Aktualizacja nakładki One UI 5.1. Nowe funkcje na początek trafią do Samsung Galaxy S23

01.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Aktualizacja nakładki One UI 5.1. Nowe funkcje na początek trafią do Samsung Galaxy S23
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Samsung One UI 5.1 – oto nowa nakładka systemowa koreańskiego producenta. Jej premiera odbywa się oczywiście wraz z debiutem Samsunga Galaxy S23 podczas wydarzenia Galaxy Unpacked. W późniejszym czasie nakładkę zainstalujemy także na innych, nieco starszych urządzeniach. W ramach aktualizacji powinny ją otrzymać wszystkie Samsung posiadające Androida 13. Oczywiście Samsung UI 5.1 pojawi się również w kolejnych smartfonach i tabletach Samsung, które trafią na rynek w 2023 roku.

Nakładka systemowa Samsung One UI 5.1 – kiedy premiera? Do jakich smartfonów trafi aktualizacja?

Data premiery najnowszej nakładki systemowej Samsunga to 1 lutego 2023 roku. Jeszcze przed premierą poznaliśmy jednak część dostępnych w niej funkcjonalności i zmian. Aktualizacja w pierwszej kolejności będzie dostępna dla topowych smartfonów koreańskiego producenta: Galaxy S22, Galaxy S21 i Galaxy S20. Podobnie do innych nowości, nakładka Samsung One UI 5.1 pojawi się też niebawem w składanych modelach: Galaxy Z Flip (2, 3 i 4-tej generacji) oraz Galaxy Z Fold (2, 3 i 4-tej generacji).

Galaxy Unpacked - debiut  Samsung One UI 5.1
Galaxy Unpacked 2023 – debiut Samsung One UI 5.1


Zmiany w oprogramowaniu możemy podzielić na kila kategorii, takich jak aparat, widżety, łączność, ustawienia i inne.

Samsung One UI 5.1 – zmiany w aplikacji aparatu i galerii

W bocznej części ekranu pojawi się możliwość szybszej zmiany odcienia zdjęcia selfie. Podczas wykonywania zdjęcia znajdziemy ją po kliknięciu w ikonkę „Efekty”. Druga zmiana dotyczy zapisywania zdjęć w profesjonalnym formacie .RAW. Możemy to zrobić już teraz, dzięki aplikacji ExpertRAW. Po aktualizacji zdjęcia w pliku o wysokiej jakości (bez kompresji) będą dostępne z poziomu ustawień zaawansowanych.

W albumie rodzinnym Galerii (dla nawet 6 osób) otrzymamy darmowe 5 GB miejsca w chmurze na zdjęcia i filmy.

Wyszukiwanie zdjęć i filmów w aplikacji Galeria będize teraz sprawniejsze i szybsze. Klikając w twarz osoby na jednym ze zdjęć, będziemy mieć możliwość wyszukania jej także na innych fotografiach. Informacje o zdjęciach będą pokazane w usprawniony sposób – wystarczy przesunąć palcem w górę w trakcie oglądania zdjęcia lub wideo. Dla zrzutów ekranu pojawi się możliwość zapisania lokalizacji. Może to ułatwić ich późniejsze wyszukanie w Galerii. Dotyczy to też nagrywania ekranu.

Nowe możliwości Emoji AR

Podczas robienia zdjęć z maską Emoji (w AR Emoji Camera) oprogramowanie rozpozna aż trzy osoby. Twarze trzech znajomych mogą być więc zastąpione przez wybrane postaci.

Zmiany pojawiły się też w AR Doodle. Na głównym ekranie funkcji dostępne są teraz pędzle. Możesz łatwo edytować rozmiar rysunków i przenosić je do innych folderów. Zmienił się także sposób działania gumki.

Nowe i ulepszone widżety w nakładce Samsung One UI 5.1

Nakładka systemowa Samsung One UI 5.1 ulepsza wygląd widżetów. W widżecie baterii na ekranie głównym pojawi się możliwość sprawdzenia poziomu napełnienia ogniwa w podłączonych urządzeniach Galaxy Wearables (smartwatch, słuchawki TWS). Po aktualizacji oprogramowania zobaczymy też odświeżone, bardziej czytelne widżety Pogody. W samej aplikacji Pogoda pojawi się natomiast kolorowy wykres temperatury i czytelne powiadomienia o zmianie warunków pogodowych – m.in. opadach.

Poziom baterii podłączonych urządzeń dostęny na ekranie głównym Samsung One UI 5.1
Poziom baterii podłączonych urządzeń będzie dostępny na ekranie głównym Samsung One UI 5.1.

Zmiany we współdzieleniu aplikacji

Wiele dodatkowych możliwości pojawi się w aplikacji Samsung Notes. Korzyści zobaczą szczególnie osoby, które korzystają z tego narzędzia na kilku urządzeniach. Po aktualizacji pojawi się możliwość tworzenia grupowych notatek lub udostępniania zapisków wybranej grupie. Także w przypadku innych programów ułatwione ma być współdzielenie aplikacji. Łatwo zaprosisz znajomych, współpracowników lub rodzinę do wspólnego korzystania z notatek, albumów w Galerii, czy kalendarza. W aplikacji wygenerujesz w tym celu link, który następnie wystarczy przekazać w dowolny sposób (np. mailem, poprzez komunikator, czy nawet SMS-em).

Jeśli strony www przeglądasz w Samsung Internet i podłączysz się do komputera, możesz teraz kontynuować surfowanie w sieci na ekranie komputera.

Dodatkowe korzyści odnajdą właściciele laptopów Galaxy Book. Po sparowaniu ze smartfonem Samsung Galaxy, możliwe stanie się korzystanie z klawiatury i gładzika do obsługi telefonu. Wcześniej taka możliwość była dostępna wyłącznie dla tabletów. Ekran smartfona lub tabletu działa nieco, jak dodatkowy wyświetlacz dla laptopa Galaxy Book – możesz kopiować pliki pomiędzy nimi, po prostu przenosząc je (jak z folderu do folderu, np. w systemie Windows). Takie możliwości wymagają kompatybilnego sprzętu, czyli laptopa Samsung Galaxy Book wyprodukowanego po 2021 roku, tabletu Samsunga z nakładką One UI 4.1 lub smarrtfona z One UI 5.1.

Samsung One UI 5.1

Jeśli słuchasz muzyki poprzez Spotify Connect na głośniku z Chromecast podłączonym przez Wi-Fi, możesz wybrać go jako wyjście multimedialne. Przełączanie odbiornika nie wymaga już otwierania aplikacji Spotify – zrobisz to z poziomu paska narzędzi szybkiego dostępu.

Nowe ustawienia Trybów w Samsung One UI 5.1

Samsung pozwala tworzyć różne Scenariusze i włączać jeden z kilku Trybów. Obie możliwości zostały ulepszone w nakładce Samsung One UI 5.1. Po włączeniu konkretnego Trybu możemy przypisać do niego tapetę (ekran główny oraz ekran blokady). Możemy więc lepiej dostosować wygląd smartfona do aktualnie wykonywanej czynności – pracy, treningu, czy odpoczynku.

Tworząc Scenariusze (po ich rozpoznaniu, smartfon automatycznie zmieni Tryb i dodatkowe ustawienia) mamy teraz więcej opcji. Po wejściu w tryb samolotowy lub uruchomieniu mobilnego hotspotu, nasz Samsung może włączyć jedną z aplikacji, a nawet zmienić balans dźwięku (lewo, środek, prawo). Teraz zmienimy też czułość dotyku, zmienimy dźwięki dzwonków i powiadomień, a nawet ustawimy inny styl czcionki!

Pozostałe zmiany w nowej nakładce systemowej Samsunga

Lista zmian w Samsung UI 5.1 jest dość długa. Osoby korzystające z Samsung DeX docenią możliwość prostej zmiany wielkości okien. W tym celu wystarczy przesunąć splitter widoczny na środku ekranu. Gdy całkowicie przesuniemy splitter jednego z okien w bok, jego wielkość zmniejszy się – będzie zajmowało 1/4 wyświetlacza. Bixby Text Call to sposób na rozmowy telefoniczne bez… mówienia. Asystent Bixby może automatycznie odebrać połączenie przychodzące i spytać o cel rozmowy. Słowa rozmówcy zobaczymy w formie tekstowej, możemy na nie odpowiedzieć – wpisać odpowiedź lub wybrać jedną z gotowych opcji. Taka możliwość jest dostępna niestety tylko w językach koreańskim i angielskim.

Samsung DeX
Samsung Dex

Wyszukiwanie w Samsung Internet zostało usprawnione. Wyszukiwarka powinna działać nawet wtedy, gdy źle wpiszemy frazę. Pierwsze uruchomienie Samsunga Galaxy będzie sprawniejsze dzięki łatwiejszej wstępnej konfiguracji. Usprawniono również kopiowanie danych z Samsunga Galaxy do nowego urządzenia Galaxy, ale także do innych smartfonów lub tabletów pracujących pod kontrolą systemu Android. Część zmian ma być dostępna jednak jedynie dla Samsunga Galaxy S23 i wyższych modeli.

Może zainteresują Cię także inne artykuł

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.