aplikacja zapyta nas, czy chcemy użyć „HD Quality”, czyli wyższej jakości filmu. Sami użytkownicy wybiorą więc, czy zależy im na czasie i zużyciu mniejszej paczki danych, czy na lepszej jakości. Zapytanie ma od razu zawierać informację o rozdzielczości i rozmiarze pliku HD lub w „standardowej” jakości.

Lepsza jakość wideo w WhatsApp
Źródło: WABetaInfo

Otrzymane w ten sposób wideo otrzyma też w galerii znaczek „HD”, oznaczający wysoką jakość.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.