Sztuczna inteligencja w Microsoft Edge już dostępna. Aktualizacja przynosi też inne nowości

16.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Sztuczna inteligencja w Microsoft Edge już dostępna. Aktualizacja przynosi też inne nowości
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Przez wiele lat przeglądarka internetowa Microsoft Edge stała w cieniu Google Chrome, Firefoxa, czy Opery. Wiele osób podśmiewało się z niej, wskazując na jedyne zastosowanie domyślnej przeglądarki w Windowsie. Ich zdaniem miała służyć tylko do… pobrania innej (w domyśle: lepszej) przeglądarki. Na początku 2023 roku wiele się jednak zmieniło. Współpraca Microsoftu i OpenAI zaowocowała m.in. podłączeniem chatbota ChatGPT do wyszukiwarki internetowej Bing. Teraz ta technologia trafia do przeglądarki Microsoft Edge, co może stać się przełomowym produktem amerykańskiej firmy, która bez wątpienia wiąże z nim spore nadzieje.

Czy Microsoft Edge z Bing AI jest dziś najlepszą przeglądarką internetową?

Mimo wielu negatywnych komentarzy, Microsoft Edge jest niezłą przeglądarką. Bazuje na silniku Chromium, wykorzystywanym też m.in. w Chrome, czy Operze. Możemy zainstalować Edge na wielu różnych urządzeniach, nie tylko z systemem operacyjnym Windows. Obecnie dostępna jest już sto jedenasta wersja MS Edge.

Najnowsza funkcjonalność łącząca Edge ze sztuczną inteligencją to Bing AI oparta na technologii wykorzystywanej przez ChatGPT.

Warto tutaj jeszcze raz podkreślić, że chociaż technologia jest opracowana przez tę samą firmę Open AI, to Bing AI zastosowany w przeglądarce Edge nie jest tym samym narzędziem co ChatGPT, lecz jedynie korzysta z podobnych technologii i rozwiązań.

Aby uzyskać do niej dostęp wystarczy kliknąć w niebieską ikonę Bing na pasku przeglądarki, a wówczas otworzy się boczny panel Edge Copilot.

Panel Edge Copilot możemy wyświetlić podczas przeglądania dowolnej strony internetowej w Edge. Ma formę chatu tekstowego. Na dole wpisujemy polecenia lub zapytania, a po chwili sztuczna inteligencja wygeneruje odpowiedź.

Bing AI - Microsoft Edge z ChatGPT

W pasku menu po prawej stronie okna mamy dostęp do kilku ciekawych funkcji. Dla wielu osób najważniejsza jest oczywiście możliwość szybkiego wywołania okna czatu. Możemy poprosić chatbota o streszczenie artykułu lub wyciągnięcie z niego jakiejś informacji. Polecenie może dotyczyć całości treści w otwartej karcie lub zaznaczonego przez użytkownika fragmentu.

Dodatkowo Edge Copilot pokazuje nam krótki opis otwartej strony. Zobaczymy tam podobne serwisy, miesięczny ruch, czy nawet miejsce, skąd pochodzą osoby odwiedzające witrynę.

Możliwości czatbota Bing AI zintegrowanego z Microsoft Edge

Możliwości, jakie daje Edge z sztuczną inteligencją są bardzo rozbudowane. Funkcja Edge Copilot pozwoli między innymi redagować teksty. Można do tego użyć informacji zawartych na aktualnie otwartej stronie. Jeśli tworzona treść (np. wpis na bloga) wydaje się zbyt krótka – nic nie stoi na przeszkodzie, aby Edge Copilot rozwinął ją.

MS Edge z ChatGPT - Bing Copilot
MS Edge zintegrowany z Bing AI- funkcja Edge Copilot

Poza możliwością tworzenia tekstu na podstawie otwartego w karcie artykułu, możemy także spróbować wygenerować tekst na dowolny temat. Zasada działania jest bowiem podobna do dobrze znanego chatbota ChatGPT. Warto dodać, że podstawowy ChatGPT korzysta z modelu językowego OpenAI GPT-3.5.

Open AI zaprezentowała już jego kolejną wersję modelu językowego – GPT-4, kilkaset razy lepszą od poprzednika. To właśnie ta wersja została użyta w najnowszej wersji Microsoft Edge oraz w czacie zintegrowanym z wyszukiwarką Bing.

Możemy więc mówić o tym, że Edge Copilot da nam jeszcze lepsze odpowiedzi, niż popularny chatbot w darmowej wersji (GPT-4 jest dostępny wyłącznie w płatnej usłudze ChatGPT Plus).

Funkcja Drop („Upuść”) w Microsoft Edge

Microsoft idzie na całość i dostarcza nam coraz to nowe funkcjonalności w swojej przeglądarce. Poza zintegrowaniem Edge z Bing AI, kolejną nowością jest funkcja Drop.

Opcja Upuść jest dostępna na komputerach z Windowsem, a także smartfonach. Uruchomimy ją nawet na iPhone. Polega na możliwości szybkiego udostępnienia treści do urządzeń, które mamy w pobliżu. Zwykle oznacza to oczywiście przesyłanie danych z komputera do naszego smartfona i w drugą stronę.

Microsoft Edge ma teraz znaną z produktów Apple funkcję podobną do AirDrop.

Inteligentny asystent w postaci chatbota i funkcja szybkiego udostępniania treści innym urządzeniom nie są wystarczającymi argumentami do skorzystania z Microsoft Edge? To nie koniec zalet, jakie ma zaktualizowana przeglądarka. Wybierając opcję „Narzędzia” z bocznego menu dostajemy szybki dostęp m.in. do tłumacza, czy kalkulatora.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.