Search icon

Masz tani smartfon Oppo? Dostaniesz aktualizację do Android 14

27.02.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Masz tani smartfon Oppo? Dostaniesz aktualizację do Android 14
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Oppo ogłosiło, że trzy model z zeszłego roku otrzymają aktualizację do Androida 14. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to naprawdę tanie urządzenia. Aktualizacja Oppo da użytkownikom dostęp do najnowszej wersji nakładki systemowej ColorOS.

Aktualizacja Oppo A18, Oppo A38, Oppo A58

Trzy tanie smartfony Oppo mają możliwość instalacji najnowszego systemu. Android 14 pojawił się na rynku na początku października 2023 roku. Początkowo trafił na urządzenia Google Pixel 8 i Pixel 8 Pro, następnie między innymi na Xiaomi 14 (tam z nakładką HyperOS). Telefony komórkowe Oppo mają natomiast system z całkiem niezłą nakładką ColorOS 14. Właśnie to oprogramowanie trafiło już również na jedne z najtańszych urządzeń w portfolio marki:

  • Oppo A18
  • Oppo A38
  • Oppo A58

Pierwszy z tej trójki nie trafił do szerokiej dystrybucji. Lepsze modele A38 i A58 kupimy w Polsce, choć ich ceny też nie są wysokie. Oppo A38 wyceniono na 799 złotych. Oppo A58 kosztuje natomiast niewiele więcej – 899 złotych. Specyfikacja obu modeli jest podstawowa. W swojej klasie smartfony wypadają jednak całkiem nieźle. Tym bardziej cieszy, że możemy już mieć je z aktualnym oprogramowaniem.

OPPO A38 premiera w Polsce za 799 złotych
Oppo A38 dostaje aktualizację do Androida 14 i ColorOS 14

Inni producenci na szczęście również coraz częściej dają aktualne oprogramowanie również do swoich niedrogich telefonów i tabletów. Przykładem może być choćby Xiaomi – tam Android 14 z HyperOS trafi nawet na tak tanie modele, jak Redmi Note 11, czy Redmi 10C.

Dlaczego aktualne oprogramowanie jest ważne?

Jeszcze nie tak dawno smartfony niezbyt często otrzymywały aktualizację do nowszych wersji Androida. Tanie modele czasami w ogóle nie otrzymywały aktualizacji, mogli na nią liczyć właściciele flagowców, a także m.in. smartfonów Google Pixel. Był to też jeden z wyróżników smartfonów Apple. Dziś sytuacja jest zupełnie inna – zdecydowanie na plus dla użytkowników! Właściciele topowych modeli Samsunga i Google mogą liczyć na aż 7 lat wsparcia aktualizacjami. Konkurencja oferuje nieco krótsze, ale też całkiem długie wsparcie.

Gwarancja długiego wsparcia aktualizacjami staje się równie ważną cechą smartfona, co dobry aparat lub ładny ekran.

Co nam daje aktualny system? Przede wszystkim to dla nas oznaka, że nasza prywatność jest chroniona w najlepszy możliwy sposób. Najnowsza wersja systemu to także dostęp do dodatkowych funkcji i gwarancja zgodności z nowymi wersjami aktualizacji i gier. Często ważny jest też aspekt wizualny – najnowszy Android zwykle po prostu wygląda świeżo i atrakcyjnie.

Kiedy aktualizacja tanich Oppo?

Producent zapowiedział, że proces ruszy 28 lutego 2024 w Indiach, a aktualizacja będzie stopniowo udostępniana kolejnym użytkownikom.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.