Aktualizacja Google Pixel – lista nowych funkcji

13.06.2024 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Aktualizacja Google Pixel – lista nowych funkcji
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Aktualizacja Google Pixel przyniesie liczne nowości. Najwięcej trafi do najnowszych modeli – Pixel 8, Pixel 8a i Pixel 8 Pro. Właściciele starszych Pixeli też nie zostaną jednak z niczym! Sprawdźmy więc, jakich nowości powinniśmy się spodziewać po najnowszym update oprogramowania w smartfonach Google.

Aktualizacja serii Google Pixel 8

Najwięcej zmian dostaną najnowsze modele Google Pixel 8 i Pixel 8 Pro, a także Pixel 8a, który niedawno dołączył do oferty. Przede wszystkim na urządzeniach pojawia się opcja włączenia Gemini Nano. Lokalna sztuczna inteligencja wymaga jednak uruchomienia w opcjach programisty, co już wskazuje na to, że to funkcja przeznaczona dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników.

Co otrzymamy po włączeniu AI w Pixelu? Funkcje są dość standardowe, znane już z innych, podobnych rozwiązań. Mamy więc nieco trafniejsze podpowiedzi podczas pisania na klawiaturze (Gboard). Aplikacje Wiadomości i Dyktafon dostaną natomiast dodatkową funkcję – opcję tworzenia podsumowań. Warto dodać, że korzystając z Dyktafonu sztuczna inteligencja Gemini Nano rozpozna głosy trzech rozmówców. Może więc przypisać do konkretnych osób wypowiedziane przez nich kwestie. AI pomoże też w tworzeniu transkrypcji rozmów.

Aktualizacja Google Pixel
Dyktafon z funkcją transkrypcji po aktualizacji Pixeli 8

Wygląda na to, że Google miało przygotowaną odpowiedź na wprowadzenie w iPhone Apple Intelligence (to również lokalna sztuczna inteligencja).

Ciekawą nowością jest dodatnie obsługi DisplayPort do gniazda USB-C w Google Pixel serii 8. Pozwoli to na przesyłanie obrazu, na przykład na ekran telewizora.

Kolejną nowością w najnowszych smartfonach Google Pixel jest usprawnienie w Find My Device. Funkcja pozwoli na odnalezienie smartfona, nawet jeśli ten ma rozładowaną baterię. Limit czasu jest przy tym całkiem długi i wynosi aż 23 godziny.

Google Pixel 8a
Google Pixel 8

Nowości w starszych smartfonach Google Pixel

Wymienione wcześniej nowości trafią (póki co) wyłącznie do najnowszych Pixeli ósmej generacji. Na szczęście posiadacze starszych smartfonów tego producenta również dostaną całkiem sporo nowych funkcji i usprawnień. Właściciele Google Pixel 5a (5G) i nowszych otrzymają funkcję Android Widgets – kafelki pozwalające szybko i wygodnie sterować funkcjami smart home. Od serii Pixel 6/6a dostaniemy natomiast nieco więcej nowości:

  • podczas korzystania z HDR+ smartfon sam wybierze najlepsze ujęcie (bez zamkniętych oczu, rozmyć, z najlepszym oświetleniem)
  • wyświetlimy informacje na temat nieznanego numeru bez konieczności kopiowania do go wyszukiwarki
  • opcja samodzielnego (manualnego) wyboru obiektywu w aparacie (przyciski UW, W i T, jak w Pixel 8 Pro) – opcja tylko dla Pixel Fold, Pixel 6 Pro i Pixel 7 Pro
Aktualizacja Google Pixel
Aktualizacja Google Pixel 6 Pro i Pixel 7 Pro – manualny wybór obiektywu
Google Pixel aktualizacja
Wyszukiwanie informacji o nieznanych numerach telefonu

Niebawem sztuczna inteligencja Gemini może zastąpić Asystenta Google. Nowość powinna trafić do wielu urządzeń z Androidem, także Google Pixel.

Trochę nowości trafi też do tabletu – Google Pixel Tablet. Dotyczą jednak właściwie tylko zarządzania inteligentnym domem. Pierwsza opcja to wspomniane już Android Widgets. Druga dotyczy możliwości odbierania powiadomień z inteligentnego dzwonka do drzwi – Google Nest Doorbell.

Dostępność poszczególnych nowości na różnych modelach smartfonów Google Pixel zobaczysz w poniższej tabeli:

Kilka nowości trafi też do Google Pixel Watch 2

Aktualizacja trafi również do smartwatcha. W Google Pixel Watch 2 dostaniemy drobne dodatki, choć w niektórych przypadkach mogą okazać się kluczowe dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Pierwsza nowość dotyczy możliwości automatycznego wykrywania wypadku na rowerze (także w pierwszym Pixel Watch) lub podczas jazdy samochodowej. Google Pixel Watch 2 dostanie wtedy możliwość automatycznego powiadomienia służb ratunkowych, czy osoby wskazanej wcześniej z listy kontaktów.

Aktualizacja Pixel Watch
Aktualizacja Pixel Watch – połączenie alarmowe w razie wykrycia wypadku

Ostatnia nowość w Pixel Watchu 2 to obsługa PayPal do płatności zegarkiem. Niestety, tej możliwości nie dostaną użytkownicy z Polski.

Aktualizacja urządzeń Google Pixel jest już dostęna

Aktualizacja Google Pixel pojawiła się 11 czerwca 2024 roku. Google nazwało ją „June Feature Drop”. Zwykle użytkownicy otrzymują w takiej sytuacji automatyczne powiadomienie z informacją o możliwości aktualizacji oprogramowania.

Można też samodzielnie sprawdzić, czy nowa wersja Androida 14 jest dla nas dostępna. Mając Google Pixel 7 Pro nie otrzymałem jeszcze powiadomienia, jednak po sprawdzeniu dostępności – aktualizacja już na mnie czekała. Dla mojego urządzenia zajmuje 781 MB. Aby poszukać takiej opcji musimy przejść do Ustawień, następnie wybrać opcję System i przejść do menu Aktualizacje systemu. Następnie wciskając klawisz na dole sprawdzamy dostępność aktualizacji. Pamiętaj przy tym, że cały proces może trochę zająć i nie możemy w tym czasie korzystać z naszego smartfona. Ze względu na wielkość pliku warto też pobrać go, gdy jesteśmy połączeni z siecią Wi-Fi.

Warto dodać, że za kilka miesięcy (prawdopodobnie w październiku) odbędzie się premiera kolejnej generacji Google Pixel 9. Wtedy z pewnością zobaczymy też najnowszą wersję oprogramowania – Androida 15. Pojawi się także na starszych smartfonach, również innych marek (jeśli producent zadba dostarczenie aktualizacji). Oznacza to kolejne zmiany i nowe funkcje.

Telefony Google Pixel

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.