Poczta elektroniczna w Gmail bez spamu? Google poprawia algorytmy wyłapywania reklam

07.12.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Poczta elektroniczna w Gmail bez spamu? Google poprawia algorytmy wyłapywania reklam
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Od początku swojego istnienia poczta Google (Gmail) charakteryzuje się całkiem dobrym zabezpieczeniem przed niechcianymi wiadomościami. Nic więc dziwnego, że z miejsca stała się bardzo popularna. Teraz Google zapewnia, że zabezpieczenia zostały dopracowane. Wykorzystują sztuczną inteligencję, co powinno usprawnić wyłapywanie niechcianych treści.

Aktualizacja poczty Gmail – lepsza ochrona przed SPAM-em

Kto pamięta jeszcze skrzynki poczty e-mail zasypywane codziennie dziesiątkami, jak nie setkami maili reklamowych? Znajdowały się w nich różne oferty, zwykle wysyłane dość losowo na wszystkie możliwe adresy e-mail. Nierzadko ciężko było wyłapać wśród nich, która wiadomość jest naprawdę istotna – na przykład pochodzi od znajomego lub z pracy. Wszystko zmieniło się wraz z premierą poczty Gmail.

Darmowa, prosta w obsłudze i wolna od reklam – to największe zalety, które do dziś zachęcają do korzystania z tej skrzynki. Dziś w skrzynce Gmail znajdziemy co prawda jakieś reklamy, są jednak oddzielone od „głównej” skrzynki odbiorczej – trafiają do innej zakładki. Możemy też dość łatwo odfiltrować niechciane treści, na przykład powiadomienia z różnych serwisów. Google odsiewa też wiadomości, które mogłyby być niebezpieczne dla odbiorcy, na przykład zawierają podejrzane linki, czy potencjalnie groźne załączniki.

Walka dostawców usług internetowych ze spamerami nigdy się nie kończy. Firmy IT staraj się odsiać niebezpieczne i niechciane treści, spamerzy i oszuści próbują natomiast obejść zabezpieczenia.

Ostatnia aktualizacja Gmail poprawia zabezpieczenie naszej skrzynki odbiorczej właśnie przed niechcianymi e-mailami. To największa tego typu zmiana w ostatnich latach. Zdaniem Google zabezpieczenia będą teraz aż o prawie 40% bardziej skuteczne, niż dotychczas. Sztuczna inteligencja będzie analizowała treść zawartości maila.

Sztuczna inteligencja przyda się w walce ze spamerami

Google stosuje technologię o nazwie Resilient & Efficient Text Vectorizer. Ma lepiej oceniać analizowaną treść, niż poprzednio stosowane narzędzia. Po aktualizacji Gmail mechanizm wspomoże filtry antyspamowe. Dodatkową zaletą ma być lepsza efektywność – mniejsze obciążenie serwerów Google. Co ważne, Resilient & Efficient Text Vectorizer przyda się nie tylko w poczcie Gmail, trafi też w przyszłości do urządzeń mobilnych, czy innych systemów.

Lepsze rozpoznawanie zawartości maili aż o 38% lepiej rozpozna SPAM. Ma przy tym mylić się o prawie 20% rzadziej.

Warto więc docenić, że Google stale rozwija swoje narzędzia pod tym kątem. Statystyki dotyczące poprawionych mechanizmów antyspamowych są godne podziwu!

Wiadomośće-mail

Co to jest spam i jak go uniknąć?

Pozostańmy na chwilę w tematyce SPAM-u. Co to właściwie jest? Wiele osób błędnie nazywa SPAM-em wszelkie niechciane wiadomości, czasem pochodzące choćby od znajomych. Także wiadomości pochodzące od firm mających naszą zgodę na wysyłkę treści marketingowych nie są SPAM-em. Więc – co to właściwie jest SPAM? Wiadomość musi spełniać kilka przesłanek, aby uznać ją z SPAM:

  • jest niezamówiona, nie wyraziliśmy zgody na otrzymywanie takich treści
  • nadawca wysyła ją w sposób masowy i zautomatyzowany
  • celem wysłania wiadomości jest zysk nadawcy (np. sprzedaż jakiejś usługi/produktu, wyłudzenie danych, kliknięcie w jakiś link)

Jak widać, tylko niektóre wiadomości, jakie otrzymujemy na skrzynki mailowe rzeczywiście są mailami spamowymi. Warto ich unikać, są w końcu co najmniej denerwujące, a być może także niebezpieczne. Jest kilka sposobów na przeciwstawienie się spamerom i uniknięcie otrzymywania od nich wiadomości lub zmniejszenie ich liczby:

  • korzystaj z bezpiecznej skrzynki mailowej, która ma dobre mechanizmy antyspamowe i filtry
  • chroń swój adres e-mail – nie podawaj go w miejscach publicznych na forach, itp.
  • jeśli nie musisz, nie udzielaj zgód marketingowych innym firmom
  • unikaj podejrzanych stron internetowych, w szczególności pobierania nieznanych plików z niepewnych źródeł

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.