Aktualizacja nakładki One UI 5.1. Nowe funkcje na początek trafią do Samsung Galaxy S23
Samsung One UI 5.1 – oto nowa nakładka systemowa koreańskiego producenta. Jej premiera odbywa się oczywiście wraz z debiutem Samsunga Galaxy S23 podczas wydarzenia Galaxy Unpacked. W późniejszym czasie nakładkę zainstalujemy także na innych, nieco starszych urządzeniach. W ramach aktualizacji powinny ją otrzymać wszystkie Samsung posiadające Androida 13. Oczywiście Samsung UI 5.1 pojawi się również w kolejnych smartfonach i tabletach Samsung, które trafią na rynek w 2023 roku.
Nakładka systemowa Samsung One UI 5.1 – kiedy premiera? Do jakich smartfonów trafi aktualizacja?
Data premiery najnowszej nakładki systemowej Samsunga to 1 lutego 2023 roku. Jeszcze przed premierą poznaliśmy jednak część dostępnych w niej funkcjonalności i zmian. Aktualizacja w pierwszej kolejności będzie dostępna dla topowych smartfonów koreańskiego producenta: Galaxy S22, Galaxy S21 i Galaxy S20. Podobnie do innych nowości, nakładka Samsung One UI 5.1 pojawi się też niebawem w składanych modelach: Galaxy Z Flip (2, 3 i 4-tej generacji) oraz Galaxy Z Fold (2, 3 i 4-tej generacji).
Zmiany w oprogramowaniu możemy podzielić na kila kategorii, takich jak aparat, widżety, łączność, ustawienia i inne.
Samsung One UI 5.1 – zmiany w aplikacji aparatu i galerii
W bocznej części ekranu pojawi się możliwość szybszej zmiany odcienia zdjęcia selfie. Podczas wykonywania zdjęcia znajdziemy ją po kliknięciu w ikonkę „Efekty”. Druga zmiana dotyczy zapisywania zdjęć w profesjonalnym formacie .RAW. Możemy to zrobić już teraz, dzięki aplikacji ExpertRAW. Po aktualizacji zdjęcia w pliku o wysokiej jakości (bez kompresji) będą dostępne z poziomu ustawień zaawansowanych.
W albumie rodzinnym Galerii (dla nawet 6 osób) otrzymamy darmowe 5 GB miejsca w chmurze na zdjęcia i filmy.
Wyszukiwanie zdjęć i filmów w aplikacji Galeria będize teraz sprawniejsze i szybsze. Klikając w twarz osoby na jednym ze zdjęć, będziemy mieć możliwość wyszukania jej także na innych fotografiach. Informacje o zdjęciach będą pokazane w usprawniony sposób – wystarczy przesunąć palcem w górę w trakcie oglądania zdjęcia lub wideo. Dla zrzutów ekranu pojawi się możliwość zapisania lokalizacji. Może to ułatwić ich późniejsze wyszukanie w Galerii. Dotyczy to też nagrywania ekranu.
Nowe możliwości Emoji AR
Podczas robienia zdjęć z maską Emoji (w AR Emoji Camera) oprogramowanie rozpozna aż trzy osoby. Twarze trzech znajomych mogą być więc zastąpione przez wybrane postaci.
Zmiany pojawiły się też w AR Doodle. Na głównym ekranie funkcji dostępne są teraz pędzle. Możesz łatwo edytować rozmiar rysunków i przenosić je do innych folderów. Zmienił się także sposób działania gumki.
Nowe i ulepszone widżety w nakładce Samsung One UI 5.1
Nakładka systemowa Samsung One UI 5.1 ulepsza wygląd widżetów. W widżecie baterii na ekranie głównym pojawi się możliwość sprawdzenia poziomu napełnienia ogniwa w podłączonych urządzeniach Galaxy Wearables (smartwatch, słuchawki TWS). Po aktualizacji oprogramowania zobaczymy też odświeżone, bardziej czytelne widżety Pogody. W samej aplikacji Pogoda pojawi się natomiast kolorowy wykres temperatury i czytelne powiadomienia o zmianie warunków pogodowych – m.in. opadach.
Zmiany we współdzieleniu aplikacji
Wiele dodatkowych możliwości pojawi się w aplikacji Samsung Notes. Korzyści zobaczą szczególnie osoby, które korzystają z tego narzędzia na kilku urządzeniach. Po aktualizacji pojawi się możliwość tworzenia grupowych notatek lub udostępniania zapisków wybranej grupie. Także w przypadku innych programów ułatwione ma być współdzielenie aplikacji. Łatwo zaprosisz znajomych, współpracowników lub rodzinę do wspólnego korzystania z notatek, albumów w Galerii, czy kalendarza. W aplikacji wygenerujesz w tym celu link, który następnie wystarczy przekazać w dowolny sposób (np. mailem, poprzez komunikator, czy nawet SMS-em).
Jeśli strony www przeglądasz w Samsung Internet i podłączysz się do komputera, możesz teraz kontynuować surfowanie w sieci na ekranie komputera.
Dodatkowe korzyści odnajdą właściciele laptopów Galaxy Book. Po sparowaniu ze smartfonem Samsung Galaxy, możliwe stanie się korzystanie z klawiatury i gładzika do obsługi telefonu. Wcześniej taka możliwość była dostępna wyłącznie dla tabletów. Ekran smartfona lub tabletu działa nieco, jak dodatkowy wyświetlacz dla laptopa Galaxy Book – możesz kopiować pliki pomiędzy nimi, po prostu przenosząc je (jak z folderu do folderu, np. w systemie Windows). Takie możliwości wymagają kompatybilnego sprzętu, czyli laptopa Samsung Galaxy Book wyprodukowanego po 2021 roku, tabletu Samsunga z nakładką One UI 4.1 lub smarrtfona z One UI 5.1.
Jeśli słuchasz muzyki poprzez Spotify Connect na głośniku z Chromecast podłączonym przez Wi-Fi, możesz wybrać go jako wyjście multimedialne. Przełączanie odbiornika nie wymaga już otwierania aplikacji Spotify – zrobisz to z poziomu paska narzędzi szybkiego dostępu.
Nowe ustawienia Trybów w Samsung One UI 5.1
Samsung pozwala tworzyć różne Scenariusze i włączać jeden z kilku Trybów. Obie możliwości zostały ulepszone w nakładce Samsung One UI 5.1. Po włączeniu konkretnego Trybu możemy przypisać do niego tapetę (ekran główny oraz ekran blokady). Możemy więc lepiej dostosować wygląd smartfona do aktualnie wykonywanej czynności – pracy, treningu, czy odpoczynku.
Tworząc Scenariusze (po ich rozpoznaniu, smartfon automatycznie zmieni Tryb i dodatkowe ustawienia) mamy teraz więcej opcji. Po wejściu w tryb samolotowy lub uruchomieniu mobilnego hotspotu, nasz Samsung może włączyć jedną z aplikacji, a nawet zmienić balans dźwięku (lewo, środek, prawo). Teraz zmienimy też czułość dotyku, zmienimy dźwięki dzwonków i powiadomień, a nawet ustawimy inny styl czcionki!
Pozostałe zmiany w nowej nakładce systemowej Samsunga
Lista zmian w Samsung UI 5.1 jest dość długa. Osoby korzystające z Samsung DeX docenią możliwość prostej zmiany wielkości okien. W tym celu wystarczy przesunąć splitter widoczny na środku ekranu. Gdy całkowicie przesuniemy splitter jednego z okien w bok, jego wielkość zmniejszy się – będzie zajmowało 1/4 wyświetlacza. Bixby Text Call to sposób na rozmowy telefoniczne bez… mówienia. Asystent Bixby może automatycznie odebrać połączenie przychodzące i spytać o cel rozmowy. Słowa rozmówcy zobaczymy w formie tekstowej, możemy na nie odpowiedzieć – wpisać odpowiedź lub wybrać jedną z gotowych opcji. Taka możliwość jest dostępna niestety tylko w językach koreańskim i angielskim.
Wyszukiwanie w Samsung Internet zostało usprawnione. Wyszukiwarka powinna działać nawet wtedy, gdy źle wpiszemy frazę. Pierwsze uruchomienie Samsunga Galaxy będzie sprawniejsze dzięki łatwiejszej wstępnej konfiguracji. Usprawniono również kopiowanie danych z Samsunga Galaxy do nowego urządzenia Galaxy, ale także do innych smartfonów lub tabletów pracujących pod kontrolą systemu Android. Część zmian ma być dostępna jednak jedynie dla Samsunga Galaxy S23 i wyższych modeli.
Może zainteresują Cię także inne artykuł