Samsung Galaxy S23 z Android 14 i nakładką One UI 6 – aktualizacja trafiła do pierwszych użytkowników

07.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Samsung Galaxy S23 z Android 14 i nakładką One UI 6 – aktualizacja trafiła do pierwszych użytkowników
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W pierwszej kolejności najnowszy system operacyjny otrzymał Google Pixel 8. Miało to miejsce miesiąc temu, ale wiedzieliśmy, że Android 14 trafi też na inne urządzenia. Na początku listopada dowiedzieliśmy się o jednym z nich, choć właściwie mówimy o serii składającej się z trzech modeli. Galaxy S23 z Android 14 stanie się jeszcze lepszym telefonem, choć już dotychczas niczego mu nie brakowało!

Galaxy S23 z Android 14 i One UI 6

Samsungi Galaxy S23, Galaxy S23+ i Galaxy S23 Ultra to rewelacyjne telefony. Pokazane na początku 2023 roku modele posiadają doskonały procesor – Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Wraz z udanym oprogramowaniem mamy więc bardzo szybko i sprawnie działający sprzęt. Teraz Galaxy S23 z Android 14 może być jeszcze lepszym urządzeniem!

Do premiery następcy, który powinien pojawić się już z najnowszym Androidem, zostało jeszcze kilka miesięcy. Planowany debiut Galaxy S24 to początek kolejnego roku. Już teraz najnowsze oprogramowanie znajdziemy natomiast w tegorocznym flagowcu.

Galaxy S23 z Android 14 otrzyma od razu nową nakładkę systemową – Samsung One UI 6.

Jak zainstalować Androida 14 i nakładkę One UI 6 na Galaxy S23, Galaxy S23+ i Galaxy S23 Ultra?

Samsung udostępnia najnowsze oprogramowanie stopniowo. Kolejni użytkownicy mogą w najbliższych dniach otrzymać najnowszy system. Niektórzy już go dostali. Aktualizacja oprogramowania pojawi się automatycznie – gdy będzie dostępna, otrzymasz powiadomienie o możliwości instalacji Android 14.

Po wejściu do ustawień systemowych możemy również ręcznie sprawdzić, czy dostępna jest aktualizacja Galaxy S23 do Androida 14. Warto jednak wiedzieć, że Koreańczycy stopniowo aktualizują kolejne partie smartfonów z serii Galaxy S23.

Niekiedy do systemu operacyjnego pewne dodatki dodaje również operator GSM. W takiej sytuacji musimy zwykle poczekać nieco dłużej, aż udostępni on najnowszą wersję systemu operacyjnego.

Galaxy S23 z Android 14 i One UI 6
Galaxy S23 z Android 14 i One UI 6 (fot. https://www.youtube.com/watch?v=Qos6XEUYefA)

Nowe funkcje w Galaxy S23 z Androidem 14 i One UI 6

O premierze systemu i liście zmian w Android 14 informowaliśmy już jakiś czas temu. Android 14 to nie tylko zmiany wizualne, ale też nowości związane z AI – między innymi inteligentna edycja zdjęć. Google usprawniło kwestie związane z prywatnością i bezpieczeństwem naszych danych. Nowości ucieszą też osoby nieco słabiej widzące – poprawiono skalowanie tekstów, teraz możemy też ustawić większe czcionki. Centrum sterowania różnymi urządzeniami wearable (smartwatche i opaski fitness) stało się Health Connect. Do jednego miejsca trafiają teraz informacje z różnych aplikacji – zarówno stworzonych przez Google, jak i zewnętrznych dostawców (Strava, itp.). Google dopracowało również możliwości personalizacji ekranu blokady. Możemy nawet poprosić sztuczną inteligencję, aby wygenerowała nam tapetę na podstawie wpisanego tekstu.

Oprócz samego systemu operacyjnego pewne nowości przynosi też nakładka Samsunga. One UI 6 nie przyniesie rewolucyjnych zmian – już poprzednie odsłony nakładki systemowej były bardzo udane. Nie tylko wyglądały dobrze, miały też kompletną funkcjonalność, system działał przy tym bardzo sprawnie.

Największą nowością może być menu szybkich ustawień – Quick Panel. Menu ściągane pociągnięciem z góry ekranu. Sztuczna inteligencja była już dodana do edytora zdjęć w „czystym” Android 14, nakładka One UI 6 zaoferuje tu pewne dodatkowe możliwości. Zupełną nowością będzie natomiast Samsung Studio – narzędzie do edytowania wideo. W systemie z One UI 6 pojawią się też nowe czcionki, jak One UI Sans. Pierwsi użytkownicy z telefonami po aktualizacji twierdzą też, że system operacyjny Android 14 działa nieco szybciej i płynniej.

Sporo mniejszych zmian w nowym systemie Android 14 z One UI 6

Najnowszy system operacyjny posiada sporo niedużych, ale zapewne całkiem przydatnych opcji. Jedną z nich jest nowy widżet włączający aparat lub kamerę. Co ważne, możemy zachować własne parametry (np. wybrany rodzaj obiektywu) i otworzyć aplikację aparatu właśnie w danym trybie. Poprawiono również widżet pogody, ma teraz dodatkowe informacje na temat jakości powietrza i lokalnej pogody.

Gdy robimy zdjęcie tekstu, telefon samoczynnie uruchomi teraz odpowiedni, najbardziej optymalny tryb aparatu. Ciekawą opcją jest skanowanie automatyczne, gdy aparat wykryje przed sobą tekst. Działa to podobnie do automatycznego skanowania kodu QR. Na zdjęciach możemy umieszczać znak wodny – teraz w różnych pozycjach (na dole lub na górze). Mniejszymi zmianami są zmiany nazwy niektórych aplikacji – Galaxy Wearable to teraz „Wearable”, a Galaxy Store to po prostu „Store”.

Samsung Galaxy S23 Ultra

Sposób wyświetlania panelu z powiadomieniami (menu wysuwane z góry) może teraz nieco przypominać iOS. Jeśli przeciągniemy palcem z góry na dół po prawej stronie, zobaczymy menu z wieloma szybkimi ustawieniami. Pociągnięcie z lewej strony ekranu w dół powoduje natomiast pokazanie belki z powiadomieniami. Same powiadomienia są teraz nieco rozdzielone od siebie, przez co przy większej liczbie łatwiej odnajdziemy się wśród nich. Powiadomienia możemy te wyświetlać w różnej kolejności, na przykład wyświetlając na górze te najbardziej przydatne.

To tylko niektóre spośród kilkudziesięciu zmian w One UI 6. Pełną listę znajdziesz na stronie producenta.

Android 14 i One UI 6 trafią też na wiele innych modeli Samsunga

Najnowsze oprogramowanie pojawi się również na wielu smartfonach Samsunga, także nieco starszych modelach. Wystarczy wspomnieć o seriach Galaxy S22 i Galaxy S21, w tym popularny Galaxy S21 FE. Wiele modeli z rodziny Galaxy A też otrzyma najnowszy system operacyjny. Samsung zaktualizuje nawet tak niedrogie urządzenia, jak Galaxy a04s, czy Galaxy M23. Również składane modele doczekają się nowego systemu (od 3-ciej generacji Z Fold i Z Flip).

Smartfony z serii Samsung Galaxy S23

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.