Kolejne nowości w aplikacji mObywatel – m.in. Centralny Rejestr Wyborców i jakość powietrza

29.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Kolejne nowości w aplikacji mObywatel – m.in. Centralny Rejestr Wyborców i jakość powietrza
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Z nieskrywaną przyjemnością przychodzi mi informowanie o kolejnych nowościach w aplikacji mObywatel. Choć początkowo podchodziłem dość sceptycznie do „cyfrowego portfela”, dziś jestem wielkim zwolennikiem i użytkownikiem programu. Sprawdźmy więc, co nowego tym razem pojawiło się w aplikacji.

Aktualizacja mObywatel i kolejne nowe funkcje

Kolejne, dodawane do rządowej aplikacji funkcje zwykle są bardzo przydatne. Być może z propozycją oglądania meczów i filmów VOD w mObywatel rządzący nieco się zagalopowali (mamy w końcu osobne aplikacje do tego), zwykle zmiany są bardzo korzystne. Z biegiem lat do mObywatel trafiły certyfikaty covidowe, cyfrowa wersja dowodu (dziś jest już też akceptowana w bankach), w aplikacji zapłacimy też za niektóre podatki. Najnowsza aktualizacja aplikacji tworzonej pod nadzorem Ministerstwa Cyfryzacji przynosi kolejne funkcje.

W najnowszej wersji mObywatel pojawiły się aż cztery nowe funkcjonalności! Co dziwne, nie dostaliśmy wcześniej żadnych zapowiedzi, czy informacji o trwających pracach.

Można więc powiedzieć, że twórcy aplikacji zrobili użytkownikom (a to dziś grono składające się z ponad pięciu milionów osób!) miłą niespodziankę.

  • Bezpośrednio w aplikacji mObywatel możemy sprawdzić teraz jakość powietrza w okolicy. Wystarczy wybrać lokalizację, dla której chcemy dowiedzieć się nieco więcej na temat składu powietrza. To bardzo przydatna nowość, co szczególnie odczujemy po rozpoczęciu sezonu grzewczego, kiedy smog znów zacznie nam dokuczać.
Nowości w mObywatel
  • Kolejna opcja to wgląd do Centralnego Rejestru Wyborców. Szybko sprawdzimy tam swoje uprawnienia do głosowania. Zobaczymy także, w którym miejscu możemy oddać swój głos. Warto też pamiętać, że mDowód w aplikacji jest pełnoprawnym dokumentem potwierdzającym tożsamość i można się nim wylegitymować w trakcie wyborów.
Sprawdź gdzie głosować w mObywatel
  • W mObywatel sprawdzimy również dane samochodu i jego historię. To takie informacje, jak ważność polisy OC, czy aktualność badań technicznych.

Przekaż swoją opinię o aplikacji do Ministerstwa Cyfryzacji

Nieco mniej istotną funkcją jest skrót do możliwości ocenienia aplikacji. Możemy wysłać swoje uwagi do Ministerstwa Cyfryzacji, co oczywiście nie gwarantuje szybkiej reakcji. Sporo osób dotychczas informowało o błędach lub brakujących ich zdaniem funkcjach w ocenach w App Store i Google Play. Dziś mamy dodatkowy sposób kontaktu – i dobrze.

Skąd pobrać aplikację mObywatel?

Aplikację mObywatel możemy pobrać zupełnie za darmo. W zależności od posiadanego urządzenia mamy:

Przeczytaj więcej informacji o aplikacji mObywatel.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.